MENU
zdravy-zivot

Koľko minút treba bežať, aby sa začali výrazne páliť kalórie?

Behanie pomôže k dobrému spánku aj štíhlej línii.
Zdravý život

Koľko minút treba bežať, aby sa začali výrazne páliť kalórie?

Beh obľubuje stále viac ľudí. Dáta zo smart hodiniek ukázali, že obyvatelia Slovenska behajú najviac v tomto období a priemerne behu venujú 41 minút. Je to dosť na spálenie väčšieho množstva kalórií?

Pravidelný beh znižuje hladinu stresu v tele. Ako ukazujú dáta jedného z výrobcov smart hodiniek, túto hladinu majú Slováci dosť vysokú. Podľa týchto dát sa na rebríčku úrovne stresu nachádzame, rovnako ako Česi, na 5.mieste v Európe. Je zaujímavé, že viac sa stresujú pohodoví Taliani či Španieli, najmenej naopak ľudia v Turecku a tiež v Holandsku.

Beh zlepší spánok

Keďže patríme k nervákom Európy, oplatí sa vedieť, že obuť tenisky a vydať sa do prírody na aspoň polhodinový beh zaženie stres a zlepší spánok. Aspoň podľa prepočtov smart hodiniek

U ľudí, ktorí pravidelne behajú, je lepší spánok ako u tých, ktorí tento šport nepraktizujú. Dokazuje to "sleep score", čo je číslo na škále od 1 po 100, podľa ktorej sa hodnotí kvalita spánku. Výsledné číslo je kombináciou dvoch faktorov: miery regenerácie a dĺžky spánku.

Analýza ukázala, že Slováci sú najmä poobednými bežcami. Najradšej totiž kilometre zdolávame medzi 12. a 18. hodinou popoludní. Týchto bežcov je až 2x viac ako tých, ktorí si zvyknú zabehať radšej ráno či predpoludním. Odborníci sa domnievajú, že behanie je pre mnohých nástrojom na odreagovanie sa od pracovných starostí. Popoludní behá až 50,9 % bežcov, zatiaľ čo predpoludním 28,7 % a večer 16,5 %. Skoro ráno alebo v noci behá len 3,9 % bežcov.

Behať sa oplatí aspoň 30 minút

Priemerne u nás ľudia behajú 41 minút a spália pri tom necelých 420 kilokalórií, čo je asi 1700 kilojoulov. Tento údaj je, samozrejme, veľmi individuálny a záleží na tempe, váhe, kondícii a ďalších faktoroch. Čo je však zaujímavé, spaľovanie kalórií býva, podľa všeobecných údajov zo smart hodiniek, najefektívnejšie medzi 30-tou a 60-tou minútou behu.

Zdroj: Údaje vychádzajú z dát spoločnosti Zepp Health namerané cez smart hodinky Amazfit v roku 2021.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor