MENU
zdravy-zivot

Kladivkový prst nie je výsadou starších ľudí. Prekvapiť môže i bežcov

Spozornieť treba, ak postrehnete, že sa chodidlo rozširuje.
Zdravý život

Kladivkový prst nie je výsadou starších ľudí. Prekvapiť môže i bežcov

Nejde len o estetický problém. Ohnutý prst je prekážkou aj pri kúpe topánok. Na vyhnutom kĺbe sa navyše môžu postupne objaviť bolestivé otlaky.

Príčin vzniku kladivkového prstu je hneď niekoľko. „Vekom sa postupne v tele stráca kolagén, ktorý sa nachádza v mäkkých tkanivách. Pre nižšie koncentrácie svaly a šľachy držia horšie postavenie metatarzálnych, teda predpriehlavkových kostí. Kvôli stabilizácii nižších prstov vzniká zmrštenie šliach a kladivkový prst,“ vysvetľuje podiatrička Bsc. (Hons) Denisa Mertl, MChS. „Navyše vekom prirodzene klesá priečna klenba, rozchádza sa a znehodnocujú sa i chrupky.“ 

Privolajú ho aj topánky

Výsledkom je, že piaty prst sa podloží pod štvrtý a druhý je kladivkový. Tieto ťažkosti často sprevádza vznik funkčného haluxu. Pohyb v palcovom kĺbe je obmedzený a postupne vytvára hrubnutie kĺbu. Celý proces urýchli nosenie obuvi s veľmi úzkou špicou. Platí to nielen pre dámy v lodičkách, ale i pre manažérov. Aj elegantné pánske topánky majú často priúzku špicu. Topánka sťahuje prsty a vytláča priečnu klenbu vyššie. Následne sa naruší takzvané plantárne plató a opäť je tu problém. 

Pozor na tŕpnutie

„Zjednodušene možno povedať, že ide o hrubú šľachu, ktorá ide popod predpriehlavkové kosti. Chráni ich, stabilizuje a udáva smer aj šľachám, vďaka ktorým hýbeme prstami. Veľakrát sa plantárne plató naruší pri postupnej traume. Stáva sa to napríklad bežcom,“ upozorňuje odborníčka. „Konštantnými dopadmi sa narušujú mikrovlákna, nakoniec sa plató roztrhne. Následne sa stráca stabilita kĺbov v priehlavku. Akoby vyskočili zo svojho postavenia a vytvára sa kladivkový prst.“ Chodidlo vám však niekedy vopred dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Pri behu napríklad začnete mať pocit priúzkej tenisky, nesedí vám tak ako predtým. 

Potrebujete vložku do topánky? Chodidlo sa môže hlásiť bolesťami krížov i v kolene

Spozornieť treba, ak postrehnete, že sa chodidlo rozširuje. Podľa odborníčky sa však môže problém ohlásiť aj tŕpnutím druhého, tretieho a štvrtého prsta. „Pomedzi predpriehlavkové kosti na chodidlách vedú nervové vlákna. Ak je priečna klenba spadnutá, kĺby sa veľmi hýbu a tieto vlákna dráždia. Potom máte podobný pocit, ako keď si v noci priľahnete ruku. Mnohokrát pomôže len vyzutie topánok a rozmasírovanie chodidla,“ hovorí o signáloch tela podiatrička. 

Ohne ho reuma? 

Treťou príčinou vzniku kladivkového prsta môže byť reumatoidná artritída, najmä v prípade, ak nie je ešte diagnostikovaná či nie je nastavená medikamentózna liečba. Keď drobné kĺby na chodidlách opúchajú, postupne vznikne kontinuálny zápal a začnú sa od seba odťahovať. Následne sa natiahne plantárne plató a chodidlo sa začne zmršťovať. Ak sa rovnováha naruší, šľachy reagujú stiahnutím, začnú sa kvôli stabilizácii zadrapovať a vznikne kladivkový prst. Pri reumatoidnej artritíde štandardne vznikajú deformity prvého predpriehlavkového kĺbu. Aj z týchto dôvodov je dôležité, aby bolo ochorenie pod dohľadom reumatológa. 

Naučte sa správne striedať topánky, ušetríte si bolesť

Pomôže korektor 

Najmä starší ľudia sa rozhodnú problémy s ohnutým prstom neriešiť. Operatívny zákrok však nie je vždy nutný a výrazne môže pomôcť aj konzervatívna liečba. „Využívajú sa rozličné nadstavce. Možno si ich kúpiť už hotové. Môžu vám sadnúť, ale nemusia. Osobne uprednostňujem silikónové ortézy, ktoré sú vyrobené pre každého na mieru. Modelujem ich a tvoria jeden kus,“ hovorí o možnostiach Denisa Mertl. „Nadstavcom odtlačíme palec od druhého prsta a ten vypodložíme. Natiahne sa, a teda aj jemne vyrovná. Už malá zmena zabráni tvorbe stvrdnutej kože na kĺbe, ktorý vystupuje nahor. Zabránime vzniku otvorenej rany, lebo vďaka miernemu natiahnutiu sa zmierni tlak topánky na prst.“ Korektor pripravený na mieru dostanete ľahšie aj do topánky. 

Kladivkový prst nie je výsadou starších ľudí. Prekvapiť môže i bežcovKladivkový prst nie je výsadou starších ľudí. Prekvapiť môže i bežcov
Zdroj: Archív D. M.

Nadstavcom sa odtlačí palec od druhého prsta a ten sa vypodloží. Foto: Archív D. M.

Silikónovú ortézu možno kombinovať aj s trojštvrťovou ortopedickou vložkou. Vďaka nej vznikne podpora priečnej klenby. Pomôcka ju zdvihne vyššie a prst sa spustí nižšie. Trápia vás vinou ohnutého prsta bolesti väčších či menších kĺbov chodidla? Pomôcť môže aplikácia radiálnej rázovej vlny. „Určite úplne neodstráni zhrubnutia kĺbov, ale budú menej bolestivé. Mäkké tkanivá, ktoré sú okolo kĺbov, vďaka pôsobeniu vĺn popustia a problematický prst sa viac natiahne,“ približuje efekt ošetrenia skúsená podiatrička. 

Pomôcť môžu aj rozličné masážne manipulačné a uvoľňovacie techniky. Netreba sa však sústrediť len na naťahovanie skrátených šliach na spodnej časti, ale i na tie vrchné. Aj tie sa zúčastňujú na správnom pohybe a pozícii prstov. Kolagén vekom určite ubúda, ale cieľom je udržať chodidlo čo najdlhšie v deformite, ktorá vás nebude príliš obmedzovať. 

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor