MENU

Súvisiace témy

Zdravý život

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Nevysvetliteľné zmeny v stolici

Zmeny v stolici: Vo vzhľade, konzistencii alebo v pravidelnosti.Zmeny v stolici: Vo vzhľade, konzistencii alebo v pravidelnosti.
Zmeny v stolici: Vo vzhľade, konzistencii alebo v pravidelnosti.
Zdroj: Shutterstock

 

Kľúčové slovo je zmena, akákoľvek. Vo vzhľade, konzistencii alebo v pravidelnosti. „Niektorí ľudia majú tridsať rokov zápchu, ktorú neriešia. Ak sa však aj tá ich nepravidelnosť zmení, začnú vracať, majú bolesti brucha a stolica je čierna, musia ísť k lekárovi,“ varuje gastroenterológ David Armstrong z  Ontária. Aj niekoľkodňové kašovité a vodnaté hnačky sú dôvodom na návštevu lekára. Črevná chrípka trvá tri dni, ak hnačky pretrvávajú dlhšie, nespoliehajte sa iba na sucháre a čaj.

Možné príčiny:

  • infekčná alebo bakteriálna črevná chrípka,
  • potravinová otrava,
  • črevné zápaly (Crohnova choroba a kolitída),
  • syndróm dráždivého čreva,
  • niektoré typy rakoviny,
  • neznášanlivosť alebo alergia na niektorú potravinu (intolerancia laktózy, celiakia...)

Kedy to telo myslí vážne?
Čítajte na ďalšej strane ►►►

SPÄŤ
3/7
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor