MENU
zdravy-zivot

Kaleráb vás prekvapí TOP účinkami. Už ste si ho skúsili zapiecť?

Kaleráb je nielen chutný ale aj zdravý.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kaleráb vás prekvapí TOP účinkami. Už ste si ho skúsili zapiecť?

Z kalerábu nemusíte zužitkovať len buľvu, ale i listy. Srdce poteší obsah draslíka. Ak ho už nechcete surový, pripravte si chutný obed.

Už sto gramov tejto chutnej zeleniny pokryje polovicu odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Ak máte kaleráb čerstvý zo záhrady a má pekné zdravé listy, môžete zužitkovať aj tie. Sú bohaté najmä na betakarotén, ktorý vás chráni pred vznikom srdcovo-cievnych ochorení a pomôže vám znížiť aj hladinu cholesterolu v krvi. Môžete si ich posekať do šalátu, pripraviť z nich pesto alebo ochutiť polievku.

Silný minerál

Samotná buľva kalerábu poteší organizmus dávkou vitamínu E a skupinou béčok, ktoré potešia nervový systém. Veľkou výhodou je obsah draslíka. Ocení ho najmä srdce. Kaleráb si pravidelne nakrájajte, ak chcete preventívne bojovať proti vzniku vysokého krvného tlaku. Oplatí sa ho servírovať aj v prípade, keď si pestrejšou stravou chcete vylepšiť hodnoty vápnika. Poteší vás i obsahom horčíka a selénu.

Chutný i zapekaný

Vyskúšajte si pripraviť vegetariánsky plnený kaleráb podľa receptu z Dobrého jedla. Príprava vám zaberie asi dvadsať minút, samotné pečenie štyridsať.

Plnené kaleráby.Plnené kaleráby.
Zdroj: Shutterstock

Potrebujete:

  • 4 väčšie kaleráby
  • 2 šalotky
  • olivový olej
  • pol červenej papriky
  • 2 mrkvy
  • 200 g húb, môžu byť šampiňóny
  • sušené bylinky - oregano, bazalka, koriandrová vňať
  • 3 zemiaky
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 2 lyžice kukurice
  • petržlenová vňať
  • strúhaný syr
  • soľ
  • maslo na potretie misy

Postup:

  1. Kaleráby očistite a opatrne vyberte vnútro. Nakrájajte ho na malé kocky.
  2. Na oleji orestujte na mesiačiky nakrájanú šalotku a pridajte nakrájaný kaleráb, papriku, mrkvu a huby.
  3. Jemne osoľte a posypte bylinkami. Po 5 minútach pridajte nadrobno nakrájané zemiaky a restujte ďalších 5 -10 minút. Odstavte a primiešajte kukuricu.
  4. Medzitým potrite vnútro vydlabaných kalerábov zmesou oleja, pretlačeného cesnaku a soli.
  5. Kaleráby naplňte zmesou zeleniny, preložte do zapekacej misy potretej maslom, podlejte trochou vody a pečte v rúre vyhriatej na 200 °C 35 - 40 minút, aby kaleráby zmäkli. Pred podávaním môžete posypať syrom. Podávajte ako chuťovku alebo predjedlo.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor