MENU
zdravy-zivot

Nenáročné a chutné! 6 polievok, ktoré posilnia imunitu

Tanier plný vitamínov.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nenáročné a chutné! 6 polievok, ktoré posilnia imunitu

Vyzbrojte sa proti bacilom! Uvarte si doma zdravé polievky, ktoré vám pomôžu posilniť obranyschopnosť vášho organizmu.

Paradajkovo-cesnaková

Paradajkovo-cesnaková Paradajkovo-cesnaková
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme:

 • 1 3/4 šálky hovädzieho vývaru
 • 10 strúčikov cesnaku
 • 4  stredne veľké paradajky, lúpané, nakrájané
 • 2 cibule
 • 1/4 lyžičky soli
 • 1/4 lyžičky čierneho korenia
 • 1/4 šálky čerstvej petržlenovej vňate
 • 1/2 lyžičky cukru
 • 1 lyžica masla
 • 1 polievková lyžica oleja
 • 1 šálka paradajkovej omáčky
 • 1 lyžička sušeného tymiánu

Postup:

 1. V hrnci si na roztopte maslo a olej. Pridajte nakrájanú cibuľu, cesnak a restujte pár minút, kým nie je cibuľa úplne mäkká.
 2. Pridajte nakrájané a olúpané paradajky, vývar, paradajkovú omáčku, tymián, bobkový list, cukor, soľ a korenie.
 3. Priveďte do varu, potom znížte teplotu a polievku duste v zakrytom hrnci asi 15 minút. Pred podávaním odstráňte bobkový list a pridajte petržlen.
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor