MENU
novinky-a-odbornici

Pľúca nebolia, 3. najsmrteľnejšiu chorobu prezradia 2 príznaky

Kašeľ ohlási chrípku, covid i oveľa smrteľnejšie chronické ochorenie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Pľúca nebolia, 3. najsmrteľnejšiu chorobu prezradia 2 príznaky

Spočiatku nenápadné príznaky môžu veštiť ochorenie, ktoré neskôr zabíja. A nie je to rakovina.

Nevyhnutné je tiež prestať fajčiť. TASR o tom informovala Ivana Vaněková z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice s tým, že pacientov s CHOCHP pribúda. Ide o tretiu najčastejšiu príčinu úmrtí.

Zničí pľúca

CHOCHP je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest - priedušiek a pľúc. Vzniká následkom dlhodobého vdychovania škodlivín. Najčastejšie ide o vdychovanie cigaretového dymu pri fajčení, zriedkavejšie toto ochorenie vzniká v rámci dlhodobého pobytu v znečistenom pracovnom alebo životnom prostredí. Jeho nebezpečenstvo spočíva aj v tom, že pľúca nebolia, a preto sa ťažšie diagnostikuje.

Ochorenie je charakterizované zužovaním priesvitu priedušiek, ktoré má za následok zníženie pľúcnych objemov a kapacít pri spirometrickom vyšetrení pľúc. Prejavuje sa postupne sa zhoršujúcou dýchavicou (pozorovanou pri čoraz menšej námahe) a chronickým kašľom," vysvetlil prednosta kliniky pneumológie a ftizeológie Pavol Joppa. Ochorenie nie je možné vyliečiť, cieľom liečby je spomalenie straty pľúcnych funkcií, ideálne ich stabilizácia.

Farmakologická liečba je podľa jeho slov založená na inhalačne podávaných liekoch účinkujúcich prevažne na rozšírenie priedušiek, v menšej miere na zmiernenie zápalu. „V terminálnych štádiách ochorenia, keď sa objavuje dychové zlyhávanie, sa podáva dlhodobá domáca liečba kyslíkom, prípadne neinvazívnou ventilačnou podporou pomocou dýchacieho prístroja a tvárovej masky," dodal.

Prestaňte už

Nevyhnutné je tiež ukončenie vystavenia dýchacích ciest škodlivým vplyvom - v prípade fajčenia je potrebné prestať fajčiť. Vhodná je i primeraná pravidelná fyzická aktivita. Pravidelným užívaním liekov na liečbu CHOCHP sa podľa Joppu udrží kontrola nad zápalom v dýchacích cestách. Ten pri vzplanutí a zhoršení zvyšuje riziko pre rôzne respiračné vírusové ochorenia, akým je napríklad chrípka. Ako povedal, každý takýto pacient by sa mal proti nej každoročne chrániť očkovaním.

Počet pacientov stúpa

Na Slovensku sa s diagnózou CHOCHP sleduje okolo 90 tisíc ľudí, ich počet je pravdepodobne vyšší. Ide však o ľudí s ešte nerozpoznaným ochorením. UNLP uvádza, že celosvetovo postihuje asi 12 percent dospelej populácie, čo je približne 385 miliónov ľudí. Nemocnica pripomína, že pacienti s chronickými pľúcnymi ochoreniami, ako sú respiračné alergie, astma či CHOCHP nemajú výrazne zvýšené riziko ochorenia na COVID-19 oproti ostatnej populácii. Najrizikovejší sú starší ľudia a fajčiari. Približne desať percent týchto pacientov končí hospitalizovaných v nemocnici s COVID-19.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor