MENU
zdravy-zivot

Keď trápia záchvaty kašľa: Astmu majte pod kontrolou, môže vám ísť o život!

Stačí zájsť k alergiológovi a vaše trápenie sa môže skončiť.
Zdravý život

Keď trápia záchvaty kašľa: Astmu majte pod kontrolou, môže vám ísť o život!

Pacientov s týmto alergickým zápalom prieduškovej sliznice každoročne pribúda a väčšina z nich ho nedbanlivo nemá pod kontrolou.

V začiatkoch sa prejavuje ako suchý, niekoľko týždňov trvajúci kašeľ sprevádzaný sťaženým dýchaním. Antibiotikami ho nevyliečite. Astmatický záchvat je nadmernou obrannou reakciou priedušiek proti vplyvom vonkajšieho prostredia. Astma môže byť dedičná alebo do nej môže prerásť neliečená alergia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na alarmujúci počet astmatikov na Slovensku. Od roku 2000 pribudol trojnásobok detských a dvojnásobok dospelých pacientov. Prvý májový utorok každoročne patrí zvyšovaniu povedomia o astme. 

Čítajte: Peľová sezóna v plnom prúde: Ako zvládnuť prejavy alergie, radí odborník

Liečba je nevyhnutná

Vďaka nej môžu pacienti viesť plnohodnotný život bez obmedzení. Čo je dôležitejšie vedieť, neliečená astma vedie k zužovaniu priedušiek s rizikom ohrozenia na živote. Záchvat je totiž spôsobený kŕčom v dýchacích svaloch, je sprevádzaný opuchom dýchacích ciest a tvorbou hustého hlienu. Prejavuje sa i typickým pískaním pri dýchaní. Pri dýchacích ťažkostiach preto neváhajte navštíviť odborníka, ktorý vás podrobí rýchlemu, bezbolestnému funkčnému vyšetreniu kapacity pľúc, spirometrii.

Pre niektorých pacientov je postačujúce, ak užívajú lieky počas peľovej sezóny, iní sú na ne odkázaní po celý rok. Za najúčinnejšie sa považujú inhalačné glukokortikosteroidy. „Takmer každý pacient má tendenciu neužívať lieky, najmä tie kortikoidné. No inhalačné kortikoidy sú menšie zlo ako ich neužívanie,“ upozorňuje alergiologička a imunologička MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. V prípade zhoršenia astmy nedodržaním liečby, sú pacienti nútení do tela dostávať oveľa vyššie dávky liekov. 

Osemnásťtisíc úmrtí

Svetová zdravotnícka organizácia v roku 1992 zostavila tím expertov, ktorí vypracovali startégiu diagnostiky, liečby a prevencie astmy. Svetový deň astmy je vďaka nej od roku 1998 každoročne organizovaný Globálnou iniciatívou proti astme (GINA). Cieľom je zlepšiť liečbu astmy a povedomie o tomto ochorení na celom svete. Štatistiky hovoria, že na svete trpí astmou až 300 miliónov ľudí. Z nich 18-tisíc každý rok na astmu zomrie. 

Súvisiaci článok: Ochráňte deti pred astmou a alergiami! Odporúčania vedcov vás prekvapia

Astma

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor