V letných mesiacoch zapareniny často potrápia i dospelých. Oplatí sa ich podchytiť, aby neprerástli do väčších ťažkostí. Pri niektorých profesiách či ochoreniach môžete byť na zapareniny náchylnejší.
Často môže až mokvať
„Medzi akútne prejavy patria začervenané a ostro ohraničené plochy kože, ktoré sa vzájomne dotýkajú. Objaviť sa môže i mokvanie, erózia, teda rozrušovanie kože a serózny exsudát, čo je vodnatá, číra, slamovožltá tekutina,“ približuje často bolestivé letné ťažkosti dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Odborne sa zapareniny označujú pojmom intertrigo. K jeho subjektívnym prejavom patrí pocit pálenia, štípania, teplo a svrbenie.“ Ak sa objavujú v oblasti konečníka, môžete ich poznať aj pod označením vlk. V tomto prípade môže obmedzovať chôdzu.
Problematické trenie
Najčastejšie sa vyskytujú na častiach tela, kde k sebe tesne priliehajú dve plochy kože. „Vzniká tam zvýšené trenie a znížené odparovanie vody, teda potu, čím sa naruší ochranný kyslý plášť kože. V týchto miestach sa ľahko hromadia sekréty, predovšetkým pri nedostatočnej hygiene, práve preto sa často zaparia,“ vysvetľuje doktorka Michaela Blaško. „Na narušený a zapálený kožný povrch nasadá najbežnejšie kvasinková infekcia. Zriedkavejšie i bakteriálna superinfekcia.“ Zapareniny sa najčastejšie objavujú v priestoroch za ušnicami, pod prsníkmi, v kožných záhyboch na krku, ale aj v oblasti pupka, brušných a genitálnych zhyboch, rovnako i na slabinách, zadku a v medziprstových priestoroch na rukách a nohách. Najmä pri obezite sa môžu zapareniny objaviť vo všetkých kožných záhyboch.
Ohrození vodiči?
Príčin vzniku zaparenín je hneď niekoľko. Určite nie sú len výsadou tých, ktorí trpia obezitou a majú problém s prevísajúcou kožou. Základom je veľmi teplé prostredie a vysoká vlhkosť. Podľa odborníčky si treba dávať pozor na oblečenie z umelých materiálov, platí to aj o spodnej bielizni, či na obuv z gumových a koženkových materiálov. Často nie je príliš kvalitná. Ťažkosti sa môžu objaviť aj po nadmernom sedení v aute alebo na nepriedušných kreslách. Výraznejšie sa s nimi môžete stretnúť napríklad u vodičov diaľkových autobusov či kamiónov.
Správna miera hygieny
„Zapareniny sa môžu objaviť pri nedostatočnej alebo, naopak, príliš dôkladnej hygiene. Nadmerným používaním mydla alebo iných kozmetických prípravkov znižujete prirodzenú obranyschopnosť pokožky a vzniká priestor pre zapareniny,“ upozorňuje dermatologička. „Príčinou vzniku môžu byť aj niektoré chronické zdravotné ťažkosti, najčastejšie znížená imunita alebo cukrovka.“ Pozornejší buďte v prípade, ak sa viac potíte.