MENU
zdravy-zivot

Hnačka ako tichý príznak choroby: Tieto 3 diagnózy nikdy nepodceňujte!

Celiakia spôsobuje poruchy trávenia.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Hnačka ako tichý príznak choroby: Tieto 3 diagnózy nikdy nepodceňujte!

Každého z nás občas potrápi hnačka. Ak je však u vás na dennom poriadku, choďte ihneď k lekárovi.

Určite spozornite, ak vás trápi až príliš často riedka stolica. Bežná, takzvaná akútna hnačka, trvá najdlhšie 2 týždne. Na vine môžu byť infekcie, stravovanie či pitný režim, neraz ich spôsobuje aj nervozita či niektoré lieky, napríklad antibiotiká.

V prípade, že u vás problémy s hnačkou pretrvávajú dlhšie ako 14 dní, ide o chronický stav a mali by ste navštíviť lekára.  

Ulcerózna kolitída

Ide o chorobu spôsobujúcu chronický zápal, teda opuch a bolesť, vnútornej sliznice hrubého čreva alebo konečníka. Problém sa ohlási naliehavou hnačkou a únavou. Prejavy choroby sa líšia podľa toho, ako veľká časť hrubého čreva je zasiahnutá.  Je to chronické a dlhodobé ochorenie, pri ktorom sa striedajú obdobia pokoja a vzplanutí.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor