MENU
zdravy-zivot

Kde sa berie ekzém? Toto sú príčiny, symptómy a riešenia!

×
Zdravý život

Kde sa berie ekzém? Toto sú príčiny, symptómy a riešenia!

Odhaľte tajomstvo ekzému, bežného kožného ochorenia, spôsobujúceho zápal a nepohodlie. Poznajte jeho príčiny, príznaky a objavte účinné liečebné postupy na jeho zvládnutie.

Ekzém je klasifikovaný ako typ dermatitídy a tvorí súčasť širšej skupiny ochorení, ktorých výsledkom je zápal kože. Existuje niekoľko variantov ekzému, z ktorých každý má odlišné spúšťacie faktory potenciálne ovplyvňujúce ochrannú funkciu vašej kože.

Svrbenie narúša spánok a znižuje kvalitu života.Svrbenie narúša spánok a znižuje kvalitu života.
Svrbenie narúša spánok a znižuje kvalitu života.
Zdroj: Shutterstock

Atopická dermatitída, ktorá je najrozšírenejším typom, vzniká na základe viacerých stavov ovplyvňujúcich imunitný systém. Ekzém sa môže vyvinúť u každého bez ohľadu na vek, ale príznaky sa zvyčajne objavia v detstve a pretrvávajú až do dospelosti.

Príčiny ekzému sú rôzne. Svoju úlohu zohráva aj genetika, pričom ak sa ekzém vyskytuje v rodine, jedinci ho môžu zdediť. Príznaky ekzému môžu vyvolať aj environmentálne faktory, ako je vystavenie dymu, peľu, mydlám a vonným olejom. Okrem toho môžu byť spúšťačom aj potravinové alergie na látky, ako sú orechy a mliečne výrobky.

Odborný detský liečebný ústav pre liečbu dermatóz a respiračných ochorení v Trávnici. Atopický ekzém.Odborný detský liečebný ústav pre liečbu dermatóz a respiračných ochorení v Trávnici. Atopický ekzém.
Odborný detský liečebný ústav pre liečbu dermatóz a respiračných ochorení v Trávnici. Atopický ekzém.
Zdroj: Ivan Pastor

Príznaky ekzému často zahŕňajú suchú, svrbiacu a hrboľatú pokožku. Stav môže vyústiť aj do zapálenej, popraskanej a drsnej kože spolu so šupinatými škvrnami, pľuzgiermi a infekciami.

žena - koža - pokožka - svrbenie - ekzémžena - koža - pokožka - svrbenie - ekzém
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Počuli ste už náš podcast?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor