MENU
zdravy-zivot

7 SUPER zdravých receptov s KARFIOLOM v hlavnej úlohe

Roasted,Turmeric,Cauliflower,With,Greek,Yogurt,Dressing.,Delicious,Healthy,Snack

Súvisiace témy

Zdravý život

7 SUPER zdravých receptov s KARFIOLOM v hlavnej úlohe

Karfiol odvodňuje, pomáha pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom, podporuje chudnutie a posilňuje imunitný systém. Kedy ste si ho naposledy pripravili?

Kapusta obyčajná karfiolová, ktorú voláme skôr skrátene karfiol. Jej pôvod je z oblasti Stredomoria a jej pestovanie sa postupne rozšírilo do celého sveta. Karfiol patrí do čeľade kapustovitých rovnako ako ružičkový kel, kapusta či brokolica. Aj keď existuje viac druhov, v našej krajine udomácnil hlavne karfiol biely. V Taliansku ale majú napríklad radšej farebné odrody, ako karfiol fialový či zelený. 

Hlúbová zelenina je známa obsahom glukozinolátov, ktorých štiepením sa uvoľňuje látka známa ako indol-3-karbinol. Tá je účinná pri detoxikácii pečene a pomáha vytvárať enzýmy, ktoré nedovolia karcinogénnym zlúčeninám poškodzovať telo. Karfiol je bohatý aj na vitamín B5, ktorý podporuje organizmus pri produkciu kortizolu. Z tejto látky sa v tele vyrába kortizón, ktorý je dôležitý pri tlmení zápalových reakcií.

Proti lupinám aj bruxizmu

Karfiol pomáha dodávať telu vitamíny B, napríklad biotín. Ten prispieva k zosilneniu nechtov a chráni ich pred štiepením a lámaním, účinný je aj proti lupinám. Ak niekto trpí zvieraním čeľuste počas spánku a škrípaním zubov, potom chrumkanie chrumkavého karfiolu pred spaním by tiež mohlo pomôcť.

Karfiol odvodňuje, pomáha pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom, podporuje chudnutie, posilňuje imunitný systém a celkovo výborne stará sa o vysoký obsah živín vo všetkých telesných bunkách. Aj keď obsahuje minimum kalórií (25 kcal/100 g), vyvoláva pocit sýtosti.

Uvarte si ho alebo pripravte v pare. Je skvelým základom večere pre každého, kto si stráž líniu. Vďaka minimálnemu obsahu sacharidov je vhodný pre všetkých, ktorí sa chcú zbaviť nadbytočných kilogramov.

Ako si ho pripraviť? 

Môžete ho jesť aj surový so studenou omáčkou alebo šalátovým dresingom Ako u všetkých druhov zeleniny s vysokým podielom vlákniny môže pri jeho trávení dochádzať k nadúvaniu. Tepelná úprava karfiolu je preto vhodnejšie a nadúvanie potlačíte pridaním výrazného korenia, napríklad cesnaku, rasce, mletého koriandra alebo muškátového kvetu, kari či kurkumy. Zaujímavé je, že aj po krátkom vare si karfiol uchováva až polovicu dennej dávky vitamínu C. 

Chutné a zdravé recepty nájdete na ďalšej strane. 

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia