MENU
zdravy-zivot

Oplatí sa naniesť viac vrstiev krému, aby ste spomalili starnutie?

Stav pleti ovplyvňuje aj stravovanie.
Zdravý život

Oplatí sa naniesť viac vrstiev krému, aby ste spomalili starnutie?

Prvé náznaky starnutie pleti sa môžu objaviť už okolo dvadsaťpäťky. Oplatí sa už vtedy siahnuť po špeciálnych krémoch? Zohráva úlohu životný štýl?

Súčasné mladé dámy chcú mať boj so starnutím zjavne pod kontrolou. Jedna zo štúdií priniesla zaujímavé údaje – až tretina dievčat vo veku do dvadsaťpäť rokov používala produkty, ktoré boli určené štyridsiatničkám. Je to však správne? Dá sa určiť presná hranica, kedy začať používať anti-age prípravky?

Ako žijete?

Obzeráte sa už po prípravkoch s označením anti-age? Nie je určená presná hranica, kedy po nich siahnuť. „Ak niekto žije extrémne zdravo, má dobrú genetiku, nefajčí, nepije alkohol, nestresuje sa a vyhýba sa slnku, potreba látok, ktoré bojujú proti starnutiu, nie je taká intenzívna ako v prípade tých, ktorí pleť príliš nešetria,“ objasňuje dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. Po tridsiatke by ste však už mali venovať pleti zvýšenú pozornosť.

Nanášajte s rozumom

Pleť vám pomôžu udržiavať v kondícii aj pleťové séra. Ich výhodou je vyššia koncentrácia účinných látok. „Veľmi zaujímavé je v súčasnosti vrstvenie jednotlivých substancií. Ako dermatologička však nie som zástancom použitia veľkého množstva kozmetiky. Určite postačí jedno sérum, jeden krém a nie vrstvenie často piatich, šiestich prípravkov. Ich mnohonásobné striedanie, ale ani skúšanie nikdy nerobí dobrotu,“ upozorňuje odborníčka. Nemeckí odborníci zistili, že dámy doma najčastejšie využívajú séra, ktoré majú hydratačný efekt. Popularite sa tešia prípravky, ktoré obsahujú koncentrovaný vitamín C alebo A. Mnohé séra zanechávajú na pleti skutočne príjemný pocit

Nevynechajte oči

Nezabúdajte ani na pokožku okolo očí. Je štyrikrát tenšia ako na zvyšku tváre. Aj v tomto prípade platí, že by ste mali začať so starostlivosťou okolo dvadsaťpäťky. Na ošetrenie týchto jemných partií používajte vždy špeciálnu kozmetiku, aby ste oči nepodráždili.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor