MENU
zdravy-zivot

Jet lag záhada: Cesta na východ vás rozhodí viac než na západ. Prečo?

Štuple do uší,  maska na oči a vankúšik na krk je povinnou výbavou každého cestovateľa.
Zdravý život

Jet lag záhada: Cesta na východ vás rozhodí viac než na západ. Prečo?

Let do Los Angeles pravdepodobne zvládnete ľahšie ako ten opačným smerom. Ak letíte zo západu na východ, čaká vás totiž pásmová choroba.

Jet lag vzniká, keď v priebehu niekoľkých hodín prefičíte viacerými časovými pásmami.

Riadia cirkadiánny rytmus

Vedci z Univerzity v Marylande publikovali v odbornom časopise Chaos matematický model, ktorý ukazuje, prečo cestovanie na východ rozhodí organizmus viac ako cesta na západ. Cirkadiánny rytmus, ktorý zodpovedá za pravidelné striedanie spánku a bdelosti, je centrálnymi hodinami organizmu. Riadia ho malé štruktúry v mozgovom hypotalame, suprachiazmatické jadrá. Tieto zhluky neurónov synchronizujú vnútorné hodiny ďalších orgánov a prostredníctvom ďalších mozgových centier sa podieľajú napríklad na syntéze melatonínu.

Herečka Kate Hudson prezradila, čo jej pomáha zvládnuť jet lag: Čítajte! 

Bádatelia skúmali, ako reagujú nervové bunky v tejto časti mozgu na rýchle striedanie časových zón. Spravidla sa rýchlo prispôsobia, keď „zbadajú“, že sa mení trvanie a intenzita svetla. Túto informáciu pošlú ďalej, aby sa ostatné bunky v tele mohli prispôsobiť zmene noci na deň alebo naopak.

So slnkom sa lieta lepšie

Aby si však nervové bunky mohli túto o úlohu zodpovedne plniť, potrebujú svetelné impluzy. Keď cestujete so slnkom, teda na západ, uvedomia si: Hop, tu je ešte svetlo, hoci vlastne by už mal byť večer. Zdá sa teda, že deň bude dlhší, organizmus sa tomu musí prispôsobiť. Keď však letíte na východ, svetla rýchlo ubúda a  suprachiazmatické jadrá tápu v tme – a to doslovne. Dôsledkom je pásmová choroba, ktorá sa prejavuje nespavosťou, bolesťami hlavy, nevoľnosťou, nervozitou a únavou.

Lietanie na dovolenku: Ako zvláda časový posun Vera Wisterová?

Ak máte pred sebou dlhý transoceánsky let, skúste tieto triky:

  • Choďte do postele o hodinu skôr alebo neskôr, podľa toho, či letom hodinu stratíte, alebo získate.
  • Dva, tri dni pred cestou užívajte syntetický melatonín. Kúpite ho v lekárni.
  • V lietadle sa pokúste čo najskôr zaspať. Zaobstarajte si cestovný vankúšik, masku na spanie, štuple do uší, prípadne počúvajte jemné melódie. Oblečte si voľné, pohodlné veci, vyzujte si topánky, ale majte na nohách teplé ponožky. Nezabudnite, že v lietadlách je klimatizácia.
  • Vyhnite sa práškom na spanie, lebo úplne rozbijú vaše spánkové návyky, nepite alkohol ani kávu.

Zdravé rady: Ak letíte, pozor na nohy! Syndróm turistickej triedy útočí na žily

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia