Reklama

Za každý gram cukru zostarnete o 7 dní! Ako to zvrátiť?

Reklama
Norbert Skoupa

Norbert Skoupa

Prispievateľ

Nedávny výskum uverejnený v časopise JAMA Network Open poukazuje na prekvapujúcu súvislosť medzi konzumáciou cukru a starnutím. Aké riešenia vedci ponúkajú?

Výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu vykonali komplexnú analýzu, ktorá zahŕňala kohortu černošských a bielych žien zo štúdie National Heart, Lung, and Blood Institute Growth and Health Study. Tieto ženy, zaradené do štúdie v rokoch 1987 až 1997 počas dospievania, boli opätovne vyšetrené v rokoch 2015 až 2019. Ich stravovanie bolo dôkladne analyzované pomocou 3-dňového stravovacieho denníka, ktorý vypĺňali počas sledovaného obdobia.

Zdroj: Shutterstock

Niekedy sa chuti na sladké odolať nedá.

Zistenia štúdie sú alarmujúce: za každý ďalší gram skonzumovaného cukru denne sa biologický vek žien - meraný epigenetickými hodinami nazývanými GrimAGE2 - zvýšil o sedem dní. GrimAGE2 využíva vzorce metylácie DNA na odhad starnutia a vystavenia zápalovým markerom, čím ponúka pohľad na bunkový vplyv stravy a životného štýlu. Konkrétne sa v štúdii zistilo, že vysoký príjem cukru urýchľuje epigenetické meranie biologického veku u žien. Naopak, zdá sa, že strava bohatá na antioxidanty a protizápalové potraviny tento proces spomaľuje.

Pomôcť môžu vitamíny, minerály a vláknina

Avšak dodržiavanie stravy bohatej na antioxidanty, ako je napríklad stredomorská strava, korelovalo s nižším epigenetickým vekom. Zdá sa, že strava s vysokým obsahom vitamínov, minerálov a vlákniny pôsobí proti niektorým procesom starnutia vyvolaným cukrom. Táto štúdia je prelomová najmä preto, že ako jedna z prvých skúma, ako strava ovplyvňuje epigenetické starnutie konkrétne černošských žien. Výsledky sú významné - kvalita stravy by mohla mať hmatateľný vplyv na proces biologického starnutia. Je však dôležité upozorniť na jedno obmedzenie. Algoritmus GrimAGE2 bol pôvodne kalibrovaný na starších osobách, zatiaľ čo účastníci tejto štúdie boli v priemere o niečo mladší. To mohlo ovplyvniť presnosť meraní starnutia.

Zdroj: Shutterstock

Najlepšou diétou podľa celosvetových odborníkov je už tretíkrát po sebe stredomorský jedálniček. Táto diéta nie je žiadnym novým trendom, o jej prednostiach sa hovorí už od renesancie. Stredomorská strava sa spája s dlhovekosťou, lepším zdravím čriev či nižším rizikom srdcových chorôb. Stredomorská diéta je inšpirovaná najmä stravovaním v Grécku, Taliansku a Španielsku v 40. a 60. rokoch minulého storočia.

Hrozí poškodenie DNA

Odborníci, ktorí sa nezúčastnili na štúdii, ako napríklad Dr. Lorna Harriesová a Dr. Kubanych Takyrbashev, zdôrazňujú dôležitosť pochopenia toho, ako faktory životného štýlu, a to najmä strava, ovplyvňujú bunkové mechanizmy, ktoré riadia starnutie. Zdôraznili tiež potrebu nástrojov, ktoré dokážu merať vplyv stravovacích zásahov na starnutie buniek v reálnom čase.

Zdroj: Shutterstock

Jete sladkosti každý deň? A čo sladené nápoje? Dávate si cukor do kávy? Nečudujte sa, že starnete rýchlejšie.

„Na základe mojich klinických skúseností vysoký príjem cukru zvyšuje produkciu voľných radikálov, čo vedie k oxidačnému poškodeniu DNA, bielkovín a lipidov. Toto poškodenie sa časom hromadí a prispieva k predčasnému starnutiu buniek a tkanív,“ povedal Takyrbashev.

Poznatky, ktoré tento výskum poskytuje, sú veľmi dôležité. Pomáhajú nám pochopiť, že to, čo jeme, môže mať vplyv na to, ako rýchlo starneme, až do našich buniek. Vysoká hladina cukru nielenže urýchľuje starnutie, ale zvyšuje aj zápal a narúša bunkové funkcie. To môže viesť k rýchlejšiemu systémovému starnutiu.

Počuli ste už náš podcast?

Autor článku

Norbert Skoupa

Prispievateľ
Najradšej píše o najnovších vedeckých štúdiách a poznatkoch, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť životy ľudí. Vo voľnom čase sa venuje behu, hudbe a čítaniu kníh.