MENU
zdravy-zivot

Viete, ako často treba meniť uteráky v kúpeľni? Máte správny interval?

Uteráky, do ktorých si utierate ruky treba prať častejšie ako si myslíte.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Viete, ako často treba meniť uteráky v kúpeľni? Máte správny interval?

Patria k najpoužívanejším v domácnosti a oplatí sa im venovať pozornosť. Kedy uteráky hodiť do práčky a ako ich správne prať?

Hoci si do uterákov utierate len umyté ruky alebo osprchované telo, počítajte s tým, že aj napriek tomu v nich zostanú drobné šupiny z pokožky, ale i patogény. Vlhké prostredie v kúpeľni je navyše ideálne pre ich množenie. Dôslednejší buďte, ak máte v rámci kúpeľne aj toaletu. Ak ju pri spláchnutí nezatvárate, môžu choroboplodné zárodky „vyletieť“ až do vzdialenosti šiestich metrov a nevyhnú sa ani mäkkučkým uterákom. Ako často treba uteráky meniť? V prvom rade je dôležité, na čo ich používate.

Máte čisté ruky?

Možno si to ani neuvedomujete, ale v kúpeľni strávite denne približne dvadsaťštyri až dvadsaťosem minút. Niekedy si len tak pre zaujímavosť, urobte behom dňa doma čiarku vždy, keď si utriete ruky. Ideálne je, ak máte v rodine na ruky každý svoj vlastný uterák. Vtedy ich vymieňajte dvakrát za týždeň. Potvrzdujú to i slová mikrobiológa profesora Dr. Charlesa Gerba, ktorý venoval uterákom jeden zo svojich výskumov. „Naše testy ukazujú, že by sa uteráky na ruky a tvár mali meniť aspoň každé tri dni.“ Až na 80 percentách uterákov, ktoré sa neprali po troch dňoch a dlhšie, odhalili napríklad prítomnosť fekálnych baktérií. Máte v rodine vyhradený jeden spoločný uterák len na utieranie rúk? Podľa odborníkov by ste ho potom mali meniť denne. 

Anketa
Ako často si meníte uterák na ruky?

Nezabudnite na osušky

A ako je to po srpche či kúpeli? Osušky vymeňte vždy po tom, ako ich použijete v priemere tri- až päťkrát. Po každej sprche alebo kúpeli ich však nechajte dobre vysušiť, či už na balkóne alebo radiátore.  Ak používate uterák do fitka, platia rovnaké pravidlá ako pri osuške. Vždy si ho však po príchode domov zaveste a prevetrajte. Nechali ste ho celú noc v športovej taške? Potom si na ďalší tréning určite zoberte čistý uterák. 

Správna teplota

Výhodou sú biele a bledé uteráky z bavlny, ktoré bez problémov operiete pri 90 stupňoch Celzia a môžete si byť istí, že zničíte takmer všetky choroboplodné zárodky. Ak však nemá nikto v rodine vírusové ochorenie, pokojne ich perte aj na šesťdesiatke. Tá je nevyhnutné pre farebné uteráky, pri vyššej teplote ich odtieň vybledne. Štyridsiatka je však pre uteráky príliš nízka. Zvážte avivážny prostriedok, uteráky môžu mať po jeho použití horšie absorbovať vlhkosť. Po praní ich vysušte v sušičke alebo na balkóne, kde je zaručená cirkulácia vzduchu. Ak vešiate prádlo len vo vnútri, uteráky počas sušenia niekoľkokrát ponatriasajte. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor