MENU
zdravy-zivot

Klasická alebo elektrická kefka? Druhá vraj vyčistí zuby lepšie

Málokto z nás ovláda správnu techniku čistenia zubov klasickou kefkou.
Zdravý život

Klasická alebo elektrická kefka? Druhá vraj vyčistí zuby lepšie

Podľa niektorých odborníkov je elektrická kefka lepšia. Lepšie odstráni zubný povlak aj kameň. Jedným z dôvodov je aj nesprávne používanie klasickej kefky.

Ak si zuby čistíte elektrickou kefkou, menej sa vám budú zapaľovať ďasná a neskôr prídete o menej zubov. Tvrdia to vedci z univerzity v Greifswalde, ktorí uverejnili štúdiu v odbornom časopise Journal of Clinical Periodontology.

Menej zápalov ďasna

Na výskum použili údaje 2800 dospelých, ktorých chrup sledovali 11 rokov.Tí, ktorí používali elektrickú kefku, stratili počas tohto obdobia v priemere o 0,4 zuba menej ako tí, ktorí si zuby čistili mechanickou kefkou. Prvý spôsob sa spájal s nižším počtom zápalov ďasna a s menším úbytkom čeľustnej kosti.

Zle očistený zubný povlak sa usádza najmä v oblasti krčkov zubov a tvorí živnú pôdu pre kazotvorné baktérie. Tie naleptávajú zubnú sklovinu a vzniká kaz. Sprievodným znakom dlhodobého povlaku v okolí krčkov je zapálené ďasno, ktoré môže pri dotyku kefky krvácať, teda parodontitída. To väčšinu ľudí zvádza k jemnejšiemu, teda nedostatočnejšiemu čisteniu zubov. Ak zápal zasiahne čeľustnú kosť, tá začne ubúdať. Jej odbúravanie má za následok stratu zubov.

Zuby ako perličky? Na týchto 8 zaručených tipov domáceho bielenia radšej zabudnite!

Zlá technika aj kefka

Vedci si všimli, že užívatelia elektrickej kefky sú vo všeobecnosti mladší, vzdelanejší a kladú väčší dôraz na zdravie svojho chrupu. Nezistili však súvislosť medzi používaním elektrickej kefky a zubným kazom. Pre jeho odstránenie je dôležitý najmä fluorid, ktorý obsahuje väčšina zubných pást.

Mnohí zubní lekári tvrdia, že ak správne používate klasickú kefku, dosiahnete rovnaký výsledok ako pri elektrickej. Problém je v tom, že málokto z nás ovláda správnu techniku čistenia zubov. Okrem nej je dôležité aj to, akú kefku používate. Stačí vám jednoduchá s mäkkými alebo so stredne tvrdými štetinami. Špeciálna, napríklad so samostatnou hlavicou či s farebne odlíšenými štetinami v protismere nie je potrebná. K tomu pridajte aspoň zubnú niť na čistenie medzizubných priestorov a protizápalovú ústnu vodu, ak máte zapálené ďasná. V lekárni či v zubnej ambulancii si kúpte tabletky na detkovanie plaku. Po vyčistení zubov si jednu rozpustite na minútu v ústach, raz vypláchnite vodou a pozrite do zrkadla. Tmavofialová farba znamená, že povlak je starší ako dva dni, svetloružová, že je starší ako deň.

9 trikov pre biele zuby. Niektoré ich môžu zničiť. Aj týmto veríte?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia