MENU
zdravy-zivot

Kašlete z covidu? Všímajte si začiatok. Lekárka radí, ako odlíšiť príčinu

Znie covidový kašeľ inak ako pneumokokový?

Súvisiace témy

Zdravý život

Kašlete z covidu? Všímajte si začiatok. Lekárka radí, ako odlíšiť príčinu

Nikdy pritom nešlo o banálne ochorenie. No zápal pľúc v čase pandémie nadobúda hrozivejší nádych.

Podľa štatistík WHO patrí zápal pľúc k tretej najčastejšej príčine úmrtnosti na svete. „Zápal pľúc, pneumónia, sa vyskytuje každoročne a celoročne, aj keď vyšší výskyt je v chladnejšom období. Na Slovensku podľa údajov z Eurostatu v roku 2015 naň umrelo vyše 57 ľudí na stotisíc,“ potvrdzuje všeobecná lekárka MUDr. Iveta Malíková, MPH.

Môže mať rôzne príčiny. Toto zápalové ochorenie pľúc najčastejšie spôsobia živé organizmy, napríklad vírusy, baktérie, plesne, kvasinky, ale môže vzniknúť aj po vdýchnutí vysokých koncentrácií chemických látok, ako sú rôzne prachy, plyny. Typickú komunitnú pneumóniu, teda získanú v komunite mimo nemocnice, najčastejšie spôsobuje baktéria Streptoccocus pneumoniae. Pri atypickej pneumónii sú vyvolávajúcim agensom najčastejšie vírus chrípky, adenovírus, mykoplazmy, chlamýdia alebo legionella,“ vysvetľuje lekárka.

Všímajte si začiatok

Bez ohľadu na to, o aký zápal pľúc pôjde, ak spozorujete kašeľ, majte sa na pozore. „Príznaky pneumónie sú nešpecifické. Pri rôznej príčine ochorenia sa môžu vyskytnúť podobné ťažkosti. A priebeh ochorenia tiež nemusí byť rovnaký. Pre bakteriálny zápal pľúc je typický skôr náhly začiatok s triaškou a vysokou teplotou, suchým, dráždivým kašľom, môže sa objaviť aj bolesť pri kašli, pocit sťaženého dýchania, ďalej celková schvátenosť, nechutenstvo. Pri vírusovom pôvode sa symptómy vyvíjajú obyčajne pomalšie, predchádzať môže zápal horných dýchacích ciest, nádcha, bolesti hrdla,“ dodáva odborníčka.

Ak dusivo kašlete, pôjde určite o covid? „Pretože jednotlivé príznaky nie sú špecifické len pre zápal pľúc, lekár nemôže postaviť diagnózu len na ich základe. K správnej diagnóze sú potrebné ďalšie vyšetrenia, základom je fyzikálne vyšetrenie pacienta i pomocné laboratórne a prístrojové metódy ako trebárs vyšetrenie krvi, spúta, röntgenový snímok pľúc. Takže nie, nie je možné len na základe príznakov v ambulancii odlíšiť zápal pľúc spôsobený vírusom SARS-CoV2 od inej príčiny, takto jednoducho sa to nedá,“ objasňuje odborníčka.

Covidový je iný?

Podľa príznakov a ťažkosti ich priebehu neodlíšite sami ani vírusový alebo bakteriálny zápal. A čím je charakteristický zápal pľúc vyvolaný covidom? „Poznatky o pneumónii vyvolanej vírusom SARS-CoV-2 sú nové, postupne sa dopĺňajú. Nie každý pacient, ktorý je SARS-CoV2 pozitívny a má ochorenie COVID-19, musí mať aj zápal pľúc. Väčšinou sa jedná len o infekciu horných dýchacích ciest, ktorá sa prejavuje teplotou, kašľom, môže sa pridať bolesť hlavy, slabosť – príznaky podobné prechladnutiu alebo chrípke. V ťažších prípadoch sa pridruží strata čuchu, či chuti,“ konkretizuje doktorka Malíková, že len u niektorých pacientov sa ťažkosti s dýchaním zhoršia a vyvinie sa zápal pľúc.

Herb-PharmaHerb-Pharma
Zdroj: Herb-Pharma

Ten ale máva závažný priebeh a vážne poškodzuje pľúcne tkanivo. Znižuje sa schopnosť pľúc vymieňať dýchacie plyny – kyslík a oxid uhličitý. Takže organizmus trpí nedostatkom kyslíka – hypoxiou a následne sa spúšťa ďalšia kaskáda patologických reakcií v organizme. Ich výsledkom je multiorgánové poškodenie až zlyhanie orgánov a smrť pacienta,“ hovorí lekárka.

Kto je najviac ohrozený?

Fajčiari patria štandardne k skupinám ohrozeným zápalom pľúc, tým viac v čase pandémie, no nie len oni. „Vo všeobecnosti možno povedať, že viac ohrození sú ľudia s oslabenou imunitou, či už vrodenou, alebo v dôsledku iného chronického ochorenia kardiovaskulárneho, dýchacieho systému, pečene, obličiek, tiež diabetici, ľudia s autoimunitným ochorením, onkologickí pacienti a v neposlednom rade aj v dôsledku svojho zlého životného štýlu. Rizikovejšou skupinou sú starší ľudia a malé deti,“ pokračuje lekárka. S mierou rizika súvisia aj následky zápalu pľúc.

Prognóza, komplikácie a následky sa budú vždy odvíjať od celkového zdravotného stavu človeka, od závažnosti priebehu ochorenia, vyvolávajúceho agens a taktiež od včasnej a účinnej liečby. Najčastejšou komplikáciou býva zápal pohrudnice. U starších ľudí s chronickým ochorením srdca môže dôjsť k zhoršeniu funkcie srdca a jeho zlyhávaniu. Inou zriedkavou, no závažnou komplikáciou môže byť vznik pľúcneho abscesu. Pri pomalom vstrebávaní zápalového procesu lokálne hrozí fibróza pľúcneho tkaniva, čím sa v podstate vyradí z funkcie dýchania a následkom bude pretrvávajúca dušnosť,“ dodáva doktorka Malíková.

Lieči sa dlho

Väčšina chorých sa zo zápalu pľúc dostane. Liečba má cieliť na vyvolávajúcu príčinu, teda vírus, baktériu či iný spúšťač. „V prípade bakteriálneho zápalu pľúc sú liekom prvej voľby antibiotiká. Okrem druhu baktérie treba určiť aj jej citlivosť na antibiotiká. V prípade vírusového zápalu pľúc je liečba skôr symptomatická a podporná, antivirotiká sa používajú v špecifických prípadoch. Symptomatická liečba znamená lieky znižujúce horúčku, tlmiace suchý dráždivý kašeľ a podporujúce rozpúšťanie hlienov,“ dodáva lekárka, že len správne prípravky nestačia.

Dbajte aj na dostatočný príjem tekutín a vhodnej potravy. Strava počas choroby by mala byť ľahko stráviteľná, s dostatočným obsahom kvalitných bielkovín, vitamínov, stopových látok. Zabezpečte dostatočné vetranie miestnosti, pokoj na lôžku, dostatok spánku. Liečba a pracovná neschopnosť trvá v prípade nekomplikovaného priebehu ochorenia priemerne 3 až 6 týždňov,“ hodnotí lekárka, že dĺžka liečby a rekonvalenscencie je vždy individuálna a závisí od celkového zdravotného stavu, pridružených ochorení, priebehu a prítomnosti komplikácií počas ochorenia.

Pomôže vakcína?

Ak na nás v tomto čase útočia vírusy z každej strany, dá sa zápalu pľúc nejak predísť? Ochráni očkovanie proti pneumokokom pred horším priebehom covidu? „Očkovanie proti pneumokokom neochráni proti koronavírusu. Môže však ochrániť pred pneumokokovou superinfekciou, čiže komplikáciou pri už prebiehajúcom zápale pľúc spôsobenom napríklad vírusom chrípky alebo koronavírusom. Odporučiť a zvážiť očkovanie by mal vždy lekár, ten pozná pacienta komplexne a teda vie mu takpovediac ušiť očkovanie na mieru,“ hovorí Iveta Malíková.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia