MENU
zdravy-zivot

Klimatizácia ho mohla pripraviť o kariéru. Koľko rokov sa hudobník zotavoval z ofúkania?

Ruky sú pre dirigenta najdôležitejšie, no Rudo Geri celé mesiace dokázal zvládať riadenie orchestra len prstami.
Zdroj: Archív

Súvisiace témy

Zdravý život

Klimatizácia ho mohla pripraviť o kariéru. Koľko rokov sa hudobník zotavoval z ofúkania?

Šesť minút v prúde chladného vzduchu stačilo na to, aby takému veľkému chlapovi ako je hudobník Rudolf Geri ochrnuli ruky. Predstavenie vtedy musel dodirigovať hlavou!

Hudobník Rudolf Geri si kedysi nevedel predstaviť, čo také vážne by sa muselo prihodiť, aby sa prestal umelecky vyjadrovať. „Azda len to, keby som musel zo zdravotných dôvodov. Ale kvôli tomu by som sa možno naučil písať aj zubami alebo nohami,“ povedal vtedy. Pred niekoľkými rokmi, keď ho poriadne ofúkla studená klimatizácia a odnieslo si to jeho zdravie, to chvíľu vyzeralo tak, že jeho kariéra je vážne ohrozená.

Ľadový vzduch nešlo vypnúť

Počas dirigovania muzikálu Grand Hotel v divadle Nová scéna pustila obsluha klimatizáciu do orchestrálnej jamy pod javiskom tak nešťastne, že silný prúd mrazivého vzduchu mieril rovno na plecia dirigenta Geriho. „Bol to neuveriteľný chlad. Strašná zima,“ spomína profesionál, ktorému však pred plným javiskom ani nepadlo prestať riadiť orchester. Zároveň sa snažil stláčať jeden gombíček cez druhý, aby klímu vypol. 

11 tipov na zdravé ochladenie namiesto klímy. Vyhnete sa bolesti hlavy i chrbtice

Ruky mu prestali fungovať

Kým popri dirigovaní našmátral to správne tlačidlo, prešlo síce púhych šesť minút, no stačili na to, aby Gerimu prestala fungovať najprv pravá a po chvíli aj ľavá ruka. Jednoducho sa zablokovali. „Dodirigoval som hlavou, a tak všelijako. Ruky mi viseli pri tele. Nedokázal som ich zdvihnúť,“ opísal neuveriteľnú reakciu svojho rozhorúčeného tela na studenú klimatizáciu autor mnohých muzikálov. Okamžite po predstavení musel do nemocnice.

Zotavoval sa celé roky

Lekári zistili veľký zápalový proces. Hrozilo, že s dirigovaním je koniec! „Strávil som niekoľko mesiacov na rehabilitácii v Piešťanoch. No zotavoval som sa asi tri roky,“ spomína. Okrem rehabilitácií a masáží skúšal ľudových liečiteľov či čínsku medicínu. Intenzívne bolesti doznievali ešte pol roka. Ale láska k hudbe bola silnejšia ako bolesť, ktorú musel prekonávať pri hre na klavíri i dirigovaní.

Na dirigovanie museli stačiť prsty

Trvalo vyše roka, kým som dokázal dať ruky vyššie než po plecia. Pre blok to nešlo ďalej. Problém bol v ramene a lopatke. Začal som používať takzvanú mikrotechniku dirigovania. Ruky ukážu, čo myslí hlava, aj bez veľkých gest. Gesto zvýrazní dirigentská palička. Dirigoval som aj veľké orchestre, no hýbal som iba prstami,“ popísal svoj postupný návrat k plnohodnotnému dirigovaniu. 

Radí architekt: Je vám doma horúco? Máte aj iné možnosti ako klímu

Klimatizáciu považuje za výbornú vec

Dnes je už, našťastie, všetko v poriadku. Hoci odvtedy uplynuli dve desaťročia, ak hudobníka prefúkne alebo je vyčerpaný, plecia sa trošku pripomenú. Keď niekde hosťuje, radšej skontroluje, či vývod klímy nesmeruje priamo na jeho chrbát. No na klimatizáciu ako takú nezanevrel a, paradoxne, považuje ju dokonca za výbornú vec. „To, čo sa stalo mne, bola veľká náhoda. Ak je klíma dobre nastavená a používa sa s mierou, je určite lepšia ako prievan.“ 

Klíma sa vám zahryzne nielen do chrbta. Prečo sa nehanbiť za ponožky v lete?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor