MENU
zdravy-zivot

Kedy treba pomôcť regenerácii pečene? A čo ju posilní?

Malé množstvo alkoholu je pre telo prospešné.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Kedy treba pomôcť regenerácii pečene? A čo ju posilní?

Patrí k prirodzeným detoxikačným orgánom. Potrebuje však pečeň vašu pomoc alebo všetko zvládne sama?

V súvislosti s očistami sa často spomína pečeň. Potrebuje skutočne našu pomoc? Prezradí lekárka a zároveň pridá tip na celkové posilnenie organizmu.

Dáte si pohárik?

„Ak patríte k príležitostným ochutnávačom alkoholu, nepotrebujete alkoholový detox. Pečeň sa zregeneruje veľmi rýchlo, avšak čaj z pestreca mariánskeho by som odporučila všetkým. Tým, ktorí denne holdujú čo i len poháru vína, radím dať si na dva mesiace pauzu. Alkohol môžete nahradiť chutným čajom,“ nabáda na pozitívnu zmenu všeobecná lekárka MUDr. Michaela Gašpar Macháčová. Pre organizmus je ideálne, ak ho nevystavujete extrémom a celý rok sa snažíte držať zásad zdravej životosprávy. „Zdravo žiť je v podstate veľmi ľahké, len začiatky sú ťažké. Či už tomu hovoríte pôst, detox, alebo očista, vždy platí všetko s mierou. Vždy sa držte len v komfortnej zóne, inak vám to viac uškodí, ako pomôže. Rovnako nezabúdajte ani na to, že ruka v ruke s telesným ozdravovaním ide i to duševné,“ dodáva odborníčka.

Vyčistite si hlavu

Dnes je možno ešte dôležitejší ako detox tela ten psychický. „Každá práca prináša viac či menej stresu. Pod detoxom duše si predstavujem napríklad oddych vo vysokohorskom prostredí, spojený s prechádzkami, masážami. Prípadne odletieť za slnkom do exotiky. Ak si chcete poriadne vyčistiť hlavu, mali by ste si dopriať aspoň trojtýždňovú dovolenku. Po nej ešte pár dní zostať doma v dovolenkovom režime,“ približuje ideálnu predstavu Michaela Gašpar Macháčová. Kým si ju však budete môcť dopriať, pomôže vám pravidelné cvičenie a prechádzky na čerstvom vzduchu. Ideálna je napríklad joga. Podľa povahových čŕt môžete pokojne staviť aj na beh, cyklistiku alebo boxovanie. Hlavne si nájdite na pohybové koníčky pravidelne čas.

Vyskúšate jogu?

Podľa všeobecnej lekárky Michaely Gašpar Macháčovej je ideálnou očistou pre telo i dušu joga. „Odporúčam ju z vlastnej skúsenosti. Cvičím ju už viac ako desať rokov. Silným detoxom bola najmä hot joga. Vtedy cvičíte v miestnosti, v ktorej je horúci vlhký vzduch, okolo štyridsať stupňov Celzia. Po lekcii sme sa išli osprchovať, a ten pocit ľahkosti sa nedá ani opísať,“ približuje odborníčka. „Potom sme ešte relaxovali pri pohári s vodou a vyšším obsahom minerálov, ochutenej mätou.“ Čo sa týka potenia, efekt cvičenia sa vyrovná saune.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor