MENU
zdravy-zivot

S karfiolom opatrne: Inak budete musieť volať záchranku!

Cauliflower,With,Cheese,Sauce,,Vegetarian,Healthy,Dish

Súvisiace témy

Zdravý život

S karfiolom opatrne: Inak budete musieť volať záchranku!

Karfiol je veľmi chutná a výživná zelenina. Poskytuje nášmu telu základné vitamíny, minerály a živiny. Len málo sa hovorí o tom, že môže spôsobiť ťažkosti.

Nízkokalorická zelenina vďaka vysokému obsahu vlákniny zasýti na dlhšiu dobu. Karfiol je bohatý na vitamíny a minerály - vitamín C, vitamín K, kyselinu listovú a tiež draslík, vápnik a horčík. Obsahuje veľké množstvo vlákniny či ho jete varený alebo surový, čerstvý či mrazený. 

100 g porcie karfiolu obsahuje: 

  • 2,5 g vlákniny
  • 23 kalórií
  • 4 g komplexných sacharidov
  • 2 g bielkovín 
  • 0,50 g tuku

Je lepšie, ak ho neskladujete doma príliš dlho. Najlepšie je kupovať čerstvý karfiol a skonzumovať ho do pár dní. V chladničke v priehradke na zeleninu vám vydrží 2 až 3 dni. 

Pozor na množstvo

Vláknina je nevyhnutnou zložkou stravy. Nachádza sa v ovocí, celozrnných výrobkoch či zelenine ako je aj karfiol. Pomáha pri trávení a vstrebávaní živín a dáva nám pocit plnosti. Vláknina pomáha tiež znižovať hladinu cholesterolu v krvi, znižuje riziko chorôb, ako je cukrovka 2. typu, pomáha ako prevencia srdcových ochorení. Karfiol odvodňuje, pomáha pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom.

Len málo sa vie, že táto super zelenina nám môže spôsobiť aj bolesti brucha alebo nepríjemné kŕče. Vinníkom žalúdočnej nepohody je práve obsah vlákniny. Karfiol jej má jednoducho veľmi veľa. Preto sa to s jeho konzumáciou neoplatí preháňať.

Aké sú nežiadúce účinky? Čítajte na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor