MENU
zdravy-zivot

Hrozia po nich choroby až smrť! Týmto potravinám sa radšej vyhnite

Konzumácia ultra spracovaných potravín prináša podľa ďalších štúdií mnohé zdravotné riziká.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Hrozia po nich choroby až smrť! Týmto potravinám sa radšej vyhnite

Ultra spracované potraviny nedajú vedcom roky spávať. Nová štúdia priniesla informácie o tom, ako ovplyvňujú zdravie. Najnovšie odhalili, že konzumácia niektorých potravín ako hot-dogy, zmrzliny, či limonády prispievajú k predčasným úmrtiam.

Ultra spracované potraviny nedajú vedcom roky spávať. Nová štúdia priniesla informácie o tom, ako veľmi ovplyvňujú naše zdravie. Najnovšie odhalili, že konzumácia niektorých potravín ako hot-dogy, zmrzliny, klobásy, párky či limonády prispievajú k predčasným úmrtiam.

Nové poznatky uvádzajú, že v roku 2019 ultra spracované potraviny (UPF) prispeli k 57 tisícom úmrtí v Brazílii. To bolo asi 10 percent všetkých predčasných úmrtí v krajine vo veku 30 až 69 rokov v jednom roku. „Konzumácia UPF je spojená s mnohými následkami chorôb, ako je obezita, kardiovaskulárne choroby, cukrovka, niektoré druhy rakoviny a iné choroby, a predstavuje významnú príčinu predčasných úmrtí u dospelých Brazílčanov," uviedol vedúci výskumu Eduard AF Nilson z Centra pre epidemiologický výskum výživy a zdravia.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor