MENU
zdravy-zivot

Koľko náušníc je priveľa? Môžu dráždiť akupunktúrne body?

Náušníc sa podľa odborníkov netreba báť, ak je dodržaná hygiena.
Zdravý život

Koľko náušníc je priveľa? Môžu dráždiť akupunktúrne body?

Chcete na Vianoce náušnice? Máte už dierky alebo sa chystáte nejaké dokonca pridať? Možno premýšľate, či si nepoškodíte zdravie. A ako vplývajú na telo náušnice u malého dieťaťa?

Východná medicína stavia pred nás aj iné otázky, ako je len samotná hygiena pri prederavovaní uší za účelom parády. Okrem toho, že procedúra nastreľovania či prepichovania uší by mala byť čím bezbolestnejšia a čím sterilnejšia, väčšina z nás sa zaujíma aj o to, či umiestnenie dierky v ušnici nebude nevhodne dráždiť niektorý orgán v tele. Veď kto by už dnes nevedel aspoň čo to o akupunkúre.

Citlivejšie oko pre náušnicu?

Bežne sa uvádza že na ušnici sú akupunktúrne body zodpovedajúce v podstate celému telu. Ak si na ucho premietneme obraz bábätka vo fetálnej polohe, umiestnené hlavou dolu, ľahko zistíme, ktorej časti tela zodpovedá ktorá čať ucha. Na lalôčiku približne v mieste, kde sa zvykne robiť dierka pre náušnicu, sa udáva bod oka. Rozhodne to však neznamená, že náušnica vám spôsobí problémy so zrakom, zhoršenie dioptrií či oslepnutie. Niektorí odborníci pripúšťajú, že veľmi zriedkavo môže byť oko citlivejšie v suchom, prašnom prostredí či pri počítačovej alebo TV obrazovke. Na druhej strane, citlivejšie môže byť pri takomto vonkajšom dráždení každé oko, aj to, ktorého "majiteľ" nemá v uchu žiadnu dierku...

Hlavná je hygiena

Ako sa pred časom vyjadril predseda Českej lekárskej akupunkturistickej spoločnosti MUDr. Ladislav Fildán, neexistuje žiadna štúdia, ktorá by preukázala poškodenie zdravia po akomkoľvek spôsobe aplikácie náušníc do ucha.  Samozrejme, za predpokladu, že sa dierka robí sterilným náradím a do ucha sa dáva sterilný šperk. Zápal a hnisanie je totiž už iná kapitola.

Detské uško sa prispôsobí

Na samotnom lalôčiku a najmä v jeho vnútri je naozaj minimum akupunktúrnych bodov. Hustejšie sú v hornej časti ušnice a aj po jej okrajoch. Ani náušnice po obvode ucha ale podľa všetkého nespôsobujú žiadnu ujmu na zdraví. Ak ale nechcete nič zanedbať, poobzerajte sa po odborníkovi, ktorý dokáže likalizovať akupunktúrne body a až potom si dajte spraviť dieru či dierky tam, kde určite vaše energetické dráhy v tele neohrozia.

U detí do troch rokov sa podľa odborníkov na akupunktúru akupunktúrne body ešte len tvoria a v prípade, že im dáte spraviť do ušiek dierky, tieto body sa vytvoria inde, nie v mieste vpichu. Náušnica ich reda dráždiť nebude.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia