MENU
zdravy-zivot

Každý kašeľ je teraz podozrivý. Príčinu do dvoch minút odhalí šikovná hračka

Z nevinného kašľa smrteľná choroba. Odhalí ju nový prístroj.
Zdravý život

Každý kašeľ je teraz podozrivý. Príčinu do dvoch minút odhalí šikovná hračka

Nie každé zakašľanie znamená koronavírus. No táto vážna choroba zvyšuje pravdepodobnosť nákazy i vážneho priebehu.

Všade samá korona. Ostatné respiračné ochorenia však zázračne nezmizli. K ochoreniam, ktoré zvyšujú riziko komplikácií na ochorenie koronavírusom covid-19 patrí aj piedušková astma.

Koronavírus: Nie každý má horúčku! WHO spočítalo príznaky, ktoré sa opakujú

Oslabené priedušky

Priedušková astma je pomerne bežné ochorenie a dá sa dobre liečiť. Dôležité je ju včas odhaliť. Najnovšie novou metódou, ktorá je rýchla a spoľahlivá. Prístroj do dvoch minút dokáže na základe vydýchnutého vzduchu zistiť, či pacient má v prieduškách alergický zápal. „Z výdychu vieme určiť prítomnosť a množstvo oxidu dusnatého, ktorý pľúca zdravého človeka vylučujú len v minimálnom množstve. Pri alergickom zápale sa ho tvorí viac. Príčinou sú zmenené epitelové bunky dýchacích ciest. Normálne hladiny vydychovaného plynu u detí a dospelých sú približne od 20 do 25 ppb (parts per billion). Hodnoty nad 50 ppb už dokazujú prítomnosť zápalu v prieduškách,“ vysvetľuje alergiologička MUDr. Katarína Bergendiová.

Tento rýchly trik na upchatý nos obletel internet! Je naozaj taký účinný?

Ako počítačová hra

Nejde pritom o žiadnu novinku. Doktorka zo súkromného imuno-alergiologického centra v Bratislave potvrdzuje, že metóda sa používa už asi pätnásť rokov: „Jeho zásluhou sa podstatne zrýchlila diagnostika bronchiálnej astmy.“ Použitie prístroja je pritom jednoduché, pripomína spirometrické vyšetrenie. Najprv vydýchnete mimo prístroja. Potom sa cez špeciálny náustok s filtrom nadýchnete, krátko zadržíte dych a stredným úsilím vydychujete do prístroja asi šesť sekúnd. Správnu silu výdychu vidíte na obrazovke počítača alebo vám ju skontroluje zvuková signalizácia.

Metódu si pochvaľuje aj zdravotná sestra Marcela Lieskovská: „Je bezbolestná a časovo nenáročná. Môžeme si zvoliť niekoľko animácií, ktoré na displeji ukazujú, či dýchate správne. Dospelým nastavujeme desať sekúnd, deťom päť až sedem.“ Prezrádza, že najefektívnejšia je animácia s dievčatkom a so slniečkom. „Keď sa nadýchnete, slniečko stúpa po oblohe nahor. Pri výdychu sa snažíte odfúknuť dievčatko s balónikom na druhú stranu brehu. Nesmie sa však vznášať príliš vysoko ani príliš nízko. Dôležité je udržať primeranú silu výdychu. Ak to robíte zle, prístroj vás vráti na začiatok. Máte päť pokusov.“ 

► Šál dokáže zabrániť astmatickému záchvatu. Naozaj to funguje!

Liečite sa správne?

Lekár môže podľa výsledku stanoviť alebo upraviť liečbu aj pacientovi, ktorý si myslí, že má astmu pod kontrolou alebo sa na astmu ešte vôbec neliečil. „Pomáha nám odpovedať na otázky, či alergický zápal a astma sú pod kontrolou, ako pacient reaguje na liečbu a či užíva lieky správne a pravidelne. Výsledky testu na vydychovaný oxid dusnatý však nehodnotíme samostatne. Stanovenie diagnózy sa opiera o podrobnú anamnézu, test kontroly astmy, klinický obraz, fyzikálne vyšetrenie a funkčné vyšetrenie pľúc, ako je spirometria a bronchodilatačný test,“ upozorňuje Katarína Bergendiová.

Prístroj putuje po ambulanciách. Každé dva týždne ho má na testovanie iný lekár. Všetci si ho pochvaľujú, ale len máloktorý si ho vraj môže kúpiť. Vlastní ho len pár súkromných centier a pľúcnych oddelení štátnych nemocníc. Navyše, poisťovne vyšetrenie nehradia, musíte si ho zaplatiť. Počítajte s cenou 15 až 25 eur.

Vyššie riziko pre koronu

Pokiaľ máte prieduškovú astmu už diagnostikovanú, v aktuálnej epidemiologickej situácie pre vás ochranné opatrenia platia dvojnásobne. Patríte totiž do rizikovej skupiny, kde je pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenie covid-19 vyššie. Noste rúšku, umývajte si ruky mydlom alebo dezinfekčným gelom a nezdržujte sa medzi ľuďmi. 

Viac o koronavíruse:

Čítajte aj:

Astma

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže byť dcérka v noci taká hladná?

Myslím, že to od nej chcete priskoro. Nepíšete, či spíte v jednej miestnosti alebo v jednej posteli, či dojčíte, alebo nie. Myslím si, že hladná určite nebude, vyžaduje si skôr vašu prítomnosť. Prvé tri roky života od nich nemôžete očakávať dokonalý spánkový režim. Rodičia sa však snažia, aby dieťa prespalo celú noc čím skôr, sú nervózni, keď sa im to nedarí a to všetko potom prenášajú na svoje deti. Spánku dieťatko nemusíte učiť. Pomôcť mu zaspať a zabezpečiť pokojný spánok ale môžete. Dieťa vyžaduje počas spánku blízkosť niektorého z rodičov. Odstráňte z jeho blízkosti zbytočné rušivé vplyvy, Vypnite televíziu, uberte na množstve podnetov, choďte viac do prírody. Dieťa sa pred spánkom potrebuje uvoľniť, zbaviť emócií. Vôbec nie je na škodu, ak si pred spánkom i poplače, avšak vo vašej prítomnosti, nie osamote. Nepohoda medzi matkou a otcom takisto na dieťa nepôsobí najlepšie. Veľmi dôležitá je pravidelnosť, teda chodiť spať v rovnakom čase. Ak nič nepomáha, zoberte dieťa k sebe do postele a spite spolu. Tak to funguje všade v prírode.

čítať viac

Existuje nejaký homeopatický liek na polypy v nose?

Homeopatiká nie sú lieky a dodnes nikto dokázal ich účinok na nosové polypy. Ak vám ide o liečbu na základe medicíny dôkazov, je dôležité rozlišovať, či máte solitárny, teda jeden nosový polyp, alebo nosovú polypózu, ktorá vzniká ako dôsledok chronického zápalu nosovej sliznice a prinosových dutín. Ak ide o malý solitárny polyp, ktorý vám nespôsobuje žiadne ťažkosti a sliznica na jeho povrchu nevykazuje podozrivé znaky, môžeme ho považovať za náhodný nález a ponechať bez liečby. Ak bráni priechodnosti polovice nosa, je najlepšie ho operačne endoskopicky odstrániť. Pri vhodnej polohe vykonávame zákrok v lokálnej anestézii, keď je viac vzadu, volíme skôr celkovú anestéziu.

Liečba nosovej polypózy závisí od stupňa postihnutia nosovej dutiny a od ťažkostí pacienta. Pri prvom stupni  s miernymi ťažkosťami  ordinujeme liečbu lokálnym kortikoidom v podobe spreja či kvapiek. Odporúčame alergiologické vyšetrenie - môže odhaliť príčinu chronického zápalu sliznice nosa a prinosových dutín, ktorého výsledkom je tvorba polypov. Ak sú polypy druhého alebo tretieho stupňa, lokálna liečba väčšinou neprinesie dostatočný efekt. V takom prípade posielame pacienta na CT vyšetrenie, ktoré zobrazí rozsah postihnutia dutín. Okrem miestne pôsobiacich kortikoidov do nosa sa odporúča  podávať systémovo kortikoidy v tabletkách počas desaťdňovej kúry. Musíme však predtým posúdiť, či tejto liečbe nebránia iné choroby. Ak efekt nie je dostatočný, prípadne CT nález ukazuje pomerne rozsiahle postihnutie polypmi, jediným východiskom je chirurgický zákrok s nasledujúcou lokálnou liečbou. Pomocou miniinvazívnej endoskopickej operácie vieme účinne odstrániť nosové polypy a uvoľniť prinosové dutiny.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia