MENU
zdravy-zivot

Prekonali ste TENTO zápal? Do 27 dní nesmiete chytiť covid, bude horší

Woman,Hiding,Her,Face,Because,Of,Polluted,Air
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Prekonali ste TENTO zápal? Do 27 dní nesmiete chytiť covid, bude horší

U dospelých Slovákov dochádza k významnému nárastu chorobnosti v súvislosti s respiračnými ochoreniami.

U ľudí nad 65 rokov sú infekcie dolných dýchacích ciest okrem covidu 4. najčastejšou príčinou smrti a ročne kvôli nim zomrie na Slovensku viac ako 2600 ľudí. Aj keď je očkovanie proti prenosným respiračným ochoreniam zdravotnými poisťovňami plne hradené pre seniorov a chronicky chorých už od roku 2017, percento očkovaných je stále nízke. V zariadeniach sociálnych služieb je očkovaných iba 11,5 % osôb2, napriek tomu, že ide o rizikovú skupinu, pre ktorú je očkovanie povinné.

Vírusové zápaly pľúc

Odborníci upozorňujú, že v nastávajúcom jesennom období a v súvislosti s vírusovými zápalmi pľúc spôsobenými chrípkou či Covid-19, je potrebné počítať aj so zvýšeným rizikom chrípky a pneumokokových infekcií, ktoré môžu mať nepriaznivý dopad na morbiditu a mortalitu najmä staršej populácie. Hlavnými klinickými formami pneumokokových ochorení sú invazívne pneumokokové ochorenia ako meningitída, pneumónia a tiež neinvazívne alebo mukózne pneumokokové ochorenia, kam zaraďujeme napríklad zápal stredného ucha a zápal prínosových dutín. Vírusové respiračné infekcie ako chrípka alebo COVID-19 významne zvyšujú riziko sekundárnej/následnej pneumokokovej infekcie s ťažkým klinickým priebehom a vysokou úmrtnosťou.  

Zápal pľúc v dobe COVID-19

Pneumokokový zápal pľúc je celosvetovým problémom, patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Ani z dlhodobého hľadiska za posledných 20 rokov sa úmrtnosť zásadne nemení, dosahuje okolo 8 %. Naopak, narastá jej závažnosť, pacienti častejšie vyžadujú intenzívnu starostlivosť a rôzne formy ventilačnej podpory. 

Na Slovensku je zápal pľúc 11. najčastejšou príčinou hospitalizácie. Riziko nákazy pneumokokovým zápalom pľúc sa zvyšuje vekom aj pridruženými ochoreniami, ako sú chronické respiračné ochorenia, vrodené poruchy imunitného systému, chronické ochorenia pečene a obličiek, neuromuskulárne ochorenia, reumatické ochorenia, leukémia, Hodgkinov syndróm, ale aj alkoholizmus. S počtom rizikových okolností rastie aj riziko pneumokokovej pneumónie.

Dva a polkrát vyššie riziko hrozí u pacientov s 1 komorbiditou, 6,2-krát vyššie riziko u pacientov s 2 komorbiditami a 15,6-krát vyššie riziko u pacientov s viac ako 3 komorbiditami.

Mimoriadnu pozornosť prevencii pneumokokovým ochoreniam by sme mali venovať aj v súvislosti s epidemiologickou situáciou. „Významným rizikovým faktorom z hľadiska miery úmrtnosti a hospitalizácií sú koinfekcia (súčasne prebiehajúca infekcia) alebo následná infekcia. Pri súčasne prebiehajúcej infekcii invazívneho pneumokokového ochorenia a ochorenia Covid-19 je riziko úmrtia až 63,2 %.

V prípade nakazenia sa covidom do 27 dní od nakazenia invazívnym pneumokokovým ochorením je to 47,6 %.  Pandémia Covid-19 nie je dôvodom na odkladanie očkovania proti chrípke či pneumokokovým ochoreniam, práve naopak,“ hovorí MUDr. Štefan Laššán, PhD., MPH zo Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti SLS.

Telo sa zotavuje dlho

Liečba ochorení spôsobených pneumokokmi je najmä u seniorov a chronicky chorých komplikovaná a často málo účinná.  Ani včas podaná úspešná antibiotická liečba nemusí byť zárukou, že sa pacient bude môcť rýchlo vrátiť do bežného života. Môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa telo úplne zotaví. Celosvetovo narastá aj lieková rezistencia pneumokokov. Navyše napríklad u starších ľudí, ktorí boli v minulosti hospitalizovaní a liečení na zápal pľúc, narastá riziko srdcovocievnych ochorení.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor