MENU
zdravy-zivot

Zhodiť pár kíl je teraz hračka. Počas jesene vám pomôžu tieto potraviny

Ako chudnúť na jeseň
Zdravý život

Zhodiť pár kíl je teraz hračka. Počas jesene vám pomôžu tieto potraviny

Počasie je stále chladnejšie a podvedome častejšie siahnete po koláčoch či iných sladkostiach. Ani zima sa však nemusí podpísať na vašej hmotnosti.

Jednou z hlavných zásad je vymeniť výrobky zo pšeničnej múky, vrátane cestovín, za výborné sezónne produkty, ktorými sú najmä tekvica a zemiaky, prezradila výživová poradkyňa Debora Gronebergová pre portál freundin.de. Cestoviny vám podľa jej vysvetlenia dodajú rýchlu energiu avšak len na krátku dobu. O chvíľu po ich skonzumovaní budete opäť hladní a začnete rozmýšľať, čo si zase zobnúť.

Vsaďte na klasiku

Zemiaky i tekvica sú bohaté na vitamíny, minerály, vlákninu a antioxidanty. Tekvica je ľahko stráviteľná a obsahuje minerály ako vápnik, železo, fosfor a draslík, rovnako aj betakarotén. Má nízku kalorickú hodnotu a takmer žiaden tuk. Rovnako sú na tom aj klasické zemiaky. Ich výhodou je i to, že vďaka nim budete mať dlhšie pocit sýtosti. Okrem toho sú výborným zdrojom vitamínu C, vitamínov B1, B2, B5 či B6. Zemiaky sa oplatí servírovať aj kvôli obsahu minerálov. Najbohatšie je zastúpený draslík, vápnik, fosfor a horčík. 

Zelená pochúťka

Ďalšou výbornou sezónnou pomocníčkou pri chudnutí je brokolica. Má vysoký obsah rastlinných bielkovín, komplexných sacharidov a minerálov. Vápnik, horčík, železo draslík určite využije každý organizmus, brokolicu však povarte maximálne štyri až sedem minút, prípadne ju len sparte. Pokojne ju môžete jesť čistú alebo si ju môžete zapiesť so syrom. Poslúži aj ako príloha k mäsu. Brokolica navyše posilní aj imunitný systém.

Vyskúšajte kel

Nechutí vám brokolica? Servírujte ružičkový kel. Táto zelenina je nabitá vlákninou. Oplatí sa ho jesť aj kvôli vitamínu C, na ktorý je skutočne bohatý, Okrem toho v ňom nájdete aj vitamíny A, E a skupinu vitamínov B. Neobchádzajte ani karfiol, výhodou je jeho výživová hodnota, ale i neutrálna chuť. Preto je výborným základom pre diétnejšiu kuchyňu. Pripraviť si môžete napríklad výbornú zemiakovo-karfiolovú polievku, ktorá vás výborne zasýti. Sparený karfiol si zase môžete pripraviť s vajíčkom.

Zamerajú sa na tuk

Sladkosti vymeňte za mandarínky. Oplatí sa ich pravidelne konzumovať nielen vďaka obsahu vitamínu C. Sto gramov tohto chutného ovocia obsahuje približne len päťdesiat kalórií. Kanadskí vedci navyše zistili, že sa v mandarínkach nachádza nobelitín. Ide o látku, ktoré spomaľuje tvorbu tuku v tele.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor