MENU
zdravy-zivot

Zdravý koláč starých materí: PŠENOVNÍK posilní obličky, nechty aj kosti

Pšenovník
Zdroj: Natália Jablonková
Zdravý život

Zdravý koláč starých materí: PŠENOVNÍK posilní obličky, nechty aj kosti

Vyskúšali ste už pšenovník? Fantastický koláč vám dodá poriadnu dávku vitamínov skupiny B, zinku a železa. Ochutnajte!

Pšeno vzniká odstránením pliev zo zŕn prosa. Nutričnými hodnotami pripomína ovsené vločky, je však bez lepku. Ľahko stráviteľné pšeno vás zásobí vitamínmi skupiny B, zinkom a železom. Posilní obličky spevní nechty aj kosti a ako jediná zásaditá obilnina vám pomôže aj pri problémoch s prekyslením. V kuchyni bez hanby zastúpi ryžu aj ovsené vločky. Vyskúšajte pšenovník, ktorý pre vás objavili naše kolegyne na Dobrého jedla.

PŠENOVNÍK S LEKVÁROM A TVAROHOM

Potrebujete:

 • 8 – 10 porcií, príprava 15 minút, varenie 20 minút, pečenie 30 minút
 • 150 g pšena
 • 350 ml vody
 • 400 ml mlieka
 • 2 lyžice masla + extra na hotový koláč
 • 3 lyžice medu

Na plnku:

 • 300 g jabĺk
 • pol lyžičky mletej škorice
 • hrsť hrozienok
 • 2 lyžice zemiakového škrobu
 • 500 g polotučného tvarohu
 • med
 • 400 g slivkového lekváru

POSTUP:

 1. Pšeno v sitku dobre prepláchnite. Najprv studenou vodou, potom ho dvakrát prelejte vriacou a znovu studenou.
 2. Ak by ste to neurobili, pšeno by zostalo horké.
 3. Do hrnca dajte vodu a mlieko. Pridajte pšeno a pomaly ho varte 15 až 20 minút na kašu. Nechajte mierne vychladnúť a primiešajte maslo a med.
 4. Jablká nastrúhajte nahrubo a zľahka z nich vytlačte šťavu. Ochuťte ich škoricou, hrozienkami a pridajte škrob. Premiešajte. Tvaroh oslaďte medom. Tortovú formu s priemerom 24 cm vysteľte papierom na pečenie a dajte do nej polovicu pšenovej kaše. Na ňu natrite slivkový lekvár, nastrúhané jablká, tvaroh a navrch znovu pšenovú kašu.
 5. V rúre vyhriatej na 180 °C pečte pol hodiny. Vrchná vrstva pšena by mala byť zlatistá. Na ešte horúci koláč môžete dať kúsky masla, aby sa roztopili.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor