MENU
zdravy-zivot

Jedzte zdravo a NEPRIBERTE ani na dovolenke. Viete, čo musíte urobiť?

Two,Attractive,Cheerful,Women,Drinking,Lemonade,Near,Van,And,Eating
Zdravý život

Jedzte zdravo a NEPRIBERTE ani na dovolenke. Viete, čo musíte urobiť?

Chystáte sa na dovolenku, ale ešte predtým ste nabehli na racionálne stravovanie. Ako si nepokaziť vašu snahu o zdravší život a pritom si užiť dovolenku? Máme pre vás niekoľko tipov.

Zdravá strava aj na dovolenke

Racionálne stravovanie je možné aj na dovolenke.Racionálne stravovanie je možné aj na dovolenke.
Racionálne stravovanie je možné aj na dovolenke.
Zdroj: Shutterstock

Vyvážená a racionálna strava je základným pilierom dobrého zdravia a kondície. Začať budovať vyvážený jedálniček nie je ľahká cesta. Do toho prídu rôzne udalosti a ciele sú zmarené. Takou situáciou môže byť aj blížiaca sa dovolenka. Tam nie je veľký priestor na varenie a rozmýšľanie nad zdravým jedálničkom. Ale nezúfajte, dá sa to bez ujmy na vašej váhe zvládnuť, a snaha udržať si to, čo ste si zacielili nebude zmarená.

Ak budete jesť v reštaurácii alebo vonku, snažte sa myslieť na správne zloženie jedálnička, aby obsahovalo všetky skupiny zdravých potravín. Nezabúdajte na mliečne výrobky, obilniny, potraviny bohaté na bielkoviny, ovocie a zeleninu. Ako by ste sa mali z hľadiska stravovania pripraviť na cestovanie, čítajte na ďalších stranách ►►►


Táto pomôcka vám zaručí, že SCHUDNETE. Ukážeme vám, ako ju použiť 
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor