Ste veľký cestovateľ, ako ste znášali celosvetové obmedzenia pohybu?

Cestovateľské plány, ktoré som mal na leto, žiaľ padli. Ale nesedím len doma. Aj počas karantény som vypadol z Bratislavy. Keď som mal už štvrtý krát vysávať a vykonával som aj domáce práce, ktoré som nikdy predtým nerobil, povedal som si, že je najvyšší čas utiecť. Najlepšie dokážem relaxovať na horách, preto sme aj s priateľkou Terezou išli na chatu do Vysokých Tatier, kde sme strávili úžasné dva týždne na túrach. Veľmi mi to pomohlo psychicky zvládnuť asi najhoršie obdobie tejto krízy. Lesy mi dodávali pozitívnu energiu.

Nútený spoločný pobyt naštrbil viaceré partnerské vzťahy. Nešli ste si s Terkou na nervy?

Priznávam, trošku som sa obával, ako to dopadne. Som zvyknutý celý deň behať, pracovať, nezdržím sa dlho na jednom mieste a domov chodím skôr len prespávať. A zrazu sme boli celé týždne spolu prakticky non-stop. Ale paradoxne som na tom nevnímal nič negatívne. Samozrejme, chýbalo mi vybehnúť si s kamarátmi na pivo, byť s chlapskou partiou. No čo sa týka nášho partnerského vzťahu, myslím, že nás to skôr utužilo a nemali sme žiadnu ponorku.

S kolagami S kolagami
S kolagami "oteckami" sa stali priateľmi aj v súkromí.
Zdroj: Peter Zakovic

Vídate sa s ostatnými „oteckami“ aj v súkromí, alebo sú vaše vzťahy skôr pracovné?

S chalanmi z Oteckov sme stále v kontakte aspoň cez mobil či online aplikácie. Osobne sa stretávame ako sa podarí, ale aspoň na pár minút pokecať, čo je nové. Po tých troch rokoch nakrúcania si dovolím povedať, že sa z nás stali naozaj kamaráti. Keď nie sme dlhšie spolu, už si chýbame! Veď sa stávalo, že sme mali toľko točenia a podpisových akcií spojených s cestovaním po Slovensku, že sme spolu trávili viac času ako s našimi polovičkami.

Robíte všetky možné aj nemožné športy od surfovania cez skialp až po beh.  Zranenia sa vám pri športovaní vyhýbajú?

Posledných päť rokov viac-menej áno. Ale medzi dvadsiatym tretím a dvadsiatym ôsmim rokom som mal pravidelne asi raz za polrok nejaké zranenie. Napríklad na horskom bicykli som si zlomil lopatku, pol roka nato som si zlomil zápästie, následne som si na hokeji zlomil nohu, na wakeboarde som si dotrhal väzy v kolene, keď som hral bosý basketbal, zlomil som si palec, na snowboarde som si vyhodil rameno... Zranení mám vo svojej kariére hodne. Počas tých piatich rokov sa známi už čudovali, keď som niekam prišiel bez bariel či bez sádry.

Ako ste to stopli? Začali ste sa vyhýbať riziku?

S vekom som naozaj opatrnejší a nejdem do takého rizika ako kedysi. Zavesil som na klinec zjazdové bicyklovanie, to bol asi najnebezpečnejší šport, ktorý som robil. Okrem toho dnes už viem, že športovanie je komplexná vec a jednotlivé druhy záťaže treba telu kompenzovať, aby sa aspoň trošku dalo predchádzať zraneniam. Čím som starší, tým viac sa venujem aj strečingu a budovaniu svalovej hmoty, aby pri pádoch a podobne malo telo čo chrániť.

Aj ponorenie do ľadového potoka v zime je asi adrenalín. Už dlho otužujete?

Intenzívnejšie som začal asi pred dvomi rokmi. Ráno sa sprchujem studenou vodou a ak je možnosť, snažím sa studenú vodu vyskúšať aj v prírode. Po dvoch, troch či piatich minútach, podľa teploty vody, mám taký dobrý pocit a tak skvelo sa cítim, že sa to nedá ani celkom opísať. Na jar alebo na jeseň sa chodím kúpať na jazerá. Keď má voda 13 stupňov v pohode sa v nej dá plávať aj 15 minút. V zime, keď má len tri-štyri stupne, dajú zabrať aj štyri minúty.

Funguje u vás otužovanie ako prevencia pred virózami?

Mňa skôr trápi alergia. Vlani som mal teóriu, ktorá mi vydržala asi do júna, že som sa z alergie vyliečil. Aj chalanom z Oteckov som sa chválil, že odkedy otužujem, nemusím na ňu užívať lieky. No potom prišiel júl a ja som celý mesiac nespal, aký som mal zapchatý nos. Takže otužovanie nie je univerzálny liek na všetko. No je pravda, že odkedy otužujem, nemal som žiadne nádchy či chytené priedušky alebo chrípku.

Máte nejaké plány na leto?

Určite si chcem s kamarátmi vybehnúť aspoň na tri-štyri dni niekam do našich hôr. Buď na turistiku, alebo aj výstup na vrchol, kde som ešte nebol. Najlepšie s bivakovaním a prenocovaním na nejakom štíte. Keby mi vyšlo aspoň toto, bol by som veľmi rád.

V zime bol Marek na Srí Lanke. Toto leto bude mať menej cestovateľské.V zime bol Marek na Srí Lanke. Toto leto bude mať menej cestovateľské.
V zime bol Marek na Srí Lanke. Toto leto bude mať menej cestovateľské.
Zdroj: Instagram