MENU
zdravy-zivot

Koľko vody pijete? Litre navyše vám môžu poriadne uškodiť

Závraty, nával slabosti, kŕče až strata vedomia. Aj toto vám môže spôsobiť aquaholizmus.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Koľko vody pijete? Litre navyše vám môžu poriadne uškodiť

Že na pití vody nie je nič zlé a len dodržiavate pitný režim? Každý extrém škodí. Aj závislosť od pitia inak zdravej a pre telo prospešnej tekutiny.

Zo všetkých strán počúvame, ako je dôležité piť dostatok tekutín. Voda predsa zaženie nielen smäd, ale aj hlad, zlepší pleť, pomôže schudnúť a detoxikuje. Pre mnohých sa sústavné popíjanie vody počas dňa stalo životným štýlom. Pretože piť treba, vždy a všade. A čo ak nie?

Pijete vodu z fľaše? Vedci v nej našli plávajúce kúsky plastov

Horšie ako dehydratácia

Podľa odborníkov je nadmerné pitie vody nebezpečnejšie než dehydratácia. Extrémne veľa vody v tele spôsobuje riedenie krvi a znižovanie koncentrácie soli v organizme. Môže dokonca viesť k tomu, že sa voda z ciev po ich naplnení začne šíriť do okolitých tkanív a doputuje až k mozgu. Vyvolá tak závrate, návaly slabosti, zvracanie, poprípade svalové kŕče až stratu vedomia. Teda podobné prejavy, ako pri náhlom nedostatku vody. Okrem toho nadmerné pitie zaťažuje ľadviny.

Každý desiaty z nás má choré obličky. Nie ste to aj vy?​

Koľko je už veľa?

Kde je teda hranica, čo je zdravé pitie a čo je už priveľa? Zdravý človek by mal približne vypiť 2,5 litra vody denne. To koľko vody telo potrebuje samozrejme závisí od aktivity, ktorú človek vykonáva a tiež od počasia. Preto pri športovaní a v lete pijeme prirodzene viac. Kedy však hovoríme o závislosti? Za extrémny príjem tekutín sa považuje vypiť 6 a viac litrov vody za deň. Aquaholizmus je psychická porucha, ktorá môže viesť k poškodeniu organizmu.

Čítajte tiež: Dusičnany vo vode ničia zdravie.

Paranoidná bez vody

Svoje o tom vie aj 22-ročná Sara. PR manažérka utekala každú pol hodinu na záchod. Jej kolegovia si z nej robili srandu. Záhadný dôvod však nepoznali. Sára totiž vypila každý deň 7 litrov vody. „Vždy som si hovorila, veď voda je predsa zdravá a pomáha mi detoxikovať telo. Pila som preto veľa, od prvej minúty, čo som vstala až do poslednej, keď som si šla ľahnúť,” vysvetľuje pre britský Daily Mail svoju závislosť.

Odborníci registrujú narastajúci počet ľudí, ktorí uverili tomu, že pitie množstva vody prináša samé pozitíva. Tak je to aj so Sarou, ktorá trpí, keď práve nepije. „Ak nemám svoju fľašu vody, som paranoidná. A ak nepijem dlhšie ako hodinu, cítim sa dehydratovaná a mám hrozné bolesti hlavy,” opisuje svoje trápenie.

Pitný režim pri úniku moču: Aj vodu pite s rozumom

Až do kómy

Nadmerné prijímanie vody môže viesť až k hyponatrémii, čo je nízka hladina sodíka v krvi. Spôsobuje ju nadmerné pitie v krátkom časovom úseku. Objavili sa dokonca takzvané „otravy z vody”, keď po vypití niekoľkých litrov naraz došlo k opuchu mozgu, zlyhaniu organizmus až k smrti. Voda totiž pri nízkych hladinách sodíka preniká do buniek a tie sa potom zväčšujú. Takto dochádza aj k opuchu mozgu, kedy môže človek upadnúť do kómy a v najhorších prípadoch až k smrti. Pri skorej zdravotníckej pomoci po upadnutí do bezvedomia však hyponatrémiu, nebezpečne nízku hladinu sodíka v krvi, môžu upraviť infúzie. Závislosti na vode sa však pacient zbavuje ťažko.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor