MENU
zdravy-zivot

Banálne krvácanie z ďasien či únava prezradia raritné ochorenie. Hrozí i krvácanie do mozgu

Krvácanie ďasien môže byť jedným z prvých alarmov.
Zdravý život

Banálne krvácanie z ďasien či únava prezradia raritné ochorenie. Hrozí i krvácanie do mozgu

Modriny, na ktorých pôvod si neviete spomenúť, môžu byť prvým príznakom nebezpečného ochorenia.

A nie je to leukémia. Hoci ochorenie s komplikovaným priebehom i názvom -  imunitná trombocytopénia sa tak spočiatku môže javiť.   Na Slovensku s touto chorobou žije asi 4000 ľudí, ročne pribudne 6-7 ďalších na stotisíc. Typicky sa prejaví krvácaním na rôznych miestach. „Napríklad z nosa alebo z ďasien pri umývaní zubov. Objavujú sa modrinky na koži. U žien sa môže prezradiť aj silným menštruačným krvácaním. Ženy s ITP bývajú často veľmi unavené, majú bolesti hlavy, vypadávajú im vlasy a sťažujú sa na lámavosť nechtov,“ vymenúva hematologička MUDr. Katarína Slezáková, PhD. príznaky, ktoré sa objavia až pri väčšom poklese trombocytov. Skupina pacientov s ITP zostane úplne asymptomatická, telo si totiž s mierne menším množstvom krvných doštičiek dokáže poradiť.

Doštičky žijú kratšie

ITP charakterizuje nízky počet krvných doštičiek, trombocytov, pričom počet bielych a červených krviniek je normálny. Túto diagnózu stanovujeme vylúčením iných príčin ako sú leukémia, lymfómy, infekčné choroby, poruchy imunitného systému, nehematolgoické nádory, či choroby kostnej drene. Podstatou ITP je skrátené prežívanie krvných doštičiek v krvnom obehu pacienta pre zvýšenú deštrukciu najmä v slezine v kombinácii so zníženou tvorbou mladých krvných doštičiek v kostnej dreni. Spôsobujú to protilátky proti trombocytom v krvi a v kostnej dreni,“ vysvetľuje hematologička Katarína Slezáková. Krvné doštičky slúžia na tvorbu krvných zrazenín a zastavenie krvácania. Sú súčasťou chrasty po rane. Normálny počet trombocytov je 140 až 400x109/l. Pacienti s ITP ich môžu mať menej ako 5 až 10x109/l. U zdravých ľudí doštičky žijú osem až desať dní, u trombocytopenikov len deň či niekoľko hodín.

Ochorejú na jeseň

Prečo sa telo takto zblázni, sa nevie. Zatiaľ sa uvažuje len o možnom vplyve niektorých liekov. „V prípade chronickej formy, ktorá je častejšia u dospelých, vyvolávajúca príčina tvorby protilátok proti vlastným krvným doštičkám, nie je jasná. U detí sa ITP častejšie vyskytuje na jeseň a jar, čo sa dá vysvetliť vírusmi, ktoré najmä u nich môžu byť spúšťačom akútnej formy ochorenia. Vírusovú infekciu mohli prekonať približne 2 až 4 týždne pred nástupom trombocytopénie,“ hovorí Katarína Slezáková. Malí pacienti sú špeciálni aj v tom, že u časti z nich ITP spontánne do niekoľkých mesiacov ustúpi i bez liečby.  „Väčšinou mávajú nekomplikovaný priebeh vyžadujúci len sledovanie. U dospelých môže trvať viac ako rok, no ľahšie formy tiež len pozorujeme. Liečba je nevyhnutná pri ťažkej forme s veľmi nízkym počtom krvných doštičiek a s prejavmi krvácania alebo vtedy, ak treba takéhoto pacienta pripraviť na operáciu alebo invazívny diagnostický výkon ako biopsia, stomato-chirurgický zákrok či pôrod. Podávame lieky utlmujúce tvorbu protilátok proti trombocytom, teda imunosupresíva a lieky schopné zvýšiť tvorbu krvných doštičiek v kostnej dreni,“ vysvetľuje hematologička.

Prídete o slezinu?

Niektorým ľuďom sa napriek liečbe nepolepší a zvažuje sa splenektómia, odstránenie sleziny, ktorá môže proti trombocytom tvoriť protilátky alebo ich ničiť. „Niektoré údaje z odbornej literatúry hovoria až o 40-60%-tnej pravdepodobnosti vyliečenia po tejto operácii. Jej úskalím sú však komplikácie spojené s operáciou a zvýšená náchylnosť na infekcie u niektorých pacientov,“ prízvukuje lekárka.

Máte príznaky?

  • krvácanie na koži: bodkovité veľkosti hrotu ihly alebo špendlíkovej hlavičky, alebo väčšie podliatiny
  • krvácanie z nosa, ďasien
  • krvácanie do moču, stolice
  • nadmerné menštruačné krvácanie
  • nadmerné krvácanie po úraze, vytrhnutí zuba, výbere mandlí
  • krvácanie do centrálneho nervového systému
  • únava, bolesť hlavy, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov

Občas nebezpečná

Najobávanejšou komplikáciou ťažkej formy ITP je krvácanie do mozgu alebo do brušnej dutiny. Takéto stavy vyžadujú urgentnú komplexnú liečbu s infúziami vysokých dávok kortikosteroidov a imunoglobulínov, pri extrémne nízkych počtoch krvných doštičiek aj transfúzie trombocytových koncentrátov. Našťastie, fatálne prípady sú veľmi zriedkavé a častejšie sa stretávame s miernejšími prejavmi ochorenia,“ upokojuje Katarína Slezáková.

Hoci trombocytopénia život niekedy ohrozí, väčšinou ho „iba“ znepríjemní.  „ITP môže negatívne vplývať aj na psychiku pacienta a jeho kvalitu života. Mnohí sa obávajú krvácania, majú strach robiť aktivity, kde sa môžu poraniť, nedokážu teda vykonávať určité povolania či športové činnosti,“ hovorí lekárka. Vyhýbať by ste sa mali najmä kontaktným a adrenalínovým športom. Na ochorenie treba myslieť aj pri užívaní rôznych liekov, ktoré znižujú funkciu krvných doštičiek alebo znižujú zrážanie krvi – lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, ktorá je vo väčšine tabletiek proti bolesti, protizápalovým liekom, liekom na depresiu či chinínu, ktorý je napríklad v toniku. Opatrní treba byť aj pri prípravkoch z ginkgo biloby a antibiotikách. Užívanie vitamínov či výživových doplnkov skonzultujte s ošetrujúcim lekárom. A nezabudnite na ochorenie upozorniť každého lekára, ktorý vám predpisuje lieky, či plánuje robiť chirurgický zákrok.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor