MENU
zdravy-zivot

Keď mladých mužov trápi puberta! Odhaľte ťažké akné skôr, ako začne bolieť

Akné nie je nič príjemné, niektoré formy vyžadujú lekársku starostlivosť.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Keď mladých mužov trápi puberta! Odhaľte ťažké akné skôr, ako začne bolieť

Pleť mužov starne pomalšie, nepekným akné však trpia častejšie ako ženy. A mnohokrát má vážny priebeh, ktorý sa nezaobíde bez odbornej lekárskej pomoci.

Pleť mužov skutočne potrápi najmä v puberte. Riešením je správne čistenie. Aké zásady treba dodržať?

Starostlivosť o pleť do 20

Väčšina mladíkov vybaví denné čistenie pleti opláchnutím tváre vodou. Všetko sa zmení, keď sa objaví akné. Zrazu voda nestačí... „V puberte postihujú jednotlivé formy akné až osemdesiatpäť percent populácie. U chlapcov býva priebeh ťažší ako u dievčat,“ potvrdzuje kožná lekárka MUDr. Adriana Tomeková. „Majú hrubšiu pokožku, väčší počet mazových žliaz, a keď sa k tomu pripočítajú hormonálne zmeny, výsledkom je problematická pleť. Navyše, u chlapcov sa jednoduchá forma akné často rýchlo zmení na komplikovanú.“ Prvým, základným prejavom sú čierne bodky, komedony. Tie môžu viesť k miernym lokálnym zápalom. Horšie je to v prípade, keď začnú tvoriť väčšie zapálené uzly. S tými si doma neporadíte. Vyžadujú si neodkladnú návštevu dermatológa. Najťažšou formou je akné fulminans, ktoré sprevádzajú zápalové ložiská, opuchy a bolesti. Vyskytuje sa však zriedkavejšie a užívajú sa naň lieky.

Z jednej vyrážky sú štyri

Hlavné zbrane na boj s akné sú odborné čistenie, každodenná starostlivosť a dostatočná hygiena. V prípade zápalu sa nepúšťajte do vytláčania a ďalej od tváre si držte aj frajerky a mamy. „Každý si myslí, že vie vyrážku správne vytlačiť, ale nie je to pravda. Stačí miesto zle zatlačiť a prenesiete si infekciu po tvári. Z jedného zapáleného miesta budú o chvíľu štyri,“ varuje skúsená dermatologička. „Ak maz a hnis dostatočne neodstránite, ustavične sa budú kumulovať. Navyše, aj na čistenie musí byť správny čas – pri zlom načasovaní, ale i technike môžu vzniknúť jazvy či hyperpigmentácie.“

Cítite sa málo mužní? Vyskúšajte transplantáciu brady a fúzov

Nebolí to?

Mnoho pubertiakov odkladá návštevu odborníka, lebo sa boja bolesti pri vytláčaní. Odborníčka ich však upokojuje. „Vo väčšine prípadov zapálenú tvár najskôr preliečime, napríklad antibiotickou vodou. Až po určitom čase príde na rad čistenie. Často pri ňom používame sterilnú ihlu. Hlavička ložiska sa jemne prepichne a nečistota vyjde von. Určite je to menej bolestivé, ako keď si miesto ustavične stláčate prstami či nechtami. Mnohí chlapci po ošetrení hovoria, že čakali niečo horšie.“ Odborníčka na začiatku zmäkčí pleť naparovaním, potom ju vyčistí a na záver ošetrí takzvanou kryoterapiou. Vďaka tomu môžete ihneď vyjsť na ulicu, pleť sa upokojí.

Problém vyčistite

Zo začiatku možno budete musieť chodiť na čistenie dva- až trikrát do mesiaca, ale postupne postačí prísť aj raz za mesiac či každých šesť týždňov. Dôležitá je však domáca starostlivosť. Hoci nepoužívate mejkap, musíte si tvár očistiť ráno i večer. Používajte dermatokozmetické prípravky na problematickú a aknóznu pleť. Ich základom je väčšinou kyselina salicylová, glykolová alebo azelaová. Na zlepšenie stavu sa lokálne využívajú retinoidy. Niektoré prípravky vám však musí predpísať lekár. Na domáce ošetrenie vám úplne postačí správna čistiaca voda, pena alebo gél a jeden krém. Nepotrebujete plnú poličku kozmetických prípravkov.

Starostlivosť o pleť 20+

Pleť máte v najlepšej forme. Bunkám stačí približne dvadsaťosem dní na to, aby sa obnovili. Akné sa stratilo, ale napriek tomu pokračujte v pravidelnom čistení. Ak sa pohybujete na čerstvom vzduchu, nezabudnite si vždy ošetriť tvár krémom s ochranným faktorom. Platí to nielen v lete, ale aj v zime. Hoci mužská pleť je o dvadsať až dvadsaťštyri percent hrubšia ako ženská, UV starnutie sa na nej prejaví. Aspoň raz do týždňa si urobte doma píling. Drsné čiastočky obrúsia odumreté bunky a zabránia vzniku zapálených vyrážok. Pokožka sa navyše nebude tak mastiť.

Akné

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor