MENU
zdravy-zivot

Prečo vzniká srdcová arytmia a čo treba pri nepravidelnom pulze robiť?

Srdcová arytmia je problém, ktorý by ste učite nemali podceňovať.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Prečo vzniká srdcová arytmia a čo treba pri nepravidelnom pulze robiť?

Merajte si pravidelne prstami pulz na zápästí! Je veľmi dôležité, aby ste sa určite na lekára obrátili v prípade, že si nahmatáte nepravidelný tep!

Arytmiami, poruchami srdcového rytmu, trpí okolo 200 tisíc Slovákov. Až 70% z nich o tom netuší. S arytmiou srdcovej predsiene máte až 5x vyššie riziko, že dostanete mozgovú porážku! Pritom stačí, aby ste si každý deň prstami zmerali tep na zápästí alebo na krku. Arytmia dva o sebe vedieť búšením srdca, bolesťami na hrudi, únavou, závratmi či dýchavicou.

Podľa lekárov by mladší ľudia mali sledovať pulz aj u svojich rodičov a včas ich poslať k lekárovi, ak spozorujú nepravidelnosť. „Správnym manažmentom týchto pacientov sa dá predísť vážnym zdravotným komplikáciám. Liečbou sa dá dosiahnuť, aby srdce pracovalo pravidelne a nevytvárali sa tak podmienky na vznik život ohrozujúcej krvnej zrazeniny,“ zdôrazňuje kardiologočka MUDr. Gabriela Kaliská, CSc.

S vekom fibrilácií pribúda

Prácu srdca riadia elektrické impulzy z predsiení – zmrštia svalovinu, aby vypudila krv do celého tela. Čo sa deje pri fibrilácií predsiení? Správne fungujúce srdce pracuje na princípe elektrického signálu, ktorý sa šíri z hornej časti pravej predsiene. „Normálny rytmus srdca je asi 70 úderov za minútu. Pri fibrilácii v ňom ale vznikne taký elektrický chaos, že predsiene sa len tak mihotajú. Ich frekvencia je aj 600 za minútu. Preto sa nedokážu poriadne vyprázdňovať a krv v nich môže stáť,“ vysvetľuje kardiológ MUDr. Adrian Bystriansky. „Najčastejším zdrojom fibrilácie je ľavá predsieň, konkrétne ústia pľúcnych žíl. Tam sa nachádzajú miesta, ktoré akoby sa elektricky zbláznili a začnú produkovať impulzy pomimo normálny rytmus. Tým spustia fibriláciu, ktorá ovládne všetko okolo seba, aj ľavú aj pravú predsieň, čo sa prenesie i do zvyšku srdca a pulz sa stáva nepravidelný.“

Počet pacientov s fibriláciou neustále rasie, s vekom ich výskyt pribúda. Asi polovica pacientov má netypické ťažkosti ako slabosť, únavu, búšenie srdca, dýchavičnosť. So srdcom si to mnohí vôbec nespájajú.

Typy arytmie:

Bradykardia – spomalený rytmus srdca
Tachykardia – zrýchlený rytmus srdca
Fibrilácia – nekoordinované pohyby srdca
Fibrilácia predsiení – nepravidelné sťahovanie stien srdcových predsiení
Fibrilácia komôr – nepravidelné chvenie svalových vláken srdca

Príznaky, že niečo nemusí byť OK

  • máte hneď ráno po prebudení alebo aj počas dňa v pokoji pulz viac ako 70 úderov za minútu
  • sa zadýchate, zblednete a cítite úzkosť a búšenie už pri malej námahe
  • sa váš pulz nespomalil pod 80 úderov za minútu ani 10 minút po námahe.

Arytmie môže spôsobiť aj vysoká alebo nízka hladina draslíka, vápnika alebo horčíka, užívanie niektorých liekov, mávajú ich ľudia s citlivejšou nervovou sústavou a niekedy ostáva ich príčina neznáma.

Je veľmi dôležité, aby ste sa určite na lekára obrátili v prípade, že máte nepravidelný pulz. Aj keď sa cítite zdravo! Ide totiž o príznak viacerých srdcových ochorení a pri fibrilácii predsiení je arytmia dokonca pravidlom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor