MENU
zdravy-zivot

RECEPT: Jednoduchý, rýchly, chutný! Pripravte si zapekanú cuketu so zemiakmi

Zapekaná cuketa so zemiakmi.
Zdravý život

RECEPT: Jednoduchý, rýchly, chutný! Pripravte si zapekanú cuketu so zemiakmi

Recept je ideálny ako hlavné jedlo, ale bez problémov poslúži aj ako príloha k mäsu. Využite cuketovú sezónu naplno.

Sto gramov cukety má približne len 80 kJ. Jej výhodou však nie je len nízky počet kalórií. Cuketa obsahuje okrem vitamínov skupiny B, vitamínu C a A, aj minerály ako napríklad draslík, horčík či železo. Je ideálnou zeleninou na obohatenie jedálneho lístku. Stačí ho skombinovať s ďalšou chutnou zeleninou a ľahký recept je na svete. Z nasledujúcich ingrediencií si pripravíte štyri porcie.

Potrebujeme

 • 4 menšie cukety
 • 4 zemiaky
 • 3 väčšie paradajky
 • 4 plátky syra
 • 4 strúčiky cesnaku
 • koriander
 • 5 lyžíc olivového oleja
 • petržlenovú vňať
 • soľ
 • korenie

Postup

 1. Zemiaky ošúpte, nakrájajte na kolieska a na chvíľu dajte do vriacej vody.
 2. Na kolieska nakrájajte cuketu a paradajky. Nadrobno nasekajte petržlenovú vňať.
 3. Do zapekacej nádoby dajte trochu oleja. Potom tam poukladajte zemiaky, následne paradajky a na záver cuketu.
 4. Každú vrstvu posoľte, pridajte koriander, trochu cesnaku a petržlenovú vňať.
 5. Pri poslednej vrstve všetko polejte olivovým olejom a navrch dajte plátky syra.
 6. Prekryte alobalom a dajte piecť na 30 minút, do rúry, ktorú ste predhriali na 200 stupňov Celzia.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor