MENU
zdravy-zivot

Zbohom jojo efekt! Stačí dodržať 2 obyčajné veci a kilá sa viac nenalepia

Ako sa zbaviť nadbytočných kíl a už viac nepribrať?
Zdravý život

Zbohom jojo efekt! Stačí dodržať 2 obyčajné veci a kilá sa viac nenalepia

Stalo sa to aj vám? Sotva ste konečne zhodili pár prebytočných kilogramov a po niekoľkých týždňoch boli opäť späť?

Môže za to takzvaný jojo efekt, kvôli ktorému sa po diéte často vrátime na pôvodnú telesnú hmotnosť alebo dokonca vážime viac ako predtým. Dochádza k nemu kvôli nesprávnemu spôsobu chudnutia, kedy znížite príjem kalórií a schudnete príliš rýchlo. Väčšinou je to spôsobené drastickým hladovaním a obmedzením živín

Naše telo do veľkej miery funguje na mechanizme dopĺňania zásob po „hladovke“, preto sa nie vždy dá úplne vyhnúť jojo efektu. S niekoľkými tipmi sa však dá aspoň výrazne znížiť:

1. Sledovanie kalórií

Asi každý, kto si praje schudnúť, by najradšej videl výsledky hneď. To je ale ten najväčší kameň úrazu. Pre trvalé chudnutie bez jojo efektu je dôležitý denný deficit kalórií, ktorý by sa mal pohybovať medzi bazálnym a celkovým metabolizmom. Nikdy nejedzte menej kalórií, ako určuje váš bazálny metabolizmus – to len spomalí metabolizmus a spôsobí chute.

Nutritionist,Giving,Consultation,To,Patient,With,Healthy,Fruit,And,Vegetable,Nutritionist,Giving,Consultation,To,Patient,With,Healthy,Fruit,And,Vegetable,
Nutritionist,Giving,Consultation,To,Patient,With,Healthy,Fruit,And,Vegetable,
Zdroj: Shutterstock

Bazálny metabolizmus udáva, koľko energie vaše telo spotrebuje každý deň v pokoji na udržanie svojich životných funkcií. Určujú ju okrem iného faktory ako pohlavie, vek a váha, no v konečnom dôsledku je to u každého individuálne.

Celkové množstvo energie, ktoré spálime, je určené bazálnym metabolizmom + úrovňou fyzickej aktivity + spálenými kalóriami pri trávení potravy a vstrebávaní živín.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor