MENU
zdravy-zivot

Keď vorkoholici riskujú vyhorenie: 5 dôvodov, pre ktoré sa neviete uvoľniť

Ak v práci trávite viac času ako je bežné, mali by ste dodržiavať isté pravidlá psychohygieny.
Zdravý život

Keď vorkoholici riskujú vyhorenie: 5 dôvodov, pre ktoré sa neviete uvoľniť

Existuje niekoľko príčin, pre ktoré sa sa neviete v práci uvoľniť. Sedí na vás niektoré z nich?

TEST: Ste vorkoholik? Zistite, či vám hrozia duševné choroby!

1. Ste perfekcionista

Pracujete usilovnejšie a dlhšie, ako je potrebné. Dávate si ciele, ktoré sú také nerealistické, že je ťažké alebo nemožné dosiahnuť ich, a nakoniec ste so sebou nespokojní. Newyorská psychiatrička Irene S. Levinová odporúča, aby ste si na projekty vyhradili iba určitý čas a ten dodržiavali. Rýchlo zistíte, že tie „nadčasy“, ktoré ste trávili prácou, ju v skutočnosti nezlepšovali.

2. Robíte z komára somára

Keď vás šéf zavolá neočakávane k sebe, predpokladáte, že vás prepustí. Alebo si nechcete zajazdiť na bicykli, lebo vás predsa môže zraziť auto. Jednoducho predpokladáte ten najhorší možný scenár. Takáto úzkosť vás môže paralyzovať a mentálne vyčerpať. Ak sa prichytíte pri podobných myšlienkach, zhlboka sa nadýchnite a položte si otázku, aká je pravdepodobnosť, že sa to najhoršie naozaj stane. Skúste si vyjsť do prírody, meditujte, cvičte alebo sa podeľte o svoje obavy s niekým blízkym. Môže vás to priblížiť k realite.

PRÍBEH: Krásy života zatienila práca. Sivý svet vorkoholika premenil na farebný sen

3. Máte problém povedať nie

Ak chcete každému vyhovieť, môže to byť na úkor vašej energie a šťastia. Ak vás chce napríklad váš šéf vidieť v práci aj v sobotu, nemusíte povedať áno. Nacvičte si hovoriť hlasné nie, radí psychologička Susan Albersová na stránke Health.com. „Skúšajte si to napríklad sami v aute. Keď sa počujete, ako to slovo hlasno vyslovujete, oveľa ľahšie z vás vyjde pri najbližšej príležitosti,“ dodáva.

4. Máte neupratanú kanceláriu

Neporiadok na stole vás duševne vyčerpáva, znemožňuje vám sústrediť sa a obmedzuje schopnosť mozgu spracovávať informácie. Na konci dňa sa uistite, že máte pracovné a osobné veci poriadne poukladané. Pomôže vám to v pozitívnom duchu začať ďalší deň v práci. Ak sa vám zdá, že treba zreorganizovať celú kanceláriu, nerobte to naraz: upracte najprv to, čo vidíte, potom svoj stôl a nakoniec zásuvku po zásuvke.

5. Pracujete cez dovolenku

Ak si kontrolujete pri bazéne e-maily namiesto toho, aby ste nečinne relaxovali, riskujete vyhorenie. Treba úplne vypnúť a naozaj sa uvoľniť, čo umožní zotaviť sa vašej mysli a telu a vrátiť sa do práce silnejší. Takže, ak chcete byť pri návrate kreatívnejší, produktívnejší a efektívnejší, musíte sa na dovolenke od práce úplne odstrihnúť.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor