MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Dá sa zbaviť koktania? TAKTO sa to podarilo učiteľke Martine

Ako pomôcť?

Jednoducho. „V prvom rade prijatím. Máme čím ďalej väčší strach z neznámeho, čoho odrazom je aj náš prístup k ľuďom s nejakými, nazvime to, odchýlkami. Dovolím si tvrdiť, že v prípade “nehmatateľných porúch” sa naša spoločnosť často domnieva, že si za to ľudia snáď môžu sami, alebo že sú nejakým spôsobom horší. To je ale veľký omyl! Bolo by perfektné, keby sme k ľuďom s takýmito ťažkosťami vedeli pristupovať ľudsky a prirodzene, aby sme v nich nepodporovali pocity menejcennosti, ktoré bohužiaľ často majú. Ľuďom so zajakavosťou taktiež nijak nepomôže, keď im v strede rozhovoru povieme ’dýchaj a začni znova’. Myslím, že ich to skôr rozčuľuje, prízvukuje logopedička Mgr. Ivana Mihaldová. „Vhodné je viesť komunikáciu v mierne pomalšom rečovom tempe s primeranými prestávkami medzi jednotlivými vetami, nezahlcovať viacerými otázkami v rýchlom slede, nevytvárať tlak na odpoveď neverbálnymi gestami alebo mimickými prejavmi, ktoré komunikujúceho dostávajú do vnútorného napätia, čím sa zajakávanie môže ešte viac zvýrazniť. Pokojná reč a trpezlivý prístup je omnoho viac nápomocnejší ako priame upozorňovanie,“ radí klinická psychologička. „Neodporúčala by som násilné prerušovanie v zdeľovanom obsahu hovoriaceho tým, že vetu dopovieme zaňho, hovoriaci tak opäť môže zažívať pocit neúspechu a zlyhania v komunikácii,“ doplňuje ďalšiu praktickú radu.

Zajakavosť, pokiaľ nie je súčasťou vážnych poranení mozgu, v žiadnom prípade neznamená, že daný človek je menej mentálne schopný alebo výkonný. Práve naopak, v praxi sa mi potvrdzuje, že ide o šikovných, intelektovo schopných, v niektorých prípadoch až s nadpriemerným intelektových potenciálom, ľudí,
Mgr. IVANA MIHALDOVÁ, logopedička

Neverte mýtom

Zajakávanie sa nie je znakom zníženého intelektu, ako sa možno aj vy mylne domnievate. „Zajakavosť, pokiaľ nie je súčasťou vážnych poranení mozgu, v žiadnom prípade neznamená, že daný človek je menej mentálne schopný alebo výkonný. Práve naopak, v praxi sa mi potvrdzuje, že ide o šikovných, intelektovo schopných, v niektorých prípadoch až s nadpriemerným intelektových potenciálom, ľudí,“ objasňuje Miroslava Smolová. „Ľudia, ktorí sa zajakávajú, sa nesnažia o pozornosť okolia, nikoho nenapodobňujú ani to nie je len zlý návyk. Ani preučovanie ľavákov na pravákov automaticky nemusí viesť k zajakavosti,“ vyvracia ďalšie mýty logopedička.   

Logopéd či psychológ?

V tom sú odborníčky zajedno. Dokáže vám pomôcť aj psychológ, aj logopéd, keď to človek bude skutočne chcieť a nájde v sebe odvahu riešiť zajakavosť. „Častejší scenár je prvovyšetrenie u klinického logopéda. Je to pravdepodobne tým, že neplynulosti sú do očí bijúci príznak a o logopédoch sa vie, že pracujú s komunikáciou, a po novom aj s prehĺtaním. V prípade zajakavosti je ale spolupráca klinického logopéda a psychológa nevyhnutná, v neskoršom veku obzvlášť,“ objasňuje Ivana Mihaldová. „ Každá zo špecializácii využíva svoj odborný repertoár metód, techník a diagnostiky,“ doplňuje klinická psychologička. „Pokiaľ došlo k náhlej zmene v rozprávaní pri ďalších príznakoch súvisiacich s možnými neurologickými stavmi, je nutné vyhľadať najskôr neurológa,“ upozorňuje na záver. 

Ako komunikovať? 

Počúvajte! V rámci komunikácie je všeobecne vhodné, ak sa držíme pozície: „Ten, kto rozpráva, je vnímaný a počúvaný, a opačne,“ radí klinická psychologička Miroslava Smolová.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor