MENU
zdravy-zivot

Jozef bojuje o každý nádych. Pľúca mu zničilo ovzdušie v rodnom meste

Život s CHOCHP nie je jednoduchý, veľa pacientov sa nezaobíde bez kyslíkového prístroja.

Súvisiace témy

Zdravý život

Jozef bojuje o každý nádych. Pľúca mu zničilo ovzdušie v rodnom meste

Pri fajčiaroch máme tendenciu mávnuť rukou: „Veď si za to môžu sami.“ Jozef (53) z Handlovej však nikdy cigaretu v ústach nemal. Zdravie mu zničil vzduch banského regiónu.

Ochorenie so skratkou CHOCHP, ktorá znie ako jazykolam, je nevyliečiteľné. Keď vás drží pod krkom, každý deň zažívate strach, že sa v jeden moment už nenadýchnete. Tí, ktorí sú na tom najhoršie, už nemôžu ísť ani na prechádzku – veľký kyslíkový prístroj, bez ktorého nemôžu byť, ich aj tak nepustí nikam. „Chochpka“ nie je infekcia ani alergia, je to zápal v pľúcach, ktorý spúšťajú škodliviny z ovzdušia, alergény a fajčenie. 

Čítajte: Kašeľ nezanedbajte! Ako ho vyliečiť a kedy vyhľadať lekára?

Čierny sneh

Pán Jozef trpí chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, ktorá sa s príchodom teplých dní zhoršuje. „Keď sme išli v zime do školy, pamätám si, že biele boli iba stopy, ktoré sme zanechali v snehu. Zvyšok bol čierny, toľko prachu tam bolo,“ spomína. Sympatický muž, ktorý na prvý pohľad vyzerá, že môže dvíhať činky, je od mladosti na invalidnom dôchodku. V troch rokoch dostal astmu, ktorá sa v dvadsiatich piatich extrémne zhoršila, a neskôr sa pridružila chronická obštrukčná choroba pľúc. Pri „chochpke“ vás ničí kašeľ aj dýchavica. Predstavte si, že sa nadýchnete, ale nedokážete poriadne vydýchnuť. Vzduch uviaznutý v prieduškách potom bráni dostať do pľúc ďalšiu dávku vzduchu. Nepríjemné.

Trápi vás neutíchajúci kašeľ? Chronicky choré pľúca odhalí toto vyšetrenie

Neodsťahovali sa

Napriek znečistenému vzduchu a chorému synovi nenašli Jozefovi rodičia odvahu odsťahovať sa inam. Otec robil v bani, nebolo jednoduché len tak sa zbaliť a odísť. A kam? Hoci Jozef strávil deväť mesiacov v Tatrách na liečení, aj tak mal ťažké záchvaty. Ani keď sám dospel, oženil sa a mal dve deti, neuvažoval o tom, že bude žiť na čistejšom mieste. „Syn aj dcéra sú už dospelí a, chvalabohu, nemajú problémy s pľúcami. V Handlovej sa už uhlie, našťastie, nespaľuje. Iba v Novákoch,“ obhajuje svoj domov Jozef.

Futbal si nezahrá

Pre „chochpkárov“ vie byť niekedy nadľudskou úlohou už len prechod z jednej izby do druhej. Jozef nostalgicky spomína na časy, keď mal „len“ astmu a chvíľu sa venoval japonskému bojovému umeniu alebo sa ležérne pobicykloval po ulici. „Ale snažím sa zabezpečiť nákupy, ani vysávač ma doma neminie,“ smeje sa, premáhajúc kašeľ. „Povysávam, aj keď mi to trvá dlho, zadychčím sa a spotím. Využívam obdobia, keď mi je lepšie,“ hovorí. Od jari majú chopkári častejšie záchvaty a končia v nemocnici na kyslíku a liekoch ťažšieho kalibru. Každý takýto atak ich, žiaľ, nezvratne posunie o krok bližšie ku kyslíkovému prístroju, a teda prakticky k domácemu väzeniu. Nie každému totiž poisťovňa preplatí zapožičanie prenosného prístroja. Podmienkou je pracovný pomer!

Toto je 7 signálov rakoviny pľúc: WHO s ňou bojuje prostými obalmi cigariet

Nad vodou ho drží rodina

CHOCHP je celosvetovo 4. najčastejšia príčina smrti. Jozef priznáva, že podobné štatistiky aj zlé prognózy sa mu počúvajú ťažko. A nie každý deň má psychické sily na to, aby sa s úsmevom vyrovnal s osudom: „Bývam nevrlý a pre hlúposti podráždený na najbližších, ktorí ma v čase kríz, keď mi robí problém aj postaviť sa z kresla, obsluhujú a pomáhajú mi,“ sype si popol na hlavu celoživotný pacient. Netají dokonca ani to, že boli aj chvíle, keď túžil všetko „zabaliť“. Našťastie, je tu skvelá manželka, chápavá rodina aj kamaráti. A takisto najmodernejší inhalačný systém respimat, ktorý dokáže dopraviť do pľúc maximálnu dávku lieku. Bez neho by bol jeho život ťažší.

Otestujte sa!

Ak na 3 a viac otázok odpoviete áno, môže ísť o prvý signál, že trpíte CHOCHP:

  1. Fajčíte alebo ste v minulosti fajčili?
  2. Zadýchate sa rýchlejšie než vaši rovesníci?
  3. Kašlete niekoľkokrát denne?
  4. Vykašliavate každý deň hlieny, aj keď nie ste chorý?
  5. Máte viac ako štyridsať rokov?
  6. Robí vám problém vykonávať bežné činnosti bez toho, aby ste sa zadýchali?
  7. Bráni vám pocit nedostatočného dychu rozprávať počas rýchlejšej chôdze?
Pľúca a priedušky

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor