MENU
zdravy-zivot

Na jeho narodenie si otec omylom pripil močom, dnes je urológ

Kým nemusí, skalpel do rúk
neberie. MUDr. Ján Švihra mladší vždy skúša liečiť menej
invazívnymi spôsobmi.
Zdroj: Marián Pinčiar

Súvisiace témy

Zdravý život

Na jeho narodenie si otec omylom pripil močom, dnes je urológ

Žeby to predznamenalo osud mladého lekára Jána Švihru mladšieho (28)? A čo mladý odborník odporúča proti močovým kameňom?

Váš otec je popredný slovenský urológ. Chceli ste od detstva študovať medicínu?

Obaja rodičia sú lekári. Mama je profesorka verejného zdravotníctva, v súčasnosti predsedníčka fakultného senátu Jesseniovej lekárskej fakulty, a otec je prodekan lekárskej fakulty. Strýko aj teta sú tiež lekári. Ale klamal by som, keby som povedal, že som sníval o kariére lekára. Okrem medicíny som sa hlásil na diplomaciu. 

Mali ste to ako syn známeho lekára na začiatku kariéry ľahšie?

Musel som sa pretĺkať! Vôbec to nebolo tak, ako si ľudia myslia – rodičia ti všetko vybavia, veď sú lekárske kapacity. Začalo sa to hľadaním práce. Manželka Katka je tiež lekárka, neurologička. Tam, kam vzali mňa, nevzali Katku. A naopak. Niekedy nám na žiadosť ani neprišla odpoveď. Lekárov je síce nedostatok, ale absolventov s minimom skúseností chce málokto. A často sa tak k vám aj správajú. Mladý lekár má síce plnú hlavu poznatkov zo všetkých odborov medicíny, prakticky však nevie skoro nič. Z absolventa sa v nemocnici stáva niekto, kto v lepšom prípade zavadzia, v horšom prípade pridáva robotu, keď niečo pokazí. A ženy to majú v medicíne ešte ťažšie. Stále fungujú stereotypy a predsudky. 

Venuje sa nielen
pacientom, ale aj
výskumu, píše odborné
články aj poviedky.Venuje sa nielen
pacientom, ale aj
výskumu, píše odborné
články aj poviedky.
Venuje sa nielen pacientom, ale aj výskumu, píše odborné články aj poviedky.
Zdroj: Marián Pinčiar
Mladý lekár sa venuje nielen pacientom, ale aj výskumu, píše odborné články i poviedky.Foto: Marián Pinčiar

Boli ste od začiatku rozhodnutý, že sa budete špecializovať na urológiu?

Úprimne, urológiu nechce robiť skoro nikto. Urológ má povesť doktora, ktorý je pravidelne zababraný od moču. A keď už sme pri tom moči... Keď som sa narodil, otec pozval kolegov a otvoril fľašku, ktorú dostal do daru od pacienta, ten ju zohnal na trhu. Na hladine sa robili retiazky, ako to má pri kvalitnom víne byť. Túto skutočnosť využili kšeftári, v skutočnosti išlo o moč, tiež robí retiazky na hladine! Otec teda ponalieval a urológovia si na moje narodenie pripili močom. Žeby osud? 

Nebojte sa urológa! 10 chúlostivých otázok, ktoré sa muži hanbia opýtať

Čím vás urológia zaujala?

Kedysi, ak mal pacient kameň a oblička sa mu zapálila, často boli lekári bezmocní a končilo sa to fatálne. Teraz máme technológie, že vieme odstrániť močový kameň bez toho, aby sme použili skalpel! Je to veľmi elegantné. Ku kameňu sa dostaneme tenkou kamerou cez močovú trubicu a močovod. Kameň potom rozbíjame laserom. Je to sci-fi v priamom prenose!

Naším zatiaľ naj zážitkom bola
cesta po Japonsku.Naším zatiaľ naj zážitkom bola
cesta po Japonsku.
Naším zatiaľ naj zážitkom bola cesta po Japonsku.
Zdroj: archív J.Š.

S manželkou Katkou rád cestuje po svete. Foto: archív J.Š.

Založili ste aj internetovú stránku „bezkamenov“. Na čo slúži?

O močových kameňoch skoro nikto nevie. Navyše, močové kamene sa rady vracajú a na Slovensku málo funguje podpora prevencie ich vzniku. Na mojom instagrame @tu_ je_lenivko som začal písať pár tipov. Malo to ohlas, dali sme hlavy dokopy a vznikla stránka. Vždy hovorím – nie je to moje dielo, je to produkt viacerých šikovných ľudí naprieč celou krajinou. Najviac sa činia urológovia Ondrej Kriško a Milan Chalachan. 

5 zdravotných problémov, ktoré prezradí stav vašich úst

Aké hlavné chyby my bežní ľudia robíme, že si „nahonobíme“ močové či obličkové kamene?

Niekto je na tvorbu obličkových kameňov náchylnejší. Preto sa môžu tvoriť aj u detí. Kameň vždy potrebuje súhru viacerých faktorov – vznik ovplyvňuje genetika, anatómia obličiek, strava. Najviac si však pomôžeme dobrým pitným režimom. Situácia je taká, že ľudia buď pitný režim podceňujú, alebo to preháňajú. Obličky zaťažuje jedno aj druhé. Treba sa orientovať podľa farby moču. Ďalším mýtom je pitie piva. Pivo je močopudné, preto pomôže vypudiť z obličky kamennú drvinu a drobné kamienky. Rozhodne však kamene nerozpustí. Takzvané urátové kamene dokonca po pití piva narastajú! Lepšie ako pivo je podľa najnovších štúdií pomarančový džús, ale skutočný, koncentrovaný, nie presladené nektáre, a káva. A potom existuje celý rad diétnych odporúčaní, ale to by bolo na samostatný článok.

Vizitka

Ján Švihra mladší je rovnako ako jeho otec urológ. Pracuje v nemocnici v Martine, je doktorand v Olomouci, spolupracuje s Českými Budějovicami a podieľa sa na výskume v Dánsku. Špecializuje sa na močové kamene a túto problematiku sa snaží sprístupniť aj verejnosti cez webovú stránku bezkamenov.sk. 

Rakovinu z moču odhalí nový test. Skôr ako pocítite príznaky

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor