MENU
zdravy-zivot

Ku kávičke i čaju: RECEPT na najlepší cheesecake. Tento sa vždy vydarí!

CHEESECAKE Z NEW
YORKU
Zdroj: Laura Witteková
Zdravý život

Ku kávičke i čaju: RECEPT na najlepší cheesecake. Tento sa vždy vydarí!

Nie je azda človek, ktorý by si nepochutil na tomto tvarohovom koláči. Keď raz vyskúšate tento recept na cheesecake, už ho nebudete robiť inak.

Recept na najlepšiu tvarohovú klasiku máme z redakcie Dobré jedlo.

Na korpus:

 • 200 g rozmixovaných maslových sušienok
 • 45 g roztopeného masla

Na nálň: 

 • 600 g jemného tučného tvarohu alebo smotanového syra
 • 130 g práškového cukru
 • 150 ml smotany na šľahanie
 • 25 ml citrónovej šťavy
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 3 vajcia
 • drobné ovocie na ozdobu

Postup:

 1. Rúru vyhrejte na 180 °C. Dno formy s priemerom 24 cm vyložte papierom na pečenie. Sušienky zmiešajte s maslom a zmes natlačte na dno formy. Pečte asi 10 minút.
 2. Do veľkej misy dajte tvaroh, cukor, smotanu na šľahanie, citrónovú šťavu, vanilkový extrakt a dobre rozmixujte. Pozor, neprešľahajte šľahačku! Pridajte vajcia a znova premiešajte. Zmes vylejte na predpečený korpus.
 3. Formu s cheesecakom dajte do plechu s vodou a tak vložte do vyhriatej rúry alebo na dno rúry dajte plech s horúcou vodou, ktorá bude počas pečenia vytvárať paru. Takto pečte 45-50 minút. 
 4. Cheesecake nechajte aj po upečení ešte hodinu v rúre pri otvorených dvierkach. Potom ho vyberte a počkajte, kým úplne
  vychladne. Až potom ho vložte do chladničky aspoň na 4-5 hodín, najlepšie však na noc. Podávajte ozdobený ľubovoľným drobným ovocím. 

Pripravila s foodstyling: Veronika Kollárová

VIDEOtip: 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor