MENU
zdravy-zivot

Klasika, ktorá nikdy neomrzí. Pripravte si kurča s plnkou

Pečené kurča s plnkou patrí ku klasike na víkendovom stole.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Klasika, ktorá nikdy neomrzí. Pripravte si kurča s plnkou

Z času na čas mu jednoducho neodoláte. Pripravte si pečené kurča podľa babičkinho receptu z Dobrého jedla.

Detstvo a slávnostný obed sa u mnohých spája s pečeným s kurčaťom s plnkou. Kedy ste si ho naposledy pripravili? Nemusíte čakať na prípravu až do víkendu. Príprava je síce náročnejšia, ale výhodou je, že si na ňom pokojne môžete pochutiť aj viac dní za sebou. Plnka ešte viac prejde a bude chutnejšia. Z nasledujúcich ingrendiencií budete mať štyri až päť porcií. Na prípravu počítajte s dvadsiatimi minútami, pečenie bude trvať približne sedemdesiat minút. Ako príloha vám pokojne postačí aj ľubovoľný miešaný šalát.  Máte chuť na sýtejšiu porciu? Pripraviť si môžete zemiaky alebo ryžu. Stačí základ a prílohy pokojne prestriedajte. 

Potrebujete:

 • 1 kurča, asi 1,5 kg
 • 3 rožky
 • 5 - 7 kuracích pečení
 • malú viazanička petržlenovej vňate
 • mlieko 
 • 1 cibuľu
 • 3 vajcia
 • 2 lyžice masla
 • mandle
 • soľ, mleté čierne korenie
 • olej 

POSTUP:

 1. Rožky nakrájajte na malé kocky. Pečene umyte, osušte a nadrobno pokrájajte. Kurča zvnútra i zvonku dobre umyte, osušte a osoľte. Nadrobno nasekajte petržlenovú vňať. 
 2. V panvici na malom množstve oleja krátko opečte nakrájané rožky. Zalejte menším množstvom mlieka, premiešajte a nechajte chvíľu odstáť.
 3. Očistenú, na drobno nakrájanú cibuľu speňte na oleji. Po vychladnutí ju vmiešajte spolu s rozšľahanými vajcami a plátkami mandlí k rožkom. Plnku osoľte a okoreňte mletým čiernym korením. Pridajte nakrájané kuracie pečene, nasekanú petržlenovú vňať a spolu premiešajte. Plnkou naplňte kurča pod kožou a zvyšnú plnku dajte dovnútra kurčaťa.
 4. Rúru vyhrejte na 170 °C. Kožu okolo otvoru starostlivo spojte pomocou grilovacích ihiel. Môžete ju tiež zašiť kuchynskou niťou.
 5. Naplnené kurča preložte do zapekacej misy, pokvapkajte rozpusteným maslom, podlejte vodou a prikryte. Vo vyhriatej rúre pečte asi 70 minút, podľa potreby aj dlhšie. Počas pečenia polievajte výpekom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor