MENU
zdravy-zivot

Jednoduchý ranný rituál vám urobí deň! Odteraz už inak vstávať nebudete

Nezáleží na tom či tento rituál robíte ešte v posteli alebo pred oknom. Tak či tak vám zaručí superšťastný deň.
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Jednoduchý ranný rituál vám urobí deň! Odteraz už inak vstávať nebudete

Spôsob, akým sa ráno zobúdzate, podľa odborníkov ovplyvní celý váš deň. Viete, čo si spôsobíte zhonom? Že to inak nejde? Máme pre vás návod pre dokonalý začiatok.

Posúvate si budík, zaspíte, hľadáte si veci, nestíhate raňajky, potom nebodaj trčíte v zápche plnej nervóznych šoférov a meškáte. Po takomto začiatku pochopiteľne nemôžete mať pokoj a pohodovú náladu. Vytvorte si skvelý deň hneď, ako otvoríte oči! 

Superšťastné V-čko

Na všetko si ráno rozvrhnite dostatok času. Radšej si privstaňte a budete nepochybne v dobre nálade. A teraz vám už konečne prezdradíme tajomstvo, ktoré vám vyčarí ešte spokojnejší deň - poriadne sa natiahnite! Podľa britskej psychologičky je práve ponaťahovanie sa po tom, čo sa vám podarí otvoriť oči, práve tým kľúčom, ktorý pozitívne ovplyvní emócie. A má aj presnú techniku. „Ľudia, ktorí každé ráno vstávajú a naťahujú sa spôsobom, kedy ruky rozpínajú za hlavou do písmena V, sú šťastnejší, takmer superšťastní," vysvetlila pre Daily Telegraph Amy Cuddy z Harvardu.

Zhrbený chrbát škodí aj psychike

Rituál má tiež prispieť k pozitívnej energii, ktorú budete vysielať do okolia. Podľa Amy je spúšťačom optimizmu a pozdvihnutia sebavedomia. Mali by ste do nového dňa vykročiť so vzpriameným postojom a úsmev na perách pribudne automaticky. Naopak, ak sa zobudíte v polohe embrya, s najväčšou pravdepodobnosťou sa počas dňa budete hrbiť, čo na vaše okolie zapôsobí depresívne. Zaspávate takto schúlení s pokrčenými nohami a rukami? Podľa výsledkov štúdie odborníčky na ľudskú dušu, bude následkom deň plný stresu.

Jednoduchý ranný rituál vám urobí deň! Odteraz už inak vstávať nebudeteJednoduchý ranný rituál vám urobí deň! Odteraz už inak vstávať nebudete

Zdroj foto: Shutterstock.com

Posúvaním budíka si škodíte

Ešte päť minút, ešte desať, zaspali ste! O chaotický deň máte postarané, no nielen v tomto smere neustále odďaľovanie vstávania škodí. Aj vaše telo pracuje ako hodinky a má nastavené isté biorytmy a fázy spánku. Pred vstávaním sú fázy spánku plytšie a telo sa pripravuje na postupné prebúdzanie. Mozog je po presunutí budíka zmätený. Myslí si, že je to planý poplach a môžete opäť upadnúť do hlbokého spánku, z ktorého prebudenie už môže telu spôsobiť šok. Organizmu funguje na cirkadiánnom rytme striedania dňa a noci. Mozog takýmto šokom nebude vedieť, kedy má dať telu skutočný povel k spánku. Následkom bude nedostatok energie, podráždenosť a ospalosť. Ak túto chybu budete opakovať často, dostanete sa do začarovaného kruhu a budete mať problém cítiť sa sviežo a zrelaxovane. 

Čítajte: Je váš mozog v ohrození? Vieme, ako posilniť orgán, bez ktorého neprežijete

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chcel som dať na vyrážky tekutý púder. Prečo sa už na kiahne nemá používať?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Lieky sa nemajú zapíjať perlivými minerálkami. A neperlivými môžem?

Čo sa týka perlivých nápojov, bublinky tvorí oxid uhličitý, ktorý znižuje pH vody a okysľuje ju. Toto zníženie môže mať vplyv na rozpustenie a vstrebanie tabliet. Samotné bublinky môžu tiež svojou aktivitou urýchliť rozpúšťanie tabliet, čo nemusí byť vždy žiadúce.

Väčším rizikom však môže byť zapíjanie liekov minerálnymi vodami – bez ohľadu na to, či sú perlivé. Minerálne vody totiž obsahujú rozpustené soli vápnika, horčíka, železa a iných látok, ktoré reagujú s viacerými liekmi, ako napríklad s niektorými antibiotikami, liekmi na štítnu žľazu alebo na Parkinsonovu chorobu. Preto je potrebné postupovať pri užívaní liekov podľa inštrukcií v príbalovom letáku alebo zapíjať lieky čistou vodou, či už balenou stolovou alebo z vodovodu. Taká voda neobsa­huje žiad­ne prímesi, ktoré by mohli ovplyvniť účinok lie­kov. Zapamätajte si, lieky treba zapíjať čistou vodou.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor