MENU
zdravy-zivot

Keď stratíte vedomie, zapadne vám jazyk. Zachrániť vás môže až obnovenie dýchania

Pri bezvedomí musíte spriechodniť dýchacie cesty, až potom vytiahnuť zapadnutý jazyk
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Keď stratíte vedomie, zapadne vám jazyk. Zachrániť vás môže až obnovenie dýchania

Ak vidíte človeka ležať v bezvedomí, nesnažte sa mu vytiahnuť jazyk za každú cenu. Iba strácate čas, ktorý môžete využiť na záchranu jeho života.

Rasťo s otcom sa minulý rok v novembri pustili do odčerpávania špinavej vody zo studne. Nasávacia hadica však bola krátka, preto sa rozhodli spustiť ponorné čerpadlo asi o meter nižšie. Rasťo zliezol do studne. O chvíľu stratil vedomie a ostal nehybne ležať na vode. „Asi sa nadýchal výparov a odpadol, zapadol mu jazyk,“ povedal Rasťov otec pre televíziu. Skočil za synom do studne. Rasťo nedýchal, len chrčal, tak mu otec akčne skrutkovačom vybil dva zuby, aby mu otvoril ústa, vytiahol jazyk a syn sa mohol nadýchnuť. Michal je epileptik, keď dostal záchvat prvýkrát na novom pracovisku, kolegovia mu preventívne vložili medzi zuby drevenú násadu lopaty. Ak by mu zapadol jazyk, ľahšie mu ho predsa z otvorených úst vyberú.

Jazyk mu síce nezapadol, ale Michal prišiel až o šesť zubov. Dva sa mu zlomili tak nešťastne, že mu ich musel zubár vysekávať. Michal a Rasťo prišli „iba“ o zuby, ale mnohí iní skončili s prepichnutým alebo prerezaným jazykom, pretože niekomu sa zazdalo, že o tom čítal či počul. „Bola som pri tom, keď žena omdlela na zastávke a niekto vytiahol zatvárací špendlík a snažil sa jej prepichnúť jazyk. Ostatní naokolo ho v tom podporovali. Keď prišla záchranka, nepriznal sa k tomu nikto,“ zverila sa nám aj Vlasta.

Jazyk je sval

Prečo vlastne zapadne jazyk, keď stratíte vedomie? „V bezvedomí ochabne svalstvo. Preto keď stojíte, padnete na zem a zo stoličky sa zveziete dolu. Všetky svaly stratia napätie, teda aj tie na tvári, krku, v ústnej dutine – teda aj jazyka, veď je takisto dlhý sval,“ vysvetľuje dlhoročný záchranár a prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš. Horné dýchacie cesty sa stanú nepriechodnými a pri nádychu nemôže vzduch prechádzať do pľúc.

Podľa V. Dobiáša nie je nijaký postup prvej pomoci absolútne zbytočný a životu nebezpečný tak ako vyťahovanie jazyka. „Ale teší sa veľkej obľube. Bombastická správa niekoľkokrát ročne o tom, ako športovec či kolega padnú v bezvedomí na zem a niekto im zachráni život vytiahnutím jazyka. Ak niekomu pomôže prebrať sa z bezvedomia vytiahnutie jazyka, ani nepotreboval prvú pomoc! Navyše, strata času pri zbytočnom výkone môže znamenať, že neurobíte to podstatné, čo ho naozaj zachráni,“ varuje docent Dobiáš.

Pomoc je ľahká

To najúčinnejšie, čo môžete spraviť, je zároveň aj to najjednoduchšie. „Pri bezvedomí musíte spriechodniť dýchacie cesty. Urobíte to tak, že zakloníte obeti hlavu, tým sa napne svalstvo krku, tváre, spodiny ústnej dutiny a jazyka. Ak má omdletý dychovú aktivitu, začne opäť dýchať,“ vysvetľuje záchranár. Vtedy ho uložte ho do stabilizovanej polohy a zavolajte tiesňovú linku. Ak nedýcha, musíte začať s oživovaním, teda tridsiatimi stlačeniami hrudníka a dvomi vdychmi z úst do úst.
Termín „zapadnutie jazyka“ sa v minulosti skrátil zo spojenia „nepriechodné dýchacie cesty v bezvedomí pre stratu napätia svalstva tváre, krku, spodiny ústnej dutiny a jazyka“.

Časom ľudia zabudli, čo to znamená, ostala len asociácia: bezvedomie rovná sa zapadnutému jazyku, a keď je jazyk zapadnutý, treba ho vytiahnuť. Skúste však silne zakloniť hlavu, pocítite napínanie svalov krku. Aj v hlbšom spánku dochádza k čiastočnej strate svalového napätia, čo sa prejaví chrápaním – zúžením dýchacích ciest. Prebratie z hlbokého spánku vráti pôvodné napätie svalstva a chrápanie prestane,“ vysvetľuje Viliam Dobiáš.

Bez raňajok

Jednou z najčastejších príčin bezvedomia je obyčajná mdloba, odpadnutie a pri športe otras mozgu s pársekundovou stratou vedomia po údere do hlavy. Nasleduje nedostatok spánku, vynechanie raňajok, nedodržaný pitný režim, dlhšie státie, odber krvi a podobne. „Padnete na zem pre dočasné nedokrvenie mozgu, vo vodorovnej polohe sa krv vráti v plnom množstve do hlavy a v priebehu pol minúty sa preberiete aj sami, bez akejkoľvek cudzej pomoci,“ opisuje bežnú mdlobu docent Dobiáš.

„Medzitým však k vám priskočí ‚záchranca‘ a začne vám vyťahovať jazyk. Ak sa preberiete, urobili by ste tak už len pre to, že ste vo vodorovnej polohe. No v tej chvíli si vyťahovanie jazyka spojí so záchranou života dvadsať podobných ‚záchrancov‘ a ľudia, ktorým vytiahnutie jazyka nepomôže, lebo sa im zastavil krvný obeh, budú naďalej umierať,“ smutne konštatuje prezident Slovenského Červeného kríža.

Do mdlôb...

Bezvedomie je následok najprv dočasného poškodenia mozgových buniek nedostatkom kyslíka, cukru, otravou alkoholom, liekmi, úrazom hlavy a mozgu alebo krvácania do mozgu. V týchto prípadoch sa dočasne narušilo iba fungovanie mozgových buniek, a keď postihnutému zakloníte hlavu, začne dýchať sám. Iná situácia je pri zastavení krvného obehu, vtedy sa krátko po upadnutí do bezvedomia zastaví dýchanie, a to aj napriek spriechodneniu dýchacích ciest. Ani v jednom prípade vyťahovanie jazyka nepomôže.

Rada odborníka
Doc. MUDr. Viliam Dobiáš,PhD.

  1. Zistite prítomnosť vedomia oslovením a zatrasením za plecia.
  2. Ak človek nereaguje, zakloňte mu hlavu a zistite, či dýcha. Zisťovanie dýchania by ste si mali nacvičiť v kurze prvej pomoci. Musíte totiž využiť všetky zmysly. Zdvíha sa postihnutému hrudník? Počujete ho dýchať? Cítite jeho dych?
    Ak po záklone hlavy dýcha: Otočte ho do stabilizovanej polohy na boku, zakloňte hlavu, sledujte dýchanie a volajte na tiesňovú linku.
    Ak po záklone hlavy nedýcha: Začnite oživovanie stláčaním hrudníka a záchrannými vdychmi. Volajte o pomoc a telefonujte na tiesňovú linku. Oživovanie má prednosť pred telefonovaním!

Neuveriteľný zázrak: Matka oživila svoje mŕtve dieťa

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor