Arytmiami, poruchami srdcového rytmu, trpí okolo 200 tisíc Slovákov. Až 70% z nich o tom netuší. S arytmiou srdcovej predsiene máte až 5x vyššie riziko, že dostanete mozgovú porážku! Pritom stačí, aby ste si každý deň prstami zmerali tep na zápästí alebo na krku. Arytmia dva o sebe vedieť búšením srdca, bolesťami na hrudi, únavou, závratmi či dýchavicou.
Podľa lekárov by mladší ľudia mali sledovať pulz aj u svojich rodičov a včas ich poslať k lekárovi, ak spozorujú nepravidelnosť. „Správnym manažmentom týchto pacientov sa dá predísť vážnym zdravotným komplikáciám. Liečbou sa dá dosiahnuť, aby srdce pracovalo pravidelne a nevytvárali sa tak podmienky na vznik život ohrozujúcej krvnej zrazeniny,“ zdôrazňuje kardiologočka MUDr. Gabriela Kaliská, CSc.
S vekom fibrilácií pribúda
Prácu srdca riadia elektrické impulzy z predsiení – zmrštia svalovinu, aby vypudila krv do celého tela. Čo sa deje pri fibrilácií predsiení? Správne fungujúce srdce pracuje na princípe elektrického signálu, ktorý sa šíri z hornej časti pravej predsiene. „Normálny rytmus srdca je asi 70 úderov za minútu. Pri fibrilácii v ňom ale vznikne taký elektrický chaos, že predsiene sa len tak mihotajú. Ich frekvencia je aj 600 za minútu. Preto sa nedokážu poriadne vyprázdňovať a krv v nich môže stáť,“ vysvetľuje kardiológ MUDr. Adrian Bystriansky. „Najčastejším zdrojom fibrilácie je ľavá predsieň, konkrétne ústia pľúcnych žíl. Tam sa nachádzajú miesta, ktoré akoby sa elektricky zbláznili a začnú produkovať impulzy pomimo normálny rytmus. Tým spustia fibriláciu, ktorá ovládne všetko okolo seba, aj ľavú aj pravú predsieň, čo sa prenesie i do zvyšku srdca a pulz sa stáva nepravidelný.“
Počet pacientov s fibriláciou neustále rasie, s vekom ich výskyt pribúda. Asi polovica pacientov má netypické ťažkosti ako slabosť, únavu, búšenie srdca, dýchavičnosť. So srdcom si to mnohí vôbec nespájajú.
Typy arytmie:
Bradykardia – spomalený rytmus srdca
Tachykardia – zrýchlený rytmus srdca
Fibrilácia – nekoordinované pohyby srdca
Fibrilácia predsiení – nepravidelné sťahovanie stien srdcových predsiení
Fibrilácia komôr – nepravidelné chvenie svalových vláken srdca
Príznaky, že niečo nemusí byť OK
- máte hneď ráno po prebudení alebo aj počas dňa v pokoji pulz viac ako 70 úderov za minútu
- sa zadýchate, zblednete a cítite úzkosť a búšenie už pri malej námahe
- sa váš pulz nespomalil pod 80 úderov za minútu ani 10 minút po námahe.
Arytmie môže spôsobiť aj vysoká alebo nízka hladina draslíka, vápnika alebo horčíka, užívanie niektorých liekov, mávajú ich ľudia s citlivejšou nervovou sústavou a niekedy ostáva ich príčina neznáma.
Je veľmi dôležité, aby ste sa určite na lekára obrátili v prípade, že máte nepravidelný pulz. Aj keď sa cítite zdravo! Ide totiž o príznak viacerých srdcových ochorení a pri fibrilácii predsiení je arytmia dokonca pravidlom.