MENU
zdravy-zivot

Zbohom jojo efekt! Stačí dodržať 2 obyčajné veci a kilá sa viac nenalepia

Ako sa zbaviť nadbytočných kíl a už viac nepribrať?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zbohom jojo efekt! Stačí dodržať 2 obyčajné veci a kilá sa viac nenalepia

Stalo sa to aj vám? Sotva ste konečne zhodili pár prebytočných kilogramov a po niekoľkých týždňoch boli opäť späť?

Môže za to takzvaný jojo efekt, kvôli ktorému sa po diéte často vrátime na pôvodnú telesnú hmotnosť alebo dokonca vážime viac ako predtým. Dochádza k nemu kvôli nesprávnemu spôsobu chudnutia, kedy znížite príjem kalórií a schudnete príliš rýchlo. Väčšinou je to spôsobené drastickým hladovaním a obmedzením živín

Naše telo do veľkej miery funguje na mechanizme dopĺňania zásob po „hladovke“, preto sa nie vždy dá úplne vyhnúť jojo efektu. S niekoľkými tipmi sa však dá aspoň výrazne znížiť:

1. Sledovanie kalórií

Asi každý, kto si praje schudnúť, by najradšej videl výsledky hneď. To je ale ten najväčší kameň úrazu. Pre trvalé chudnutie bez jojo efektu je dôležitý denný deficit kalórií, ktorý by sa mal pohybovať medzi bazálnym a celkovým metabolizmom. Nikdy nejedzte menej kalórií, ako určuje váš bazálny metabolizmus – to len spomalí metabolizmus a spôsobí chute.

Nutritionist,Giving,Consultation,To,Patient,With,Healthy,Fruit,And,Vegetable,Nutritionist,Giving,Consultation,To,Patient,With,Healthy,Fruit,And,Vegetable,
Nutritionist,Giving,Consultation,To,Patient,With,Healthy,Fruit,And,Vegetable,
Zdroj: Shutterstock

Bazálny metabolizmus udáva, koľko energie vaše telo spotrebuje každý deň v pokoji na udržanie svojich životných funkcií. Určujú ju okrem iného faktory ako pohlavie, vek a váha, no v konečnom dôsledku je to u každého individuálne.

Celkové množstvo energie, ktoré spálime, je určené bazálnym metabolizmom + úrovňou fyzickej aktivity + spálenými kalóriami pri trávení potravy a vstrebávaní živín.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor