MENU
novinky-a-odbornici

Pľúca nebolia, 3. najsmrteľnejšiu chorobu prezradia 2 príznaky

Kašeľ ohlási chrípku, covid i oveľa smrteľnejšie chronické ochorenie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Pľúca nebolia, 3. najsmrteľnejšiu chorobu prezradia 2 príznaky

Spočiatku nenápadné príznaky môžu veštiť ochorenie, ktoré neskôr zabíja. A nie je to rakovina.

Nevyhnutné je tiež prestať fajčiť. TASR o tom informovala Ivana Vaněková z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice s tým, že pacientov s CHOCHP pribúda. Ide o tretiu najčastejšiu príčinu úmrtí.

Zničí pľúca

CHOCHP je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest - priedušiek a pľúc. Vzniká následkom dlhodobého vdychovania škodlivín. Najčastejšie ide o vdychovanie cigaretového dymu pri fajčení, zriedkavejšie toto ochorenie vzniká v rámci dlhodobého pobytu v znečistenom pracovnom alebo životnom prostredí. Jeho nebezpečenstvo spočíva aj v tom, že pľúca nebolia, a preto sa ťažšie diagnostikuje.

Ochorenie je charakterizované zužovaním priesvitu priedušiek, ktoré má za následok zníženie pľúcnych objemov a kapacít pri spirometrickom vyšetrení pľúc. Prejavuje sa postupne sa zhoršujúcou dýchavicou (pozorovanou pri čoraz menšej námahe) a chronickým kašľom," vysvetlil prednosta kliniky pneumológie a ftizeológie Pavol Joppa. Ochorenie nie je možné vyliečiť, cieľom liečby je spomalenie straty pľúcnych funkcií, ideálne ich stabilizácia.

Farmakologická liečba je podľa jeho slov založená na inhalačne podávaných liekoch účinkujúcich prevažne na rozšírenie priedušiek, v menšej miere na zmiernenie zápalu. „V terminálnych štádiách ochorenia, keď sa objavuje dychové zlyhávanie, sa podáva dlhodobá domáca liečba kyslíkom, prípadne neinvazívnou ventilačnou podporou pomocou dýchacieho prístroja a tvárovej masky," dodal.

Prestaňte už

Nevyhnutné je tiež ukončenie vystavenia dýchacích ciest škodlivým vplyvom - v prípade fajčenia je potrebné prestať fajčiť. Vhodná je i primeraná pravidelná fyzická aktivita. Pravidelným užívaním liekov na liečbu CHOCHP sa podľa Joppu udrží kontrola nad zápalom v dýchacích cestách. Ten pri vzplanutí a zhoršení zvyšuje riziko pre rôzne respiračné vírusové ochorenia, akým je napríklad chrípka. Ako povedal, každý takýto pacient by sa mal proti nej každoročne chrániť očkovaním.

Počet pacientov stúpa

Na Slovensku sa s diagnózou CHOCHP sleduje okolo 90 tisíc ľudí, ich počet je pravdepodobne vyšší. Ide však o ľudí s ešte nerozpoznaným ochorením. UNLP uvádza, že celosvetovo postihuje asi 12 percent dospelej populácie, čo je približne 385 miliónov ľudí. Nemocnica pripomína, že pacienti s chronickými pľúcnymi ochoreniami, ako sú respiračné alergie, astma či CHOCHP nemajú výrazne zvýšené riziko ochorenia na COVID-19 oproti ostatnej populácii. Najrizikovejší sú starší ľudia a fajčiari. Približne desať percent týchto pacientov končí hospitalizovaných v nemocnici s COVID-19.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor