MENU
zdravy-zivot

Jesenný detox: 7 zdravých tipov na desiatu i obed. Z týchto nepriberiete!

Čo by ste si mali dopriať v jeseni?
Zdravý život

Jesenný detox: 7 zdravých tipov na desiatu i obed. Z týchto nepriberiete!

Snažíte sa schudnúť? Poradíme vám chutné a zdravé tipy, ktoré by nemali chýbať na vašom tanieri v jeseni.

Keď ide o udržiavanie štíhlosti alebo dokonca o zdravé chudnutie, mali by sme sa prestať spoliehať na pevnú vôľu, ktorá má v skutočnosti veľmi krátky život, a namiesto toho vsádzať hlavne na železné návyky. Po určitej dobe sa nám natoľko zautomatizujú, že ich dodržiavanie nás nestojí o nič viac pevnej vôle než v prípade rannej očisty zubov zubnou pastou. Taká je sila zvyku.

Príprava nado všetko

V prípade zdravého stravovania ide predovšetkým o pravidelnosť. Nikomu neprospieva vstávanie v strese a na poslednú chvíľu, doháňanie meškania vynechaním raňajok. A už vôbec nie veľké dávky kofeínu, ktoré môžu podporovať celodenný pocit nepohody.

„Ak však radi dlhšie spíte, mám pre vás jednu radu. Pripravte sa na deň vopred. Nabalená desiata či celý obed vo vhodných škatuľkách či obedových nádobách v chladničke sú neprekonateľnou podporou. Aj keď to môže vyzerať, že vás chcem ochudobniť o večerný spánok, z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že práve dodržiavaním zdravých návykov získate o porciu energie navyše, ktorú môžete využiť na prípravu chutného jedla deň vopred,“ vraví výživová poradkyňa Štěpánka Kutišová.

Na čo by ste nemali určite zabudnúť? 

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia