MENU
zdravy-zivot

Káva v lete: Ak máte tento zdravotný problém, radšej sa jej vyhnite!

Čo o nás prezrádza káva
Zdravý život

Káva v lete: Ak máte tento zdravotný problém, radšej sa jej vyhnite!

Vysoké teploty znižujú krvný tlak, čo núti srdce biť rýchlejšie. Zdravý orgán to zvládne bez problémov, no pokiaľ trpíte srdečnými ťažkosťami, s kávou v lete radšej nehazardujte.

Počas letných horúčav dostáva náš cievny systém zabrať. Vplyvom vysokej teploty sa cievy rozširujú, čo spôsobuje zníženie krvného tlaku. Cítime sa preto malátne a môžu sa pridružiť aj závraty. Srdce sa snaží rozdiel dorovnať a pracuje rýchlejšie, s čím by orgán zdravého človeka nemal mať výraznejší problém. Pokiaľ však ide o kardio-vaskulárnych pacientov, riziko je oveľa vyššie.

Káva síce mierne, no predsa podporuje činnosť srdca, čo takisto zdravému človeku vôbec neuškodí. Pokiaľ však už niekto problémy so srdečným svalom má, kofeín môže orgán ešte viac unaviť.

Hrozí dehydratácia?

Káva má močopudné účinky, ktoré si mnohí spájajú s nadmernou stratou tekutín a následnou hrozbou dehydratácie. Najmä v lete, keď sa telo ochladzuje potením a potrebuje zvýšený príjem tekutiny. Vedci sa rozhodli, že túto dilemu rozriešia, a preto spustili sériu experimentov. Na základe nich sa na, podotýkame - zdravých mladých ľuďoch - ukázalo, že bez ohľadu na množstvo prijatého kofeínu vylúčili všetci porovnateľné množstvo moču. Z tohto výskumníci usúdili, že pitie kávy v princípe zdravý organizmus nadmerne neodvodňuje.

Horúca či ľadová?

V lete je veľmi populárna najmä ľadová káva. Milovníci kávy si doprajú svoju obľúbenú pochúťku a navyše majú pocit, že ich ľadové prevedenie dokonale osvieži. Ako je to naozaj?

Iced,Coffee,With,Milk,,Chocolate,Syrup,And,Meringues.Iced,Coffee,With,Milk,,Chocolate,Syrup,And,Meringues.
Zdroj: Shutterstock

Iste ste už veľakrát zachytili tvrdenie, že organizmus počas horúčav, paradoxne, najlepšie osviežia teplé nápoje, napríklad čaje. Odôvodnením je to, že studené nápoje spôsobia telu šok. Prestane sa potiť a regulovať skutočnú teplotu okolia, čo môže, naoko prekvapivo, dôjsť k prehriatiu organizmu.

Naopak, teplé a horúce nápoje v tele ešte podporia pocit horúčosti, vďaka čomu sa lepšie pripraví na teplotné podmienky a pokúsi sa svoju vlastnú teplotu efektívnejšie zregulovať. Zvýšené potenie, ktoré spôsobia teplé nápoje, však má zmysel len vtedy, keď sa pot ešte stihne odparovať. Akonáhle je už tak horúco, že vám po tele stekajú cícerky potu, pokus ochladiť organizmus teplým nápojom je zbytočný. Vtedy ľadové nápoje aj káva skutočne pomôžu - aspoň na chvíľku vám pripravia svieži pocit.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor