MENU
zdravy-zivot

Ku kávičke i čaju: RECEPT na najlepší cheesecake. Tento sa vždy vydarí!

CHEESECAKE Z NEW
YORKU
Zdravý život

Ku kávičke i čaju: RECEPT na najlepší cheesecake. Tento sa vždy vydarí!

Nie je azda človek, ktorý by si nepochutil na tomto tvarohovom koláči. Keď raz vyskúšate tento recept na cheesecake, už ho nebudete robiť inak.

Recept na najlepšiu tvarohovú klasiku máme z redakcie Dobré jedlo.

Na korpus:

 • 200 g rozmixovaných maslových sušienok
 • 45 g roztopeného masla

Na nálň: 

 • 600 g jemného tučného tvarohu alebo smotanového syra
 • 130 g práškového cukru
 • 150 ml smotany na šľahanie
 • 25 ml citrónovej šťavy
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • 3 vajcia
 • drobné ovocie na ozdobu

Postup:

 1. Rúru vyhrejte na 180 °C. Dno formy s priemerom 24 cm vyložte papierom na pečenie. Sušienky zmiešajte s maslom a zmes natlačte na dno formy. Pečte asi 10 minút.
 2. Do veľkej misy dajte tvaroh, cukor, smotanu na šľahanie, citrónovú šťavu, vanilkový extrakt a dobre rozmixujte. Pozor, neprešľahajte šľahačku! Pridajte vajcia a znova premiešajte. Zmes vylejte na predpečený korpus.
 3. Formu s cheesecakom dajte do plechu s vodou a tak vložte do vyhriatej rúry alebo na dno rúry dajte plech s horúcou vodou, ktorá bude počas pečenia vytvárať paru. Takto pečte 45-50 minút. 
 4. Cheesecake nechajte aj po upečení ešte hodinu v rúre pri otvorených dvierkach. Potom ho vyberte a počkajte, kým úplne
  vychladne. Až potom ho vložte do chladničky aspoň na 4-5 hodín, najlepšie však na noc. Podávajte ozdobený ľubovoľným drobným ovocím. 

Pripravila s foodstyling: Veronika Kollárová

VIDEOtip: 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor