MENU
zdravy-zivot

Kde najčastejšie vznikajú zapareniny a ako sa prejavujú, odpovie lekárka

Za vznikom zaparenín sa môže skrývať aj nadmerné potenie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kde najčastejšie vznikajú zapareniny a ako sa prejavujú, odpovie lekárka

Horúce počasie a výraznejšie potenie môže mnohým spôsobiť nepríjemné začervenanie kože. Zapareniny nie sú len výsadou bábätiek.

V letných mesiacoch zapareniny často potrápia i dospelých. Oplatí sa ich podchytiť, aby neprerástli do väčších ťažkostí. Pri niektorých profesiách či ochoreniach môžete byť na zapareniny náchylnejší.

Často môže až mokvať

„Medzi akútne prejavy patria začervenané a ostro ohraničené plochy kože, ktoré sa vzájomne dotýkajú. Objaviť sa môže i mokvanie, erózia, teda rozrušovanie kože a serózny exsudát, čo je vodnatá, číra, slamovožltá tekutina,“ približuje často bolestivé letné ťažkosti dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Odborne sa zapareniny označujú pojmom intertrigo. K jeho subjektívnym prejavom patrí pocit pálenia, štípania, teplo a svrbenie.“ Ak sa objavujú v oblasti konečníka, môžete ich poznať aj pod označením vlk. V tomto prípade môže obmedzovať chôdzu. 

Problematické trenie

Najčastejšie sa vyskytujú na častiach tela, kde k sebe tesne priliehajú dve plochy kože. „Vzniká tam zvýšené trenie a znížené odparovanie vody, teda potu, čím sa naruší ochranný kyslý plášť kože. V týchto miestach sa ľahko hromadia sekréty, predovšetkým pri nedostatočnej hygiene, práve preto sa často zaparia,“ vysvetľuje doktorka Michaela Blaško.Na narušený a zapálený kožný povrch nasadá najbežnejšie kvasinková infekcia. Zriedkavejšie i bakteriálna superinfekcia.“ Zapareniny sa najčastejšie objavujú v priestoroch za ušnicami, pod prsníkmi, v kožných záhyboch na krku, ale aj v oblasti pupka, brušných a genitálnych zhyboch, rovnako i na slabinách, zadku a v medziprstových priestoroch na rukách a nohách. Najmä pri obezite sa môžu zapareniny objaviť vo všetkých kožných záhyboch.

Ohrození vodiči?

Príčin vzniku zaparenín je hneď niekoľko. Určite nie sú len výsadou tých, ktorí trpia obezitou a majú problém s prevísajúcou kožou. Základom je veľmi teplé prostredie a vysoká vlhkosť. Podľa odborníčky si treba dávať pozor na oblečenie z umelých materiálov, platí to aj o spodnej bielizni, či na obuv z gumových a koženkových materiálov. Často nie je príliš kvalitná. Ťažkosti sa môžu objaviť aj po nadmernom sedení v aute alebo na nepriedušných kreslách. Výraznejšie sa s nimi môžete stretnúť napríklad u vodičov diaľkových autobusov či kamiónov.

Správna miera hygieny

„Zapareniny sa môžu objaviť pri nedostatočnej alebo, naopak, príliš dôkladnej hygiene. Nadmerným používaním mydla alebo iných kozmetických prípravkov znižujete prirodzenú obranyschopnosť pokožky a vzniká priestor pre zapareniny,“ upozorňuje dermatologička. „Príčinou vzniku môžu byť aj niektoré chronické zdravotné ťažkosti, najčastejšie znížená imunita alebo cukrovka.“ Pozornejší buďte v prípade, ak sa viac potíte. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor