MENU
zdravy-zivot

Chcete konečne schudnúť? Začnite správne kŕmiť svoje črevo!

belly
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chcete konečne schudnúť? Začnite správne kŕmiť svoje črevo!

V akej forme sú vaše črevá? To, čo sa v nich deje ovplyvňuje nielen to, či priberiete, ale i vašu imunitu a celkovú pohodu. Viete svoje črevá rozmaznávať?

V ľudskom tele žije množstvo baktérií a rôznych mikroorganizmov. Najviac sa ich nachádza v hrubom čreve a tu sa podieľajú na zvyšovaní obranyschopnosti a pomáhajú bojovať s infekciami.

V črevách žijú rôzne druhy baktérií. Niektoré rozkladajú cukry, iné tuky a ďalšie bielkoviny či vlákninu. Na tom, koľko akých baktérií práve vo vašich črevách žije, závisí, aké živiny najlepšie strávite a ako je v nich energia uložená.

Napríklad, ak budete konzumovať väčšie množstvo vlákniny, podporíte rast správnych baktérií, keď znížite prísun cukrov a tukov, nebudú mať menej priateľské baktérie z čoho žiť a nebudú sa toľko množiť.

Ak sa objaví nejaký problém v črevách, môže sa to odzrkadliť takmer kdekoľvek na tele. Nemusí ísť výslovne len o zápchu či hnačku, ale aj o ekzémy, citlivé kĺby, bolesť hlavy, únavu i vyčerpanie. Preto je veľmi dôležité, aby ste si svoje trávenie a črevnú mikroflóru doslova rozmaznávali.

Čo jej chutí?

Zloženie črevného mikrobiomu môžete značne ovplyvniť tým, čo jete. Veľkú rolu hrajú však aj gény, ale výrazne menšiu ako váš jedálny lístok.

Pomôže zdravá a pestrá, teda čo najmenej priemyselne spracovaná strava. A nezabudnite ani na probiotiká. Doprajte si ich v prírodnej forme, ideálne z kvasenej zeleniny, hlavne z tradičnej kyslej kapusty. Črevá ocenia taktiež kyslé mliečne výrobky.

Nezabúdajte ani na dostatočný prísun vlákniny z celozrnného pečiva, strukovín, nelúpaného ovocia, zeleniny a orieškov. Nerozpustná vláknina urýchľuje priechod potravy črevami, a teda aj odchod toxínov. Obmedzte množstvo cukru a alkoholu – ten zvyšuje priepustnosť čriev, teda aj možnosť, aby sa cudzie látky dostali do tela.

Na pozitívnu zmenu mikrobiómu nikdy nie je neskoro! Ako na to? Rady a tipy odborníkov nájdete v aprílovom čísle mesačníka Zdravie. Práve v predaji!

Zdravie 4/2022Zdravie 4/2022
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor