MENU
zdravy-zivot

Jednorazové PET fľaše sú EKO problém. Vyriešte ho raz a navždy SodaStreamom

Ilustračné foto
Zdravý život

Jednorazové PET fľaše sú EKO problém. Vyriešte ho raz a navždy SodaStreamom

Vy ešte stále používate jednorazové PET fľaše a vyhadzujete tak svoje peniaze do smetí? Prečo to robíte, keď je tu jednoduchšie a lacnejšie riešenie?

Jednorazových PET fliaš sa v prírode stále povaľuje oveľa viac, ako by sa malo. Prijateľná miera sa totiž rovná nule. Začiatkom júna prebehla v Bratislave čistiaca akcia, počas ktorej Bratislavčania zbavili lužné lesy až 340 kíl voľne pohodeného odpadu.       
Podľa odpady-portal.sk z odpadov, ktoré patrili do kontajnerov, tvorili až 18 % plasty a z nich tretinu tvorili PET fľaše. Pritom odniesť jednorazovú PET fľašu so sebou je oveľa jednoduchšie, ako ju so sebou priniesť – je ľahšia, aj skladnejšia.

Od budúceho roka štartuje zálohovanie plastových obalov. Už teraz je však jasné, že iba zálohovanie všetko nevyrieši. Zálohované fľaše je potrebné znovu spracovať a v tomto procese sa míňajú obrovské množstvá najcennejšieho zdroja – vody. Preto je najlepšie tvoriť čo najmenej odpadu z jednorazových PET fliaš a vymeniť ich za trvácnejšie produkty.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SodaStream

SodaStream pre menej jednorazového plastu

V PET fľašiach najčastejšie kupujeme minerálky, sýtenú vodu a sladené perlivé nápoje. A práve sýtenú vodu a sladené perlivé nápoje – aj tie najobľúbenejšie – si môžete so SodaStreamom pohodlne vyrobiť doma do štýlových fliaš, ktoré vydržia až tri roky používania na sýtenie a potom ich môžete nájsť ďalšie miesto v domácnosti a používať ich napríklad na zalievanie kvetov.

Pozrite si všetky štýlové fľaše, ktoré ponúka SodaStream!

V SodaStreame si nasýtite vodu podľa toho, ako ju máte radi a ak máte chuť na bublinkovú malinovku alebo trebárs Pepsi, Mirindu, 7UP či ich ľahšie verzie, stačí naliať príchuť do fľašky a osvieženie je hotové doslova na počkanie. Užite si ho s pocitom, že s každou fľašou nápoja zo SodaStreamu ste ušetrili prírodu... aj vašu peňaženku. A ak si brávate na výlety aj fľašu SodaStream, pošlite nám fotku na FB SodaStream SK, kde nájdete aj veľa skvelých inšpirácií.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor