MENU
rodina-a-tehotenstvo

Kedy po pôrode začať dojčiť? Táto hodina ochráni dieťa pred infekciami!

Viete, že 55 % dojčiat mladších ako 6 mesiacov je výlučne 
dojčených?
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Kedy po pôrode začať dojčiť? Táto hodina ochráni dieťa pred infekciami!

Plne dojčených detí na Slovensku pribúda. Dôležité je vytvoriť matkám podmienky pre dojčenie. Pre zdravý vývoj dieťaťa je dôležitý aj čas, kedy začať.

Ako uviedlo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), vlani žilo prvých šesť mesiacov výlučne na materskom mlieku viac než polovica (55 percent) novonarodených slovenských detí.

Pre zdravý rast a vývin novorodenca je materské mlieko nevyhnutné. „Je preto dôležité podporovať matky v dojčení a vytvárať im preň vhodné podmienky v spoločnosti,“ uviedla Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia.

Správna poloha pri dojčení je tá, v ktorej sa vy cítite komfortne.Správna poloha pri dojčení je tá, v ktorej sa vy cítite komfortne.
Zdroj: Shutterstock

Dojčenie na verejnosti

Jednou z hlavných tém tohtoročnej celosvetovej kampane na podporu dojčenia je „umožnime dojčenie“. Zameriava sa na podporu dojčenia na pracovisku či na verejnosti a na vytváranie podporného prostredia v tejto oblasti tak, aby boli matky pri dojčení čo v najmenšej miere obmedzované.

„Výživa dojčiat a malých detí je kľúčovou oblasťou na zlepšenie prežitia detí a podporu zdravého rastu a vývoja. Prvé dva roky života dieťaťa sú obzvlášť dôležité, pretože optimálna výživa v tomto období znižuje chorobnosť a úmrtnosť, znižuje riziko chronických ochorení a celkovo podporuje lepší vývoj,“ ozrejmila hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.

Kedy je najlepší čas začať po pôrode dojčiť? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor