MENU
zdravy-zivot

Na jeho narodenie si otec omylom pripil močom, dnes je urológ

Kým nemusí, skalpel do rúk
neberie. MUDr. Ján Švihra mladší vždy skúša liečiť menej
invazívnymi spôsobmi.
Zdroj: Marián Pinčiar

Súvisiace témy

Zdravý život

Na jeho narodenie si otec omylom pripil močom, dnes je urológ

Žeby to predznamenalo osud mladého lekára Jána Švihru mladšieho (28)? A čo mladý odborník odporúča proti močovým kameňom?

Váš otec je popredný slovenský urológ. Chceli ste od detstva študovať medicínu?

Obaja rodičia sú lekári. Mama je profesorka verejného zdravotníctva, v súčasnosti predsedníčka fakultného senátu Jesseniovej lekárskej fakulty, a otec je prodekan lekárskej fakulty. Strýko aj teta sú tiež lekári. Ale klamal by som, keby som povedal, že som sníval o kariére lekára. Okrem medicíny som sa hlásil na diplomaciu. 

Mali ste to ako syn známeho lekára na začiatku kariéry ľahšie?

Musel som sa pretĺkať! Vôbec to nebolo tak, ako si ľudia myslia – rodičia ti všetko vybavia, veď sú lekárske kapacity. Začalo sa to hľadaním práce. Manželka Katka je tiež lekárka, neurologička. Tam, kam vzali mňa, nevzali Katku. A naopak. Niekedy nám na žiadosť ani neprišla odpoveď. Lekárov je síce nedostatok, ale absolventov s minimom skúseností chce málokto. A často sa tak k vám aj správajú. Mladý lekár má síce plnú hlavu poznatkov zo všetkých odborov medicíny, prakticky však nevie skoro nič. Z absolventa sa v nemocnici stáva niekto, kto v lepšom prípade zavadzia, v horšom prípade pridáva robotu, keď niečo pokazí. A ženy to majú v medicíne ešte ťažšie. Stále fungujú stereotypy a predsudky. 

Venuje sa nielen
pacientom, ale aj
výskumu, píše odborné
články aj poviedky.Venuje sa nielen
pacientom, ale aj
výskumu, píše odborné
články aj poviedky.
Venuje sa nielen pacientom, ale aj výskumu, píše odborné články aj poviedky.
Zdroj: Marián Pinčiar
Mladý lekár sa venuje nielen pacientom, ale aj výskumu, píše odborné články i poviedky.Foto: Marián Pinčiar

Boli ste od začiatku rozhodnutý, že sa budete špecializovať na urológiu?

Úprimne, urológiu nechce robiť skoro nikto. Urológ má povesť doktora, ktorý je pravidelne zababraný od moču. A keď už sme pri tom moči... Keď som sa narodil, otec pozval kolegov a otvoril fľašku, ktorú dostal do daru od pacienta, ten ju zohnal na trhu. Na hladine sa robili retiazky, ako to má pri kvalitnom víne byť. Túto skutočnosť využili kšeftári, v skutočnosti išlo o moč, tiež robí retiazky na hladine! Otec teda ponalieval a urológovia si na moje narodenie pripili močom. Žeby osud? 

Nebojte sa urológa! 10 chúlostivých otázok, ktoré sa muži hanbia opýtať

Čím vás urológia zaujala?

Kedysi, ak mal pacient kameň a oblička sa mu zapálila, často boli lekári bezmocní a končilo sa to fatálne. Teraz máme technológie, že vieme odstrániť močový kameň bez toho, aby sme použili skalpel! Je to veľmi elegantné. Ku kameňu sa dostaneme tenkou kamerou cez močovú trubicu a močovod. Kameň potom rozbíjame laserom. Je to sci-fi v priamom prenose!

Naším zatiaľ naj zážitkom bola
cesta po Japonsku.Naším zatiaľ naj zážitkom bola
cesta po Japonsku.
Naším zatiaľ naj zážitkom bola cesta po Japonsku.
Zdroj: archív J.Š.

S manželkou Katkou rád cestuje po svete. Foto: archív J.Š.

Založili ste aj internetovú stránku „bezkamenov“. Na čo slúži?

O močových kameňoch skoro nikto nevie. Navyše, močové kamene sa rady vracajú a na Slovensku málo funguje podpora prevencie ich vzniku. Na mojom instagrame @tu_ je_lenivko som začal písať pár tipov. Malo to ohlas, dali sme hlavy dokopy a vznikla stránka. Vždy hovorím – nie je to moje dielo, je to produkt viacerých šikovných ľudí naprieč celou krajinou. Najviac sa činia urológovia Ondrej Kriško a Milan Chalachan. 

5 zdravotných problémov, ktoré prezradí stav vašich úst

Aké hlavné chyby my bežní ľudia robíme, že si „nahonobíme“ močové či obličkové kamene?

Niekto je na tvorbu obličkových kameňov náchylnejší. Preto sa môžu tvoriť aj u detí. Kameň vždy potrebuje súhru viacerých faktorov – vznik ovplyvňuje genetika, anatómia obličiek, strava. Najviac si však pomôžeme dobrým pitným režimom. Situácia je taká, že ľudia buď pitný režim podceňujú, alebo to preháňajú. Obličky zaťažuje jedno aj druhé. Treba sa orientovať podľa farby moču. Ďalším mýtom je pitie piva. Pivo je močopudné, preto pomôže vypudiť z obličky kamennú drvinu a drobné kamienky. Rozhodne však kamene nerozpustí. Takzvané urátové kamene dokonca po pití piva narastajú! Lepšie ako pivo je podľa najnovších štúdií pomarančový džús, ale skutočný, koncentrovaný, nie presladené nektáre, a káva. A potom existuje celý rad diétnych odporúčaní, ale to by bolo na samostatný článok.

Vizitka

Ján Švihra mladší je rovnako ako jeho otec urológ. Pracuje v nemocnici v Martine, je doktorand v Olomouci, spolupracuje s Českými Budějovicami a podieľa sa na výskume v Dánsku. Špecializuje sa na močové kamene a túto problematiku sa snaží sprístupniť aj verejnosti cez webovú stránku bezkamenov.sk. 

Rakovinu z moču odhalí nový test. Skôr ako pocítite príznaky

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor