Zbohom jojo efekt! Stačí dodržať 2 obyčajné veci a kilá sa viac nenalepia
20. 5. 2022, 0:02 (aktualizované: 30. 5. 2024, 21:35)

Zdroj: Shutterstock
Stalo sa to aj vám? Sotva ste konečne zhodili pár prebytočných kilogramov a po niekoľkých týždňoch boli opäť späť?
Môže za to takzvaný jojo efekt, kvôli ktorému sa po diéte často vrátime na pôvodnú telesnú hmotnosť alebo dokonca vážime viac ako predtým. Dochádza k nemu kvôli nesprávnemu spôsobu chudnutia, kedy znížite príjem kalórií a schudnete príliš rýchlo. Väčšinou je to spôsobené drastickým hladovaním a obmedzením živín
Naše telo do veľkej miery funguje na mechanizme dopĺňania zásob po „hladovke“, preto sa nie vždy dá úplne vyhnúť jojo efektu. S niekoľkými tipmi sa však dá aspoň výrazne znížiť:

1. Sledovanie kalórií
Asi každý, kto si praje schudnúť, by najradšej videl výsledky hneď. To je ale ten najväčší kameň úrazu. Pre trvalé chudnutie bez jojo efektu je dôležitý denný deficit kalórií, ktorý by sa mal pohybovať medzi bazálnym a celkovým metabolizmom. Nikdy nejedzte menej kalórií, ako určuje váš bazálny metabolizmus – to len spomalí metabolizmus a spôsobí chute.
Zdroj: Shutterstock
Nutritionist,Giving,Consultation,To,Patient,With,Healthy,Fruit,And,Vegetable,
Bazálny metabolizmus udáva, koľko energie vaše telo spotrebuje každý deň v pokoji na udržanie svojich životných funkcií. Určujú ju okrem iného faktory ako pohlavie, vek a váha, no v konečnom dôsledku je to u každého individuálne.
Celkové množstvo energie, ktoré spálime, je určené bazálnym metabolizmom + úrovňou fyzickej aktivity + spálenými kalóriami pri trávení potravy a vstrebávaní živín.
2. Nájdite si správnu diétu
Oveľa lepšia ako krátkodobá diéta je dlhodobá zmena stravy, pri ktorej telu stále dodávate všetky potrebné živiny. Vyhnete sa tak nielen jojo efektu, ale aj cravingom, ktoré, ako je známe, dokážu rýchlo otriasť motiváciou. Pestrá a vyvážená strava zahŕňa napr.

- komplexné sacharidy nájdete napríklad v zemiakoch, fazuli, quinoa a celozrnných výrobkoch
- bielkoviny – vo vajciach, hydine, rybách, strukovinách a mliečnych výrobkoch
- zdravé tuky napríklad v avokáde, olejoch ako repkový alebo olivový olej alebo vlašské orechy
- ovocie a zelenina
- orechy a semienka
- dostatočný pitný režim (aspoň 2 litre denne)
Pomaly a postupne
Zmena jedálnička nemusí byť na začiatku vôbec jednoduchá. Choďte na to pomaly. Postupne obmedzujte kalorické a nezdravé potraviny a privykajte novým. Skúšajte ich nahrádzať zdravšími variantmi a nevzdávajte to po pár neúspešných pokusoch.
A uistite sa, že prijímate dostatok bielkovín. Proteíny sú motorom pre vaše svaly, ktoré následne pomáhajú spaľovať tuk. Bielkoviny vás tiež zasýtia dlhšie ako sacharidy.
Buďte pokojní a schudnete
Zdroj: Shutterstock
K častým vinníkom toho, že niekto nemôže schudnúť, patria poruchy štítnej žľazy.
Ak sa predsa len stane, že sa vám nejaké kilá vrátia, pravdepodobne budete frustrovaní a naštvaní. Pamätajte však, že niekedy môže za navýšenie váhy napríklad aj menštruačný cyklus, choroba, klimaktérium alebo inak rozhodené hormóny.
A práve psychická nepohoda a negatívne emócie sú často dôvodom, prečo si vyberáte jedlá, po ktorých sa najviac priberá. Snažte sa preto vždy nabehnúť späť na zdravý režim a uvidíte, že onedlho sa vám zase váha upraví. Hlavne to chce pevnú vôľu a neprepadať beznádeji. Skôr alebo neskôr sa výsledky určite dostavia.
