MENU
zdravy-zivot

Koľko minút treba bežať, aby sa začali výrazne páliť kalórie?

Behanie pomôže k dobrému spánku aj štíhlej línii.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Koľko minút treba bežať, aby sa začali výrazne páliť kalórie?

Beh obľubuje stále viac ľudí. Dáta zo smart hodiniek ukázali, že obyvatelia Slovenska behajú najviac v tomto období a priemerne behu venujú 41 minút. Je to dosť na spálenie väčšieho množstva kalórií?

Pravidelný beh znižuje hladinu stresu v tele. Ako ukazujú dáta jedného z výrobcov smart hodiniek, túto hladinu majú Slováci dosť vysokú. Podľa týchto dát sa na rebríčku úrovne stresu nachádzame, rovnako ako Česi, na 5.mieste v Európe. Je zaujímavé, že viac sa stresujú pohodoví Taliani či Španieli, najmenej naopak ľudia v Turecku a tiež v Holandsku.

Beh zlepší spánok

Keďže patríme k nervákom Európy, oplatí sa vedieť, že obuť tenisky a vydať sa do prírody na aspoň polhodinový beh zaženie stres a zlepší spánok. Aspoň podľa prepočtov smart hodiniek

U ľudí, ktorí pravidelne behajú, je lepší spánok ako u tých, ktorí tento šport nepraktizujú. Dokazuje to "sleep score", čo je číslo na škále od 1 po 100, podľa ktorej sa hodnotí kvalita spánku. Výsledné číslo je kombináciou dvoch faktorov: miery regenerácie a dĺžky spánku.

Analýza ukázala, že Slováci sú najmä poobednými bežcami. Najradšej totiž kilometre zdolávame medzi 12. a 18. hodinou popoludní. Týchto bežcov je až 2x viac ako tých, ktorí si zvyknú zabehať radšej ráno či predpoludním. Odborníci sa domnievajú, že behanie je pre mnohých nástrojom na odreagovanie sa od pracovných starostí. Popoludní behá až 50,9 % bežcov, zatiaľ čo predpoludním 28,7 % a večer 16,5 %. Skoro ráno alebo v noci behá len 3,9 % bežcov.

Behať sa oplatí aspoň 30 minút

Priemerne u nás ľudia behajú 41 minút a spália pri tom necelých 420 kilokalórií, čo je asi 1700 kilojoulov. Tento údaj je, samozrejme, veľmi individuálny a záleží na tempe, váhe, kondícii a ďalších faktoroch. Čo je však zaujímavé, spaľovanie kalórií býva, podľa všeobecných údajov zo smart hodiniek, najefektívnejšie medzi 30-tou a 60-tou minútou behu.

Zdroj: Údaje vychádzajú z dát spoločnosti Zepp Health namerané cez smart hodinky Amazfit v roku 2021.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor