MENU
zdravy-zivot

S karfiolom opatrne: Inak budete musieť volať záchranku!

Cauliflower,With,Cheese,Sauce,,Vegetarian,Healthy,Dish

Súvisiace témy

Zdravý život

S karfiolom opatrne: Inak budete musieť volať záchranku!

Karfiol je veľmi chutná a výživná zelenina. Poskytuje nášmu telu základné vitamíny, minerály a živiny. Len málo sa hovorí o tom, že môže spôsobiť ťažkosti.

Nízkokalorická zelenina vďaka vysokému obsahu vlákniny zasýti na dlhšiu dobu. Karfiol je bohatý na vitamíny a minerály - vitamín C, vitamín K, kyselinu listovú a tiež draslík, vápnik a horčík. Obsahuje veľké množstvo vlákniny či ho jete varený alebo surový, čerstvý či mrazený. 

100 g porcie karfiolu obsahuje: 

  • 2,5 g vlákniny
  • 23 kalórií
  • 4 g komplexných sacharidov
  • 2 g bielkovín 
  • 0,50 g tuku

Je lepšie, ak ho neskladujete doma príliš dlho. Najlepšie je kupovať čerstvý karfiol a skonzumovať ho do pár dní. V chladničke v priehradke na zeleninu vám vydrží 2 až 3 dni. 

Pozor na množstvo

Vláknina je nevyhnutnou zložkou stravy. Nachádza sa v ovocí, celozrnných výrobkoch či zelenine ako je aj karfiol. Pomáha pri trávení a vstrebávaní živín a dáva nám pocit plnosti. Vláknina pomáha tiež znižovať hladinu cholesterolu v krvi, znižuje riziko chorôb, ako je cukrovka 2. typu, pomáha ako prevencia srdcových ochorení. Karfiol odvodňuje, pomáha pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom.

Len málo sa vie, že táto super zelenina nám môže spôsobiť aj bolesti brucha alebo nepríjemné kŕče. Vinníkom žalúdočnej nepohody je práve obsah vlákniny. Karfiol jej má jednoducho veľmi veľa. Preto sa to s jeho konzumáciou neoplatí preháňať.

Aké sú nežiadúce účinky? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor