MENU
zdravy-zivot

Kedy treba vymeniť špirálu a ako správne uskladniť krém? Sledujete záruku?

Záručná doba prírodných krémov je nižšia.
Zdravý život

Kedy treba vymeniť špirálu a ako správne uskladniť krém? Sledujete záruku?

Viete ako dlho máte dlho otvorený krém? Kedy ste si naposledy menili očné tiene? Ak vás začne svrbieť pokožka, hneď konajte.

Určite venujte na obaloch pozornosť údaju o minimálnej trvanlivosti. Na krémoch či mejkpoch ho väčšinou nájdete ako symbol otvoreného tégliku, pri ktorom je číslo a písmeno. Ak je označené napríklad 12 M, mali by ste ho používať rok od dátumu otvorenia. Len málokto si to však udrží v hlave, preto si na krém nalepte údaj o tom, kedy ste ho otvorili. Už pri kúpe počítajte s tým, že prírodná kozmetika máva kratšiu trvanlivosť. Kupujte si takú veľkosť prípravkov, aby ste ho dokázali minúť.

Pozor na vzduch

Väčšinou ide o údaj minimálnej spotreby, takže určite ho nemusíte minúť na deň presne. Všímajte si však konzistenciu, vôňu i farbu, ak spozorujete zmeny, krém radšej vyhoďte. Niekedy stačí téglik zle zatvoriť a dlhodobé prenikanie vzduchu môže výrazne znížiť trvanlivosť kozmetických prípravkov. Práve preto mávajú prípravky v tubách či s pumpičkou zvyčajne dlhšiu dobu trvanlivosti. Najkratšiu mávajú krémy na oči, tiene a špirála. Vo všeobecnosti by ste ich nemali používať dlhšie ako tri mesiace. Dôvodom je aj fakt, že očná kozmetika zvyčajne obsahuje menej konzervačných prípravkov.

Anketa
Sledujete záruku na kozmetických prípravkoch?

Čo sa oplatí neignorovať

  • žltkastú farbu, prípadne zmenu odtieňa
  • horký alebo kyslastý zápach
  • oddelenie jednotlivých komponentov, napríklad ak sa na kréme objaví vrstva vody
  • vôňa by nemala byť jediným meradlom, niektoré výrobky sú silne parfemované a prekryjú problémy

Viete ju uskladniť?

Kozmetiku odkladajte na suchom a tmavom mieste. Ideálna je izbová teplota. Informácie o záručnej dobe sa totiž viažu k správnemu uskladneniu. Krémom nesvedčí vysoká teplota a slnečné lúče, preto si prípravky nevykladajte na poličku, na ktorú svieti slnko. Tak umožníte baktériám, aby sa rýchlejšie množili. Svoju prácu odvedú aj prsty, ktorými si krém nanášate. Vhodnejšie je použiť špachtličku, tou si prípravou naberiete. Problém vyriešia aj spomínané krémy s pumpičkou.

S chladom opatrne

Rozhodli ste sa držať kozmetiku radšej v chladničke? Krémy by s týmto prostredím nemali mať väčšie problémy. Určite však do nej nepatria rúže či laky na nechty, ktoré sa budú horšie nanášať. Púdre a lícenky sa môžu pôsobením chladu rozdrobiť a parfém môže stratiť svoju vôňu. Ak sa objaví po nanesení prípravku svrbenie alebo vyrážka, ihneď ho prestaňte používať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia