MENU
zdravy-zivot

Kde najčastejšie vznikajú zapareniny a ako sa prejavujú, odpovie lekárka

Za vznikom zaparenín sa môže skrývať aj nadmerné potenie.
Zdravý život

Kde najčastejšie vznikajú zapareniny a ako sa prejavujú, odpovie lekárka

Horúce počasie a výraznejšie potenie môže mnohým spôsobiť nepríjemné začervenanie kože. Zapareniny nie sú len výsadou bábätiek.

V letných mesiacoch zapareniny často potrápia i dospelých. Oplatí sa ich podchytiť, aby neprerástli do väčších ťažkostí. Pri niektorých profesiách či ochoreniach môžete byť na zapareniny náchylnejší.

Často môže až mokvať

„Medzi akútne prejavy patria začervenané a ostro ohraničené plochy kože, ktoré sa vzájomne dotýkajú. Objaviť sa môže i mokvanie, erózia, teda rozrušovanie kože a serózny exsudát, čo je vodnatá, číra, slamovožltá tekutina,“ približuje často bolestivé letné ťažkosti dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Odborne sa zapareniny označujú pojmom intertrigo. K jeho subjektívnym prejavom patrí pocit pálenia, štípania, teplo a svrbenie.“ Ak sa objavujú v oblasti konečníka, môžete ich poznať aj pod označením vlk. V tomto prípade môže obmedzovať chôdzu. 

Problematické trenie

Najčastejšie sa vyskytujú na častiach tela, kde k sebe tesne priliehajú dve plochy kože. „Vzniká tam zvýšené trenie a znížené odparovanie vody, teda potu, čím sa naruší ochranný kyslý plášť kože. V týchto miestach sa ľahko hromadia sekréty, predovšetkým pri nedostatočnej hygiene, práve preto sa často zaparia,“ vysvetľuje doktorka Michaela Blaško.Na narušený a zapálený kožný povrch nasadá najbežnejšie kvasinková infekcia. Zriedkavejšie i bakteriálna superinfekcia.“ Zapareniny sa najčastejšie objavujú v priestoroch za ušnicami, pod prsníkmi, v kožných záhyboch na krku, ale aj v oblasti pupka, brušných a genitálnych zhyboch, rovnako i na slabinách, zadku a v medziprstových priestoroch na rukách a nohách. Najmä pri obezite sa môžu zapareniny objaviť vo všetkých kožných záhyboch.

Ohrození vodiči?

Príčin vzniku zaparenín je hneď niekoľko. Určite nie sú len výsadou tých, ktorí trpia obezitou a majú problém s prevísajúcou kožou. Základom je veľmi teplé prostredie a vysoká vlhkosť. Podľa odborníčky si treba dávať pozor na oblečenie z umelých materiálov, platí to aj o spodnej bielizni, či na obuv z gumových a koženkových materiálov. Často nie je príliš kvalitná. Ťažkosti sa môžu objaviť aj po nadmernom sedení v aute alebo na nepriedušných kreslách. Výraznejšie sa s nimi môžete stretnúť napríklad u vodičov diaľkových autobusov či kamiónov.

Správna miera hygieny

„Zapareniny sa môžu objaviť pri nedostatočnej alebo, naopak, príliš dôkladnej hygiene. Nadmerným používaním mydla alebo iných kozmetických prípravkov znižujete prirodzenú obranyschopnosť pokožky a vzniká priestor pre zapareniny,“ upozorňuje dermatologička. „Príčinou vzniku môžu byť aj niektoré chronické zdravotné ťažkosti, najčastejšie znížená imunita alebo cukrovka.“ Pozornejší buďte v prípade, ak sa viac potíte. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor