MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Nevysvetliteľné zmeny v stolici

Zmeny v stolici: Vo vzhľade, konzistencii alebo v pravidelnosti.Zmeny v stolici: Vo vzhľade, konzistencii alebo v pravidelnosti.
Zmeny v stolici: Vo vzhľade, konzistencii alebo v pravidelnosti.
Zdroj: Shutterstock

 

Kľúčové slovo je zmena, akákoľvek. Vo vzhľade, konzistencii alebo v pravidelnosti. „Niektorí ľudia majú tridsať rokov zápchu, ktorú neriešia. Ak sa však aj tá ich nepravidelnosť zmení, začnú vracať, majú bolesti brucha a stolica je čierna, musia ísť k lekárovi,“ varuje gastroenterológ David Armstrong z  Ontária. Aj niekoľkodňové kašovité a vodnaté hnačky sú dôvodom na návštevu lekára. Črevná chrípka trvá tri dni, ak hnačky pretrvávajú dlhšie, nespoliehajte sa iba na sucháre a čaj.

Možné príčiny:

  • infekčná alebo bakteriálna črevná chrípka,
  • potravinová otrava,
  • črevné zápaly (Crohnova choroba a kolitída),
  • syndróm dráždivého čreva,
  • niektoré typy rakoviny,
  • neznášanlivosť alebo alergia na niektorú potravinu (intolerancia laktózy, celiakia...)

Kedy to telo myslí vážne?
Čítajte na ďalšej strane ►►►

SPÄŤ
3/7
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor