Hoci si do uterákov utierate len umyté ruky alebo osprchované telo, počítajte s tým, že aj napriek tomu v nich zostanú drobné šupiny z pokožky, ale i patogény. Vlhké prostredie v kúpeľni je navyše ideálne pre ich množenie. Dôslednejší buďte, ak máte v rámci kúpeľne aj toaletu. Ak ju pri spláchnutí nezatvárate, môžu choroboplodné zárodky „vyletieť“ až do vzdialenosti šiestich metrov a nevyhnú sa ani mäkkučkým uterákom. Ako často treba uteráky meniť? V prvom rade je dôležité, na čo ich používate.
Máte čisté ruky?
Možno si to ani neuvedomujete, ale v kúpeľni strávite denne približne dvadsaťštyri až dvadsaťosem minút. Niekedy si len tak pre zaujímavosť, urobte behom dňa doma čiarku vždy, keď si utriete ruky. Ideálne je, ak máte v rodine na ruky každý svoj vlastný uterák. Vtedy ich vymieňajte dvakrát za týždeň. Potvrzdujú to i slová mikrobiológa profesora Dr. Charlesa Gerba, ktorý venoval uterákom jeden zo svojich výskumov. „Naše testy ukazujú, že by sa uteráky na ruky a tvár mali meniť aspoň každé tri dni.“ Až na 80 percentách uterákov, ktoré sa neprali po troch dňoch a dlhšie, odhalili napríklad prítomnosť fekálnych baktérií. Máte v rodine vyhradený jeden spoločný uterák len na utieranie rúk? Podľa odborníkov by ste ho potom mali meniť denne.
- 53%
- 12%
- 35%
Váš hlas bol započítaný
Nezabudnite na osušky
A ako je to po srpche či kúpeli? Osušky vymeňte vždy po tom, ako ich použijete v priemere tri- až päťkrát. Po každej sprche alebo kúpeli ich však nechajte dobre vysušiť, či už na balkóne alebo radiátore. Ak používate uterák do fitka, platia rovnaké pravidlá ako pri osuške. Vždy si ho však po príchode domov zaveste a prevetrajte. Nechali ste ho celú noc v športovej taške? Potom si na ďalší tréning určite zoberte čistý uterák.
Správna teplota
Výhodou sú biele a bledé uteráky z bavlny, ktoré bez problémov operiete pri 90 stupňoch Celzia a môžete si byť istí, že zničíte takmer všetky choroboplodné zárodky. Ak však nemá nikto v rodine vírusové ochorenie, pokojne ich perte aj na šesťdesiatke. Tá je nevyhnutné pre farebné uteráky, pri vyššej teplote ich odtieň vybledne. Štyridsiatka je však pre uteráky príliš nízka. Zvážte avivážny prostriedok, uteráky môžu mať po jeho použití horšie absorbovať vlhkosť. Po praní ich vysušte v sušičke alebo na balkóne, kde je zaručená cirkulácia vzduchu. Ak vešiate prádlo len vo vnútri, uteráky počas sušenia niekoľkokrát ponatriasajte.