MENU
zdravy-zivot

Kde najčastejšie vznikajú zapareniny a ako sa prejavujú, odpovie lekárka

Za vznikom zaparenín sa môže skrývať aj nadmerné potenie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kde najčastejšie vznikajú zapareniny a ako sa prejavujú, odpovie lekárka

Horúce počasie a výraznejšie potenie môže mnohým spôsobiť nepríjemné začervenanie kože. Zapareniny nie sú len výsadou bábätiek.

V letných mesiacoch zapareniny často potrápia i dospelých. Oplatí sa ich podchytiť, aby neprerástli do väčších ťažkostí. Pri niektorých profesiách či ochoreniach môžete byť na zapareniny náchylnejší.

Často môže až mokvať

„Medzi akútne prejavy patria začervenané a ostro ohraničené plochy kože, ktoré sa vzájomne dotýkajú. Objaviť sa môže i mokvanie, erózia, teda rozrušovanie kože a serózny exsudát, čo je vodnatá, číra, slamovožltá tekutina,“ približuje často bolestivé letné ťažkosti dermatologička MUDr. Michaela Blaško, PhD. „Odborne sa zapareniny označujú pojmom intertrigo. K jeho subjektívnym prejavom patrí pocit pálenia, štípania, teplo a svrbenie.“ Ak sa objavujú v oblasti konečníka, môžete ich poznať aj pod označením vlk. V tomto prípade môže obmedzovať chôdzu. 

Problematické trenie

Najčastejšie sa vyskytujú na častiach tela, kde k sebe tesne priliehajú dve plochy kože. „Vzniká tam zvýšené trenie a znížené odparovanie vody, teda potu, čím sa naruší ochranný kyslý plášť kože. V týchto miestach sa ľahko hromadia sekréty, predovšetkým pri nedostatočnej hygiene, práve preto sa často zaparia,“ vysvetľuje doktorka Michaela Blaško.Na narušený a zapálený kožný povrch nasadá najbežnejšie kvasinková infekcia. Zriedkavejšie i bakteriálna superinfekcia.“ Zapareniny sa najčastejšie objavujú v priestoroch za ušnicami, pod prsníkmi, v kožných záhyboch na krku, ale aj v oblasti pupka, brušných a genitálnych zhyboch, rovnako i na slabinách, zadku a v medziprstových priestoroch na rukách a nohách. Najmä pri obezite sa môžu zapareniny objaviť vo všetkých kožných záhyboch.

Ohrození vodiči?

Príčin vzniku zaparenín je hneď niekoľko. Určite nie sú len výsadou tých, ktorí trpia obezitou a majú problém s prevísajúcou kožou. Základom je veľmi teplé prostredie a vysoká vlhkosť. Podľa odborníčky si treba dávať pozor na oblečenie z umelých materiálov, platí to aj o spodnej bielizni, či na obuv z gumových a koženkových materiálov. Často nie je príliš kvalitná. Ťažkosti sa môžu objaviť aj po nadmernom sedení v aute alebo na nepriedušných kreslách. Výraznejšie sa s nimi môžete stretnúť napríklad u vodičov diaľkových autobusov či kamiónov.

Správna miera hygieny

„Zapareniny sa môžu objaviť pri nedostatočnej alebo, naopak, príliš dôkladnej hygiene. Nadmerným používaním mydla alebo iných kozmetických prípravkov znižujete prirodzenú obranyschopnosť pokožky a vzniká priestor pre zapareniny,“ upozorňuje dermatologička. „Príčinou vzniku môžu byť aj niektoré chronické zdravotné ťažkosti, najčastejšie znížená imunita alebo cukrovka.“ Pozornejší buďte v prípade, ak sa viac potíte. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor