Ekzém je klasifikovaný ako typ dermatitídy a tvorí súčasť širšej skupiny ochorení, ktorých výsledkom je zápal kože. Existuje niekoľko variantov ekzému, z ktorých každý má odlišné spúšťacie faktory potenciálne ovplyvňujúce ochrannú funkciu vašej kože.
Atopická dermatitída, ktorá je najrozšírenejším typom, vzniká na základe viacerých stavov ovplyvňujúcich imunitný systém. Ekzém sa môže vyvinúť u každého bez ohľadu na vek, ale príznaky sa zvyčajne objavia v detstve a pretrvávajú až do dospelosti.
Príčiny ekzému sú rôzne. Svoju úlohu zohráva aj genetika, pričom ak sa ekzém vyskytuje v rodine, jedinci ho môžu zdediť. Príznaky ekzému môžu vyvolať aj environmentálne faktory, ako je vystavenie dymu, peľu, mydlám a vonným olejom. Okrem toho môžu byť spúšťačom aj potravinové alergie na látky, ako sú orechy a mliečne výrobky.
Príznaky ekzému často zahŕňajú suchú, svrbiacu a hrboľatú pokožku. Stav môže vyústiť aj do zapálenej, popraskanej a drsnej kože spolu so šupinatými škvrnami, pľuzgiermi a infekciami.
Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►
Počuli ste už náš podcast?