MENU
zdravy-zivot

Prečo vzniká srdcová arytmia a čo treba pri nepravidelnom pulze robiť?

Srdcová arytmia je problém, ktorý by ste učite nemali podceňovať.
Zdravý život

Prečo vzniká srdcová arytmia a čo treba pri nepravidelnom pulze robiť?

Merajte si pravidelne prstami pulz na zápästí! Je veľmi dôležité, aby ste sa určite na lekára obrátili v prípade, že si nahmatáte nepravidelný tep!

Arytmiami, poruchami srdcového rytmu, trpí okolo 200 tisíc Slovákov. Až 70% z nich o tom netuší. S arytmiou srdcovej predsiene máte až 5x vyššie riziko, že dostanete mozgovú porážku! Pritom stačí, aby ste si každý deň prstami zmerali tep na zápästí alebo na krku. Arytmia dva o sebe vedieť búšením srdca, bolesťami na hrudi, únavou, závratmi či dýchavicou.

Podľa lekárov by mladší ľudia mali sledovať pulz aj u svojich rodičov a včas ich poslať k lekárovi, ak spozorujú nepravidelnosť. „Správnym manažmentom týchto pacientov sa dá predísť vážnym zdravotným komplikáciám. Liečbou sa dá dosiahnuť, aby srdce pracovalo pravidelne a nevytvárali sa tak podmienky na vznik život ohrozujúcej krvnej zrazeniny,“ zdôrazňuje kardiologočka MUDr. Gabriela Kaliská, CSc.

S vekom fibrilácií pribúda

Prácu srdca riadia elektrické impulzy z predsiení – zmrštia svalovinu, aby vypudila krv do celého tela. Čo sa deje pri fibrilácií predsiení? Správne fungujúce srdce pracuje na princípe elektrického signálu, ktorý sa šíri z hornej časti pravej predsiene. „Normálny rytmus srdca je asi 70 úderov za minútu. Pri fibrilácii v ňom ale vznikne taký elektrický chaos, že predsiene sa len tak mihotajú. Ich frekvencia je aj 600 za minútu. Preto sa nedokážu poriadne vyprázdňovať a krv v nich môže stáť,“ vysvetľuje kardiológ MUDr. Adrian Bystriansky. „Najčastejším zdrojom fibrilácie je ľavá predsieň, konkrétne ústia pľúcnych žíl. Tam sa nachádzajú miesta, ktoré akoby sa elektricky zbláznili a začnú produkovať impulzy pomimo normálny rytmus. Tým spustia fibriláciu, ktorá ovládne všetko okolo seba, aj ľavú aj pravú predsieň, čo sa prenesie i do zvyšku srdca a pulz sa stáva nepravidelný.“

Počet pacientov s fibriláciou neustále rasie, s vekom ich výskyt pribúda. Asi polovica pacientov má netypické ťažkosti ako slabosť, únavu, búšenie srdca, dýchavičnosť. So srdcom si to mnohí vôbec nespájajú.

Typy arytmie:

Bradykardia – spomalený rytmus srdca
Tachykardia – zrýchlený rytmus srdca
Fibrilácia – nekoordinované pohyby srdca
Fibrilácia predsiení – nepravidelné sťahovanie stien srdcových predsiení
Fibrilácia komôr – nepravidelné chvenie svalových vláken srdca

Príznaky, že niečo nemusí byť OK

  • máte hneď ráno po prebudení alebo aj počas dňa v pokoji pulz viac ako 70 úderov za minútu
  • sa zadýchate, zblednete a cítite úzkosť a búšenie už pri malej námahe
  • sa váš pulz nespomalil pod 80 úderov za minútu ani 10 minút po námahe.

Arytmie môže spôsobiť aj vysoká alebo nízka hladina draslíka, vápnika alebo horčíka, užívanie niektorých liekov, mávajú ich ľudia s citlivejšou nervovou sústavou a niekedy ostáva ich príčina neznáma.

Je veľmi dôležité, aby ste sa určite na lekára obrátili v prípade, že máte nepravidelný pulz. Aj keď sa cítite zdravo! Ide totiž o príznak viacerých srdcových ochorení a pri fibrilácii predsiení je arytmia dokonca pravidlom.

Chcete vedieť viac? S podobným problémom si dnes večer budú musieť poradiť aj v seriáli Sestričky na TV Markíza.

SestričkySestričky
Zdroj: TV Markíza

 

 

  

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia